Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie przedsynodalne

Młodzi z całego świata gościli w Watykanie

Młodzi delegaci z całego świata przebywali w Rzymie na zaproszenie papieża Franciszka. Wspólnie pracowali nad dokumentem nt. tego, jak wyglądają świat i Kościół w oczach młodego pokolenia. Było wśród nich czworo Polaków, którzy w rozmowie podkreślili, że spotkanie, w którym uczestniczyli, ma historyczne znaczenie i może odmienić Kościół. Młodzieżowe spotkanie przedsynodalne odbywało się w dniach 19-24 marca. Ponad 300 delegatów z całego świata zebrało refleksje ze spotkań w grupach w postaci dokumentu, który zostanie przedstawiony Papieżowi i biskupom z całego świata. Ich obrady w ramach XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów odbędą się w Rzymie w październiku 2018 r.

KAI

***

Z myślą o młodych

Nowa książka papieża Franciszka

Ukazała się nowa książka papieża Franciszka pt. „Bóg jest młody”, której międzynarodowa premiera odbyła się 20 marca br. W tym kolejnym wywiadzie rzece Ojciec Święty odpowiada na pytania włoskiego dziennikarza i pisarza – 32-letniego Thomasa Leonciniego, autora wywiadów z czołowymi postaciami polityki, gospodarki i filmu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszek zwraca się w książce do młodzieży całego świata, należącej i nienależącej do Kościoła, i wchodzi z nią w „odważny, głęboko zapadający w pamięć” dialog – zapowiada wydawca. Wskazuje młodym rolę protagonistów wspólnej historii, „wyrywając tych wielkich odrzuconych naszych niespokojnych czasów z marginesu, na który zostali odsunięci”. KAI

***

Dymisja prefekta

Zamieszanie wokół listu Benedykta XVI

Reklama

Ojciec Święty przyjął dymisję, którą złożył prefekt Sekretariatu ds. Komunikacji – ks. prał. Dario Edoardo Vigano. Nie wyjaśniono, jakie były motywy dymisji i w jakiej mierze jest ona związana ze sprawą niepełnej publikacji listu Benedykta XVI z okazji prezentacji serii książek „Teologia papieża Franciszka”.

Z treści listu Papieża seniora, który nie był przeznaczony do publikacji, ujawniono jedynie to, co uznano za stosowne odnośnie do samej inicjatywy opublikowania serii książek poświęconych teologii Franciszka, w tym opinię Papieża seniora o formacji filozoficznej i teologicznej jego następcy, a także o wewnętrznej jedności obydwu pontyfikatów. Pominięto natomiast uwagi Benedykta XVI dotyczące autorów zbioru tekstów. Sekretariat ds. Komunikacji zapewnił, że motywem pominięcia tych uwag był poufny charakter listu, a nie jakieś próby cenzury. Aby rozproszyć wszelkie wątpliwości, postanowiono obecnie przedstawić list Papieża seniora w jego wersji integralnej. Dziennikarze ujawnili, że w liście Papież senior wyraził swoje zaskoczenie, iż wśród autorów prac opublikowanych przez watykańskie wydawnictwo Libreria Editrice Vaticana znajduje się m.in. niemiecki teolog Peter Hünermann. „W okresie mojego pontyfikatu wyróżniał się on jako przywódca inicjatyw antypapieskich” – napisał Benedykt XVI.

KAI

***

Audiencja Generalna

Komunia łączy nas z Chrystusem

Podczas audiencji generalnej 21 marca br. Ojciec Święty kontynuował cykl katechez na temat celebracji eucharystycznej. Mówił o przyjmowaniu Komunii św., a także o następującej po tym wydarzeniu modlitwie kapłana.

Reklama

Franciszek zauważył, że celebracja eucharystyczna jest ukierunkowana na Komunię sakramentalną. Przypomniał, że słowa kapłana: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. Błogosławieni, którzy zostali wezwani na Jego ucztę”, są zaproszeniem do wewnętrznego zjednoczenia z Chrystusem. Następnie, nawiązując do św. Augustyna, Papież przypomniał, że karmić się Eucharystią oznacza dać się przemieniać w to, co przyjmujemy – w żyjącą Eucharystię. – Komunia, jednocząc nas z Chrystusem, wyrywając z naszego egoizmu, otwiera nas i jednoczy ze wszystkimi, którzy są jedno w Nim – stwierdził Ojciec Święty. Podkreślił również znaczenie modlitewnego skupienia po Komunii św.

KAI

***

Ojciec Święty do Polaków

Niech Eucharystia napełnia nas świętością

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, nasze uczestnictwo we Mszy św. jest pełne, gdy przyjmujemy Ciało i Krew Pana w Komunii eucharystycznej. Jest to najgłębsze zjednoczenie z Chrystusem. On daje się nam, grzesznikom, jako pokarm, który nas uzdrawia, napełnia świętością i pozwala żyć życiem samego Boga. Przyjmujcie ten pokarm, aby napełniał was świętością! Z serca wam błogosławię.

RV

Audiencja generalna, 21 marca 2018 r.

***

Z Twittera papieża Franciszka

Nikogo nie wolno odrzucać, gdyż wszyscy jesteśmy bezbronni. Każdy z nas jest skarbem, któremu Bóg daje wzrost na swój sposób.

2018-03-28 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

40 pytań Jezusa: "Czego szukacie?"

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Wielki Post można zacząć nie od wyrzeczenia, lecz od pytania o pragnienie. Jezus nie pyta, czego się boisz ani czego ci brakuje. Pyta, czego szukasz! Pod powierzchnią codziennych spraw kryją się głębsze tęsknoty. To one prowadzą cię przez życie – albo w stronę Boga, albo w stronę pozorów.
CZYTAJ DALEJ

Brazylia: sąd skazał komika, który fałszywie zarzucał kapłanowi nadużycia seksualne

2026-02-19 21:09

[ TEMATY ]

Brazylia

ks. Paweł Kłys

Sąd w stanie São Paulo, na południowym wschodzie Brazylii, skazał znanego komika Cassiusa Ogro, który zarzucił księdzu Júlio Lancellottiemu nadużycia seksualne. W grudniu 2022 roku brazylijski artysta opublikował w jednej z sieci społecznościowej film sugerujący, że kapłan dopuszcza się nadużyć seksualnych wobec młodych chłopców.

Rzekomo żartobliwy materiał Cassius Ogro (właściwie Cassius Matheus dos Santos Soares) opublikował krótko po tym, jak ksiądz Júlio Lancellotti skrytykował rozrzutność piłkarskiej federacji Brazylii, która wydała duże środki na zakwaterowanie i luksusowe wyżywienie swoich piłkarzy podczas rozgrywanych w Katarze piłkarskich mistrzostw świata. Satyryk broniąc wystawnego życia futbolistów podczas mundialu w żartobliwym komentarzu oskarżył kapłana, popularnego w São Paulo w związku z rozwijaniem licznych dzieł dobroczynnych, o przestępstwa seksualne.
CZYTAJ DALEJ

Synoptyk IMGW: Najbliższej nocy do minus 16 st. C, marznące opady i ślisko z powodu gołoledzi

2026-02-20 13:12

[ TEMATY ]

IMGW

synoptyk

pixabay.com

Najbliższej nocy na wschodzie i południu kraju będzie do minus 16 st. C. Natomiast w sobotę nad ranem na zachodzie spodziewane są opady marznące powodujące trudne warunki drogowe - poinformował synoptyk IMGW Michał Folwarski. Dodał, że kolejnej nocy spodziewane są opady deszczu w całym kraju.

W piątek do końca dnia będzie pogodnie, z dużą ilością słońca. - Chociaż miejscami chmur nie zabraknie, nigdzie nie powinno padać - stwierdził synoptyk IMGW. Temperatura będzie zdecydowanie wyższa niż w ostatnich dniach, chociaż w dalszym ciągu jeszcze na lekkim minusie. Najchłodniej będzie na północnym-wschodzie - tam do minus 4 st. C, a najcieplej na Wybrzeżu i na zachodzie kraju, gdzie termometry pokażą do 1 st. C. Na południu i na Wybrzeżu może się utrzymywać umiarkowany i miejscami porywisty wiatr, od zachodu skręcający na południe.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję