Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ucałowali Pismo Święte

– Kiedy będziemy oddawać część zapisanemu słowu Bożemu, pomyślmy jak bardzo jesteśmy wybrani i szczęśliwi, skoro jesteśmy namaszczeni przez Ducha Świętego. Mamy w sobie pewność zbawienia, przyszłości i naszej świętości – dzięki Duchowi Świętemu – mówił bp Roman Pindel na zakończenie diecezjalnych obchodów Tygodnia Biblijnego

Niedziela bielsko-żywiecka 18/2018, str. I

[ TEMATY ]

tydzień biblijny

Robert Karp

Celebracja słowa Bożego w Hałcnowie zwieńczyła obchody Tygodnia Biblijnego

Celebracja słowa Bożego w Hałcnowie zwieńczyła obchody Tygodnia Biblijnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Hałcnowie 20 kwietnia Biskup Bielsko-Żywiecki przewodniczył celebracji słowa Bożego zwieńczonego uczczeniem księgi Pisma Świętego. W homilii przypomniał historię tego nabożeństwa będącego owocem długiego procesu zwanego ruchem biblijnym, który poprzedził Sobór Watykański II i przyniósł zwrot ku Biblii w Kościele Katolickim.

Wyjaśnił, że celebracja słowa Bożego, w odróżnieniu od lektury indywidualnej Biblii, polega na wspólnotowym przeżywaniu Pisma Świętego poprzez liturgię: słuchanie, przyjmowanie do umysłu i serca z odniesieniem do własnego życia oraz końcowym uczczeniu zapisanego słowa w postaci księgi Pisma Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Komentując czytania liturgicznej celebracji, podkreślił, że ich zadaniem jest odkrycie teologii biblijnej, a motywem łączącym odczytywane teksty jest namaszczenie Duchem Świętym. – Ten, kto przyjął namaszczenie, jest w pełni chrześcijaninem, jest pewny, że trzyma się prawdziwej wiary. Namaszczenie jest potwierdzeniem prawdziwości w tym sensie, że Bóg tyle razy je zapowiadał, że zrealizował w osobie Jezusa, realizował przez posłanie Apostołów – tłumaczył Biskup.

Ważnym punktem nabożeństwa było uczczenie księgi Pisma Świętego. Obecni w świątyni wierni podchodzili do Biskupa i kapłanów trzymających Pismo Święte i na znak czci ucałowali księgę słowa Bożego.

Celebrację poprzedziła Msza św. sprawowana w hałcnowskiej bazylice przez ks. Sławomira Szczotkę, diecezjalnego moderatora Dzieła Biblijnego. W modlitwie uczestniczyli m.in. młodzi przygotowujący się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, ich rodzice i świadkowie.

Tegoroczny Tydzień Biblijny upłynął pod hasłem „Jesteśmy napełnieni duchem Świętym”. Była to 10. edycja inicjatywy Kościoła katolickiego w Polce mającej na celu pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie kaznodziejstwie i katechezie, a także w indywidualnej formacji wiernych.

2018-05-02 09:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś narodowe Czytanie Pisma Świętego i początek Tygodnia Biblijnego

Dziś, 18 kwietnia po raz piąty odbędzie się narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie, które honorowym patronatem objęli Przewodniczący KEP i Premier RP, będzie początkiem XIII Tygodnia Biblijnego, któremu w tym roku towarzyszą słowa: “Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.

Specyfiką tegorocznych obchodów powinno być rodzinne i osobiste czytanie Pisma Świętego - powiedział KAI ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

2025-05-04 14:57

[ TEMATY ]

Tanzania

pobicie kapłana

Vatican Media

Ks. Charles Kitima, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Tanzanii

Ks. Charles Kitima, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Tanzanii

W Dar es Salaam brutalnie zaatakowano ks. Charlesa Kitimę, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Tanzanii. Sprawa wywołała oburzenie w całym kraju i uwypukliła narastający konflikt między Kościołem, a władzami przed zbliżającymi się wyborami.

Do napaści doszło wieczorem 30 kwietnia na terenie siedziby Konferencji Episkopatu Tanzanii w Dar es Salaam. Ks. Chrles Kitima, po spotkaniu z innymi liderami religijnymi, udał się do kantyny znajdującej się na terenie sekretariatu. Około godziny 22:00 został zaatakowany w łazience przez dwóch nieznanych sprawców przy użyciu tępego narzędzia. Duchowny z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala Aga Khan. Policja zatrzymała jedną osobę podejrzaną o atak, ale pojawiają się wątpliwości związane z brakiem transparentności w działaniach władz.
CZYTAJ DALEJ

Watykan uhonorował 167 katolików zabitych na Sri Lance

2025-05-04 13:00

[ TEMATY ]

Watykan

Krzysztof Świertok/BPJG

To pierwszy krok w stronę uznania męczeństwa ofiar zamachów bombowych na świątynie chrześcijańskie na Sri Lance. 167 katolików zamordowanych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia 2019 roku zostanie oficjalnie wpisanych do Katalogu „Świadków wiary” XXI wieku. Przygotowała go Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych na Jubileuszowy Rok Święty 2000.

O decyzji Watykanu poinformowano podczas czuwania w kościele św. Antoniego w stolicy Sri Lanki, Kolombo. Kardynał Malcolm Ranjith, arcybiskup Kolombo, podkreślił, że wybór ten „ma na celu uhonorowanie ofiary” zabitych sześć lat temu. Dodał, że wpisanie ich do Katalogu „Świadków wiary” jest związane z tym, że zbrodnia została popełniona z powodu „nienawiści do wiary” (odium fidei). Ten termin jest używany w procesach beatyfikacyjnych dla potwierdzenia męczeństwa kandydatów na ołtarze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję