Reklama

Niedziela Rzeszowska

Świadomy, mądry Polak mały

W dniach 7-16 lipca 2018 r. w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym Caritas w Myczkowcach odbył się pierwszy turnus kolonii dla dzieci z diecezji rzeszowskiej. W letnim wypoczynku wzięło udział 110 dzieci. Opiekę nad dziećmi pełniło 10 wychowawców wolontariuszy. Kierownikiem turnusu była Krystyna Ostrowska

Niedziela rzeszowska 31/2018, str. III

[ TEMATY ]

Caritas

kolonie

Archiwum Caritas w Myczkowcach

W trakcie kolonii realizowany był projekt „Kto ty jesteś? Polak mały...”

W trakcie kolonii realizowany był projekt „Kto ty jesteś? Polak mały...”

Podczas wakacyjnego wypoczynku dzieci rozwijały swoje życie duchowe poprzez codzienny udział we Mszy św., korzystanie z sakramentu pokuty, modlitwy. W trakcie kolonii realizowany był projekt „Kto ty jesteś? Polak mały. Organizacja wypoczynku letniego dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym”, współfinasowany w ramach Programu FIO – Konkurs FIO 2018.

Zajęcia odbywały się w pięciu blokach tematycznych. Pierwszy, zatytułowany „Mocny Polak Mały”, polegał na treningu kompetencji społecznych i kształtowaniu kompetencji obywatelskich poprzez spotkania w grupach oraz gry i zabawy integracyjne. Drugi blok tematyczny realizowany był w formie rozgrywek sportowych oraz wycieczek. Koloniści odwiedzili m.in. rezerwat krajobrazowy „Przełom Sanu pod Zwierzyniem”, śladami bobrów w Uhercach Mineralnych. Udali się także pieszo do przełomu Sanu w Zwierzyniu. Mieli okazję zobaczyć Jezioro Solińskie oraz odbyć rejs statkiem po Solinie. Dla starszej grupy dzieci organizatorzy przygotowali pieszą wędrówkę do najwyżej położonego w Bieszczadach schroniska na Połoninie Wetlińskiej tzw. Chatki Puchatka, a w drodze powrotnej odwiedzili pokazową zagrodę żubrów znajdującą się na terenie leśnictwa Muczne.

„Twórczy Polak Mały” dotyczył zajęć warsztatowych i artystycznych. W ramach tego punktu dzieci brały udział w zajęciach z rękodzieła oraz bibułkarstwa. Odbyły się także konkursy: sportowy, plastyczny i muzyczny.

„Odpowiedzialny Polak Mały” – punkt obejmował zajęcia edukacyjne o zasadach postępowania warunkującego bezpieczeństwo własne oraz innych. Realizację zadania wspomogli przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z Rzeszowa, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie, Komendy Policji z Leska oraz pracownicy Państwowej Straży Pożarnej z Leska. Dzieci uczestniczyły także w zajęciach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Reklama

Zadanie „Świadomy Mądry Polak Mały”dotyczyło edukacji historyczno-patriotycznej. Zajęcia z kolonistami poprowadzili pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej z Rzeszowa. Tematem zajęć była obchodzona w tym roku 100. rocznica odzyskania niepodległości, a nosiła nazwę „Droga do Niepodległości”.

Podczas kolonii dzieci odwiedziły także Ogród Biblijny, Centrum Kultury Ekumenicznej, Centrum Promocji Obszarów Natura 2000 oraz zwierzyniec, które znajdują się na terenie Ośrodka Caritas w Myczkowcach.

Chętni mieli także okazję pod czujnym okiem instruktorów sprawdzić się podczas jazdy konnej w Ośrodku Jeździeckim Eden. W trakcie kolonii do wypoczywających dzieci przybył z pasterskim błogosławieństwem bp Edward Białogłowski wraz z ks. Stanisławem Słowikiem, dyrektorem Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

2018-08-01 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Płock: Caritas przygotowała 350 paczek dla osób potrzebujących

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum CDW-P

350 paczek z żywnością przygotowała dla płocczan Caritas Diecezji Płockiej. Otrzymają je osoby, które przychodzą do stołówki Caritas na obiady, a także zgłoszą się do organizacji 23 grudnia. Odbędzie się także wieczerza wigilijna na bezdomnych, którzy mieszkają w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn.

Z powodu sytuacji pandemicznej w tym roku nie odbędzie się ogólnopłocka Wigilia Caritas dla osób bezdomnych i żyjących w trudnych warunkach materialnych. W tego typu świątecznym spotkaniu udział w tym roku wezmą jedynie mieszkańcy Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn, prowadzonego przez Caritas Diecezji Płockiej. Odbędzie się ona 24 grudnia w lokalu Caritas przy ul. Sienkiewicza 54 w Płocku.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

MŚ piłkarzy ręcznych: Dania pokonała w finale Francję

2023-01-30 08:08

[ TEMATY ]

sport

PAP/Adam Warżawa

Obrońcy tytułu piłkarze ręczni Danii zdobyli złoty medal mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce i Szwecji. W finale w Sztokholmie pokonali Francję 34:29 (16:15). Wcześniej w meczu o brąz Hiszpania wygrała ze Szwecją 39:36 (18:22).

Polacy, którzy odpadli w drugiej rundzie, zostali sklasyfikowani na 15. miejscu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję