Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Murem za Polską

Przyjmując rezolucję o poparciu Polski wobec presji Brukseli, węgierski parlament w wydatny sposób wzmocnił rządy polskiej dobrej zmiany. To coś więcej niż niejednokrotne deklaracje premiera Victora Orbána. Zdaniem węgierskiego parlamentu, podejmowana jest próba uszczuplenia zagwarantowanych w Traktacie Unii Europejskiej praw Polski i ograniczenia wykonywania podstawowych praw Polski wynikających z jej członkostwa w UE.

Węgierscy parlamentarzyści podkreślili, że nie zgadzają się na Europę, „gdzie wolność jest ograniczana i nie jest wypełniana”. „Nie chcemy już takiej Europy, gdzie ten, kto większy, nadużywa swojej władzy, i gdzie w obszarze wspólnie sprawowanych kompetencji ignoruje się suwerenność narodu. Po 40 latach za żelazną kurtyną dość mamy dyktatu”. Parlamentarzyści oświadczyli, że zgodnie z prawem oczekują od instytucji UE, by zamiast podwójnych standardów stosowały wobec wszystkich państw członkowskich zasadę jednakowego traktowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poparcie z Węgier rządzący Polską otrzymali w dobrym momencie, gdy premier Mateusz Morawiecki stara się o złagodzenie bardziej niż krytycznego stanowiska Komisji Europejskiej wobec zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości i zapowiedział przygotowanie przez rząd „białej księgi”, w której zostanie przedstawiona analiza podejścia rządu do wszystkich rekomendacji i uwag KE w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Wojciech Dudkiewicz

***

Dobra pozycja wyjściowa

Nieformalny szczyt Unii Europejskiej w Brukseli pokazał, że Polska jest w dobrej pozycji wyjściowej w rozgrywce o podział budżetu UE, który będzie obowiązywał po roku 2020. – Mamy szansę na korzystny budżet unijny – podkreślił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu szczytu. Postawa państw w związku z unijnym budżetem jest różna – zaznaczył. Z jednej strony są państwa, które chcą ograniczyć wpływy do budżetu po wyjściu Wielkiej Brytanii, z drugiej są te, które widzą nowe cele do sfinansowania przez budżet unijny. Polska jest pośrodku. Premier uważa, że trzeba znaleźć nowe środki na kolejne zadania, np. rozwiązanie problemu uchodźców czy zapewnienie bezpieczeństwa. Polska broni wspólnej polityki rolnej i polityki spójności, czyli pieniędzy na budowę dróg czy rozwój infrastruktury, bo jako kraj, który po II wojnie światowej był po niewłaściwej stronie żelaznej kurtyny, musi nadrabiać straty. Premier zaznaczył, że nadrabiamy te straty, ale to jeszcze potrwa.

Reklama

jk

***

Większe apetyty

Miejsce 14. na dystansie 30 km stylem klasycznym, które zajęła na zakończenie zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu Justyna Kowalczyk, to wynik poniżej oczekiwań kibiców. – Taki rezultat jest efektem wyeksploatowania organizmu – ocenia prezes PZN Apoloniusz Tajner. Justyna Kowalczyk, dwukrotna mistrzyni olimpijska, pięciokrotna medalistka olimpijska, już zapowiedziała, że na kolejnych igrzyskach nie wystartuje. Reprezentacja Polski z dorobkiem dwóch krążków – złotego Kamila Stocha na dużej skoczni i brązowego drużyny skoczków – zajęła 20. miejsce w tabeli medalowej. Apetyty polskich kibiców były dużo większe. Najwięcej medali – 39, w tym 14 złotych, zdobyli Norwegowie. Rywalizowano w 102 konkurencjach. Następne zimowe igrzyska odbędą się w 2022 r. w Pekinie.

jk

***

Połowa dla PiS

Takiego wyniku jeszcze nie było. Z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl wynika, że gdyby wybory odbyły się pod koniec lutego br., wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 50,2 proc. głosów. Dałoby to PiS 284 mandaty poselskie, co pozwoliłoby na samodzielne odrzucenie prezydenckiego weta. W ten sposób partia Jarosława Kaczyńskiego odnotowała największe poparcie w historii. Zakładając koalicję z Kukiz’15 (7,3 proc. poparcia), PiS mógłby uchwalić nową konstytucję.

wd

***

„Za” i „przeciw” euro

Grzegorz Schetyna, lider PO, zapowiedział przygotowanie scenariusza przyjęcia przez Polskę euro. Jego zdaniem, odejście od waluty narodowej jest niezbędne, a wspólna europejska waluta ma być ważnym narzędziem do realizacji polskich interesów i zapewnienia dobrobytu Polakom. – Strefa unii walutowej dynamicznie się odbudowuje, a krajom spoza strefy przypadnie co najwyżej rola peryferyjna – powiedział Schetyna podczas Rady Krajowej. Tymczasem Kukiz’15 i Prawica Rzeczypospolitej zgłaszają w Sejmie projekt rezolucji zobowiązującej rząd do potwierdzenia nienaruszalności art. 227 konstytucji i trwałego zachowania waluty narodowej. Zdaniem Pawła Kukiza, lidera Kukiz ’15, tzw. pakt fiskalny zawarty przez państwa UE zupełnie zmienił charakter unii walutowej. A w związku z tym Polska nie jest zobowiązana do przyjęcia euro.

Reklama

wd

***

Zgoda na pomnik

Wojewoda mazowiecki zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy placu Piłsudskiego w Warszawie. Najpewniej zakończy to przepychanki w tej sprawie, choć Rada Warszawy, zdominowana przez PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na tę budowę na placu Piłsudskiego, i zapowiedziała walkę w sądzie, bo tylko ona rzekomo może decydować o lokalizacji pomnika.

jk

***

Abp Marek Jędraszewski

Człowiek Roku „Tygodnika Solidarność”

„Tygodnik Solidarność” nadał tytuł Człowieka Roku 2017 metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu. Uzasadnienie przedstawiła na antenie Polskiego Radia 24 Izabela Kozłowska z „Tygodnika Solidarność”.

– Po pierwsze, Ksiądz Arcybiskup zawsze był, jest i, mam nadzieję, będzie przyjacielem Solidarności. Po drugie, mocno wspierał nie tylko Solidarność, ale i komitet ustawodawczy w sprawie ustawy ograniczającej handel w niedzielę – powiedziała. Dziennikarka podkreśliła również, że metropolita krakowski upomina się o najsłabszych i widząc niesprawiedliwość, odważnie reaguje, co nierzadko spotyka się z krytyką. Jako przykład podała jego bezkompromisową postawę, jeśli chodzi o obronę życia nienarodzonych.

KAI

***

Film „Klecha”

Mirosław Baka zagra ks. Romana Kotlarza

Mirosław Baka zagra ks. Romana Kotlarza w powstającym filmie fabularnym pt. „Klecha”. Wcześniej w tej roli występował Ireneusz Czop, który musiał opuścić plan filmowy. Premiera obrazu została zaplanowana na 17 października 2018 r. – 90. rocznicę urodzin niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu i jednocześnie dzień po 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Reklama

Realizowane zdjęcia dotyczą wydarzeń z protestu radomskich robotników w czerwcu 1976 r.

Jednym z bohaterów tego zrywu był ks. Kotlarz, prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa, który zmarł na skutek pobicia przez „nieznanych sprawców”.

Mirosław Baka przyznał, że pierwszy raz zagra księdza przed kamerą. – Wychowywałem się w rodzinie katolickiej. Cała moja młodość to było bycie ministrantem, a więc wiele chwil spędziłem przy ołtarzu. Poznałem w swoim życiu wielu księży. To obserwacje, które zapamiętałem. Nie jest trudno zagrać księdza, ale trudno jest zagrać tego konkretnego księdza, wspaniałego człowieka, jakim był Roman Kotlarz – powiedział w Radiu Plus Radom.

Kuria Diecezji Radomskiej jest koproducentem filmu, który powstaje na bazie scenariusza autorstwa Wojciecha Pestki. W ostatnich tygodniach Polski Instytut Sztuki Filmowej podjął decyzję, że przekaże 2 mln zł na realizację tego obrazu.

KAI

***

Projekt UKSW

Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski uruchamiają Projekt „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”.

Cykl spotkań rozpocznie konferencja pt. „Rodzina ”, która odbędzie się 12 marca 2018 r. w kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przy ul. Dewajtis 5. Sesja zostanie poprzedzona Mszą św. w intencji Kościoła i Ojczyzny, koncelebrowaną w bielańskim kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, Wielkiego Kanclerza UKSW.

Reklama

Red.

***

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Musicie ducha hartować, aby móc jak orły przelatywać w przyszłość Ojczyzny! Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej.

***

Krótko

• Węgierski parlament przyjął rezolucję popierającą Polskę „wobec presji Brukseli”. Parlamentarzyści znad Balatonu wezwali rząd Viktora Orbána, aby nie popierał postępowania KE, która grozi zastosowaniem wobec Polski art. 7 Traktatu o UE.

• Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł, że Polska złamała prawo UE, dopuszczając do nadmiernych wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Na tym etapie nie zasądzono kar, ale KE może o nie wystąpić.

• Na podstawie przedstawionych przez Polskę danych Trybunał stwierdził, że od 2007 do 2015 r. włącznie dobowe dopuszczalne wartości pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu były stale przekraczane w 35 spośród 46 stref jakości powietrza w naszym kraju.

• Mateusz Morawiecki zapowiedział start wielkiego programu termomodernizacji. Zdaniem premiera, poprawi to efektywność energetyczną budynków i w ten sposób jakość powietrza w Polsce.

• W najnowszym sondażu poparcia partii politycznych, przeprowadzonym dla „Faktów” TVN, utrzymuje się wysoka przewaga PiS – na tę partię chce głosować 40 proc. respondentów. Na drugą – PO – tylko 16 proc., o 4 punkty procentowe mniej niż w poprzednim badaniu. .Nowoczesna może liczyć na 8 proc. poparcia.

• Sąd Najwyższy uniewinnił oskarżonego o kradzież 50 zł sędziego Mirosława Topyłę. Tym samym zmieniono decyzję sądu dyscyplinarnego, który zdecydował o usunięciu mężczyzny z zawodu. W uzasadnieniu orzeczenia SN stwierdzono, że sędzia jest osobą odpowiedzialną, ale charakteryzuje się dużym stopniem roztargnienia.

• MSWiA chce, aby strażacy byli bardziej widoczni, co poprawi ich bezpieczeństwo np. podczas nocnych akcji. Trwają prace nad nowym kolorem strażackich mundurów bojowych. Podczas akcji będą oni ubrani najprawdopodobniej na żółto.

2018-02-28 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00

[ TEMATY ]

Świebodzin

motocykliści

Zielona Góra

Rokitno

Pielgrzymka motocyklistów

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Do udziału w XII Diecezjalnej Pielgrzymce Motocyklistów do Rokitna są zaproszeni nie tylko poruszający się na motocyklach, ale także wszyscy kierowcy, rowerzyści.

W tym roku już po raz dwunasty kapłański Klub Motocyklowy God’s Guards organizuje pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie, która rozpoczyna się tradycyjnie pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. W imieniu organizatorów ks. Jarosław Zagozda podaje plan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję