Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Turcja z nożem w plecach

Turcja kolejny raz znalazła się w centrum uwagi, tym razem po wymianie sankcji między Waszyngtonem i Ankarą i dużym spadku liry – tureckiej waluty wobec dolara USA. Oba zdarzenia mają związek, niemniej amerykańskie sankcje – w związku ze sprawą pastora Andrew Brunsona, więzionego w Turcji pod zarzutem szpiegostwa, wspierania Kurdów, udziału w zamachu stanu z 2016 r. itp. – tylko wzmocniły fatalne cechy tureckiego modelu rozwoju.

Podwojenie przez USA ceł na turecką stal i aluminium, ukaranie sankcjami tureckich ministrów (co prezydent Recep Tayyip Erdogan nazwał „wbiciem Turcji noża w plecy” i odpowiedział podwojeniem ceł na niektóre towary z USA), a także pogarszające się relacje między Ankarą i Waszyngtonem musiały doprowadzić do osłabienia liry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla tureckiej gospodarki, silnie zadłużonej w amerykańskiej walucie, oznaczało to wzrost kosztów obsługi długu, wzrost ryzyka i dalsze osłabienie liry. W ciągu tygodnia jej wartość spadła o jedną czwartą. Uderzyło to nie tylko w gospodarkę turecką, ale także w inne tzw. rynki wschodzące (również polski), stąd duże zainteresowanie sytuacją w Turcji na świecie.

Niektórym kraj ręcznie sterowany przez Erdogana i jego zięcia Berata Albayraka, ministra finansów, przypomina tykającą bombę. Inflacja przekracza już 15 proc. w skali roku, a zagraniczny dług banków i firm prywatnych sięga 350 mld dol. Kryzys walutowy może łatwo wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do fali bankructw przedsiębiorstw i banków. Na pewno zatrzyma też bardzo potrzebne Turcji inwestycje. Obecna sytuacja czyni ten kraj rynkiem tylko dla odważnych inwestorów o mocnych nerwach.

Wojciech Dudkiewicz

Szykują wojnę

Wieści, że tzw. Państwo Islamskie (ISIS) zostało pokonane, były przedwczesne. Nowy raport ONZ ostrzega, że ok. 30 tys. oddanych ISIS dżihadystów przygotowuje się do walki na całym świecie. Czekają na szansę odbudowy kalifatu, który obecnie skurczył się do pasa pustyni między Irakiem a Syrią. Według raportu, wielu dżihadystów ukrywa się, przygotowując się do walki z siłami Iraku i Syrii. Organizacje związane z ISIS działają też w innych krajach, m.in. w Nigerii, na Filipinach i w Egipcie na Synaju. Z raportu wynika, że szef ISIS – Abu Bakr al-Baghdadi wciąż żyje i kieruje swoją organizacją. Tymczasem irackie media twierdzą, że Al-Baghdadi jest ranny i nie kieruje już kalifatem, a nowym liderem został Abu Othman al-Tunisi, o którym nic bliżej nie wiadomo.

Reklama

wd

Rekordowy budżet USA

Zwiększenie w przyszłym roku budżetu militarnego USA to wiadomość dobra dla sojuszników, zła dla rywali i przeciwników tego mocarstwa. Szczególnie zła dla Rosji, bo USA zamierzają wydać na obronę 17 razy więcej niż na armię przeznaczyć może kraj Putina. Na utrzymanie sił zbrojnych, nowy sprzęt i prace nad jego rozwojem Amerykanie wydadzą 716 mld dolarów, czyli o 20 mld więcej niż w tym roku. Liczebność armii wzrośnie o ponad 15 tys. osób, które uzupełnią wojska lądowe, marynarkę wojenną, siły powietrzne i piechotę morską. 6,3 mld dol. Waszyngton chce wydać na wzmocnienie sił w Europie, by powstrzymać agresywne poczynania Rosji; m.in. 250 mln dol. jest przeznaczone na pomoc militarną dla Ukrainy.

wd

Udają głupiego

Zaprzeczanie przez Chiny oskarżeniom ONZ o represjonowanie muzułmańskich Ujgurów nie jest niczym nowym ani sensacyjnym. Także najnowszy raport ONZ – wykazujący, że ok. miliona Ujgurów jest trzymanych w tajnych obozach internowanych w autonomicznym regionie Sinciangu, bez wyroku, że są torturowani, zmuszani do wyparcia się islamu – spotkał się ze zdecydowanym odporem Pekinu. Autorzy raportu wskazują jednak wiarygodne dowody. Raport zawiera zeznania byłych więźniów, uciekinierów z Chin, a także byłego strażnika obozu. Potwierdzają je także zdjęcia satelitarne znad Sinciangu oraz chińskie dokumenty urzędowe.

Reklama

wd

Zmarł Kofi Annan

Dnia 18 sierpnia 2018 r. w wieku 80 lat zmarł afrykański polityk Kofi Annan, sekretarz generalny ONZ w latach 1997 – 2006 i laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2001 r. Pochodzący z Ghany polityk był pierwszym czarnoskórym Afrykańczykiem, który objął najważniejsze stanowisko w światowej dyplomacji.

Red.

Krym bez kart

Izolacja zaanektowanego przez Rosjan Krymu postępuje. GenBank, ostatni z banków, przestał obsługiwać karty międzynarodowych systemów płatniczych Visa i Mastercard. Powodem mają być sankcje, którymi bank jest objęty. Jednak bank jest na czarnej liście od 2015 r., a do tej pory emitował i obsługiwał obie karty. Bank, którego akcjonariuszami są m.in. ludzie z najbliższego otoczenia Władimira Putina, wezwał klientów, by korzystali z rosyjskiej karty Mir, która jednak nie jest obsługiwana za granicą.

jk

2018-08-21 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Giorgia Meloni

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Rząd w Rzymie podkreślił, że w czasie spotkania szefowa rządu i emerytowany metropolita krakowski wspominali polskiego papieża 10 lat po jego kanonizacji.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

apel

Ks. Jarosław Grabowski

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

– Maryja uczy nas, że wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij. Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić. To postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – podkreślił ks. Grabowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję