Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pro Patria dla zasłużonych

Niedziela szczecińsko-kamieńska 23/2018, str. II

[ TEMATY ]

wyróżnienie

medal

Leszek Wątróbski

Odznaczeni medalem „Pro Patria” oraz dostojnicy obecni na uroczystości

Odznaczeni medalem „Pro Patria” oraz dostojnicy obecni na uroczystości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Tomasz Hinc wręczył 25 maja br. 16 medali „Pro Patria”. Medale zostały nadane w uznaniu szczególnych zasług w kultywowani pamięci w walce o niepodległość Ojczyzny przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na wniosek Zarządu Stowarzyszenia Społecznego „Grudzień’70/Styczeń’71”. Stowarzyszenie to podejmuje działania mające na celu stałą opiekę nad mogiłami zamordowanych i godną oprawę Tablicy Pamięci Ofiar Grudnia 1970 r. Odnawia ono i utrzymuje stałe kontakty z poszkodowanymi i ich rodzinami oraz podejmuje skuteczne działania na rzecz formalnego uznania specjalnych uprawnień rentowych. Współpracuje też ze Społecznym Komitetem Budowy Pomnika Ofiar Grudnia’70 w Szczecinie. Gromadzi wreszcie rzetelną dokumentację nt. historii lat 1970-71.

Po wręczeniu odznaczeń „Pro Patria” przemawiali m.in.: Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski, abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński i Juliusz Słowacki, prezes Stowarzyszenia „Grudzień 70-Styczeń 71”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Jesteście Państwo wyjątkowymi strażnikami tej wielkiej, zbiorowej pamięci Narodu i za to w imieniu władz Rzeczypospolitej serdecznie Wam dziękuję. Jest niezaprzeczalnym faktem, że odznaczeni są bohaterami naszej niepodległości, spadkobiercami tamtego pokolenia sprzed 100 lat, a w grudniu 1970 r. obudzili ducha naszego uśpionego Narodu. Ten Naród potrzebował iskry i ta iskra przyszła również z Pomorza Zachodniego – podkreślił w swoim wystąpieniu wojewoda Tomasz Hinc. Wojewoda odczytał również list swego poprzednika, obecnego wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Krzysztofa Kozłowskiego adresowany do uczestników.

Słowo do zebranych skierował również abp Andrzej Dzięga oraz Juliusz Słowacki, który powiedział m.in.: – Medal „Pro Patria” to odznaczenie, które otrzymują osoby kultywujące pamięć, tradycję lub też uczestnicy wydarzeń; osoby represjonowane i zaangażowane w wyzwolenie ojczyzny.

Medal „Pro Patria” jest nadawany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie udokumentowanego wniosku naczelnych władz organizacji kombatanckich i ofiar represji, a także organów administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego oraz polskich placówek dyplomatycznych i attachatów wojskowych.

Wśród odznaczonych znalazł się również ks. prał. dr Aleksander Ziejewski, wikariusz biskupi. Gratulujemy odznaczonemu.

2018-06-06 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Medalierzy wobec świętości

Niedziela legnicka 41/2015, str. 6

[ TEMATY ]

medal

Ks. Piotr Nowosielski

Bernard Marek Adamowicz

Bernard Marek Adamowicz
„Wobec świętości” – pod takim tytułem w Muzeum Miedzi w Legnicy prezentowana jest nowa wystawa medali poświęconych osobie Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Znamy datę konklawe!

2025-04-28 13:03

[ TEMATY ]

konklawe

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Kardynałowie zebrani na 5. kongregacji generalnej zadecydowali, że konklawe rozpocznie się w środę, 7 maja.

W dzisiejszej kongregacji generalnej uczestniczyło ponad 180 kardynałów, w tym nieco ponad 100 elektorów. Wygłosili oni ok. 20 wystąpień, poświęconych sprawom Kościoła, relacjom ze światem, wyzwaniom i cechom, jakie powinny charakteryzować nowego papieża, by mógł im sprostać. Do komisji, obradującej w ramach kolegium partykularnego, wylosowano kardynałów: Reinharda Marxa , Luisa Antonia Taglego oraz Dominique’a Mambertiego.
CZYTAJ DALEJ

Bodnar o zabójstwie lekarza: osobą zatrzymaną w tej sprawie jest funkcjonariusz Służby Więziennej

2025-04-30 07:20

[ TEMATY ]

szpital

Kraków

nożownik

PAP/Art Service

Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar oświadczył we wtorek wieczorem w Katowicach, że osobą, która została zatrzymana w sprawie zabójstwa lekarza Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, okazał się funkcjonariusz Służby Więziennej.

We wtorek zamordowany został lekarz ortopeda krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego Tomasz Solecki. Do gabinetu, w którym badał pacjentkę, wtargnął 35-letni mężczyzna i zaatakował medyka nożem. Lekarz mimo wysiłków personelu medycznego zmarł. W sprawie zabójstwa śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa Kraków Podgórze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję