Co roku, w okresie od 25 maja do 12 października, w każdy piątek, o godz. 16.00 sprawowana jest tam Msza św. Poprzedza ją Koronka do Bożego Miłosierdzia. Natomiast po Eucharystii ma miejsce modlitwa różańcowa i adoracja Najświętszego Sakramentu, wystawionego w pięknej monstrancji, którą wykonał artysta Mariusz Drapikowski. Centrum roku stanowi jednak odpust św. Anny, który gromadzi na modlitwie wielu kapłanów i wiernych.
Kościół na Górze Świętej Anny (593 m n.p.m.) powstał w XVII wieku, w czasie przekształcenia Krzeszowa w jedno z najważniejszych sanktuariów pielgrzymkowych na Śląsku. Do kaplicy prowadzi droga pielgrzymkowa, którą na początku XVIII wieku wybudował krzeszowski opat Greyer. Wyznaczało ją pięć kapliczek kolumnowych, z których do dziś zachowały się trzy – jedna z nich znajduje się w centrum Krzeszowa, przy przystanku, druga stoi przy drodze, na zboczu Góry Świętej Anny, a trzecia na szczycie nieopodal kościoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Świątynia, która cieszyła się popularnością wśród pielgrzymów, w pierwszych wiekach była kilkakrotnie przebudowywana. Po II wojnie światowej, przez 50 lat popadała stopniowo w ruinę. Pozostały już tylko fragmenty ścian. Na początku obecnego stulecia w Krzeszowie powstał Społeczny Komitet Odbudowy Kościoła na Górze Świętej Anny i dzięki jego staraniom kościół został uratowany. Wraz z mieszkańcami Krzeszowa i okolicznych miejscowości organizowano kwesty i bale, podczas których zbierano pieniądze na ten cel. Działania te wsparli także dawni mieszkańcy Krzeszowa, obecnie mieszkający w Niemczech.
Ochotnicy uprzątnęli wnętrze zawalonej świątyni, oczyścili posadzkę z ok. metrowej warstwy gruzu, stromym zboczem wwozili materiały budowlane, odbudowali ściany, wstawili okna i zamontowali nowy dach z wieżyczką. Wykarczowali także część lasu, dzięki czemu ukazał się piękny widok rozciągający się na Krzeszów i jego okolice oraz na panoramę Karkonoszy.
Nie bez znaczenia jest również to, że kościół jest dobrze widoczny z Krzeszowa – co pomaga wznosić oczy i myśli ku Patronce matek, wdów, gospodyń domowych, służących, górników, tkaczy, tokarzy, stolarzy artystycznych, młynarzy, kramarzy, żeglarzy, krawców, koronkarek, ubogich. Św. Anna, której imię oznacza „łaska”, jest także patronką Florencji, Innsbrucku i Neapolu oraz szczęśliwego małżeństwa, szczęśliwego dzieciństwa i szczęśliwego porodu. Jest wzywana w modlitwie o deszcz, o poprawę pogody i o znalezienie rzeczy zgubionych.
Zapraszamy do odwiedzenia Krzeszowa i stojącego ok. 2 km od saktuarium uroczego kościoła św. Anny.