W niedzielę drugiego września w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piekoszowie rozpoczęły się Misje Święte, przygotowujące wspólnotę do obchodzenia wyjątkowego jubileuszu – 50-lecia koronacji cudownego obrazu Maryi przez kard.Stefana Wyszyńskiego. Dniem dziękczynienia za dar koronacji obrazu była kolejna niedziela, kiedy to odbyły się największe uroczystości. Centralnym punktem była uroczysta Suma pontyfikalna odprawiona na ołtarzu polowym, pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki, pochodzący z diecezji kieleckiej, z parafii Brzeziny. Podczas Mszy św. wprowadzone zostały relikwie św. Joanny Beretty Molli.
Reklama
Centralna Msza św. zgromadziła rzesze wiernych nie tylko z parafii Piekoszów, ale także pielgrzymów, którzy przybyli z innych parafii. W uroczystościach wziął udział Pierluigi Molla – syn św. Joanny Beretty Molli. Wprowadzeniem do Eucharystii była modlitwa różańcowa, którą poprowadził ks. prał. gen. Stanisław Rospondek z Częstochowy, wieloletni proboszcz parafii garnizonowej w Kielcach. Po odmówieniu różańca, biskupi i kapłani procesyjnie udali się do kościoła, aby tam pokłonić się Maryi Piekoszowskiej w cudownym obrazie. Po odsłonięciu obrazu, kapłani przeszli do ołtarza polowego, gdzie odprawiona została Eucharystia. Tu zebranych powitał proboszcz wspólnoty parafialnej ks. kan. Zygmunt Kwieciński, proboszcz i kustosz sanktuarium. Dziękując Bogu za pół wieku od koronacji Matki Miłosiernej, prosił, by Bóg zjednoczył całą wspólnotę w modlitwie. Homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda, który mówił: – Gromadzimy się dla Niej – Matki Bożej Miłosierdzia, bo chcemy się z Nią spotkać i nawiązywać nieustanną przyjaźń.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przypomniał również historię obrazu Maryi, którego dzieje liczą kilkaset lat i związane są z Jasną Górą. Został on bowiem namalowany przez nowicjusza Ojców Paulinów w Częstochowie – Krzysztofa Lateckiego w 1691 r. Metropolita białostocki zachęcał wszystkich, aby na wzór Maryi realizowali własną drogę do świętości, zaznaczając, że „nikt nie jest święty od urodzenia, do świętości trzeba dorastać”. Mówił o potrzebie dokonywania dobrych wyborów, dojrzewania do prawdy i świętości. Pytał zebranych: „Co zrobimy z łaską, którą Bóg nas obdarzył, jak realizujemy swoje posłannictwo w dziejach zbawienia”. Mówiąc o wyborach nieraz bardzo trudnych, abp Wojda przypomniał postawę św. Joanny Beretty Molli, a także jej męża i całej rodziny, która tworzyła „rodzinny wieczernik”. Za heroiczną decyzję wyboru życia swojego dziecka św. Joanna przypłaciła życiem. Po homilii w procesji z darami syn św. Joanny, Pierluigi Molla niósł relikwie swojej matki, a wielodzietna rodzina przyniosła w darze obraz świętej.
Reklama
Na zakończenie Eucharystii biskup Jan poświęcił odnowioną elewację kościoła. Prace remontowe trwały kilka lat i były możliwe do zrealizowania dzięki materialnemu wsparciu parafian, pielgrzymów, Urzędowi Gminy Piekoszów, a także unijnej dotacji przekazanej za pośrednictwem Urzędów Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Na zakończenie biskupi otrzymali wizerunki Matki Bożej Miłosierdzia namalowane przez 17-letnią parafiankę Karolinę Poddębniak. Oprawę muzyczną w czasie jubileuszowej uroczystości zapewniła Orkiestra Górnicza „Power of Winds” z Piekar Śląskich pod batutą Klaudiusza Jania, a także Chór Parafialny pod dyrekcją organisty Tomasza Karauda.
Głos zabrał też syn św. Joanny – Pierluigi Molla. Dziękował za ciepłe przyjęcie, zaznaczając, że piekoszowska parafia jest setną parafią w Polce, w której znajdują się relikwie jego mamy (relikwie św. Joanny znajdują się m.in. w kaplicy polskiego parlamentu oraz w kaplicy pałacu prezydenckiego). Wspomniał także św. Jana Pawła II, który wyniósł do chwały ołtarzy ponad tysiąc pięciuset świętych i błogosławionych. – A moja mama była ostatnią, którą ogłosił świętą – powiedział, dodając, że Jan Paweł II zawsze twierdził, że świętość jest też czymś właściwym dla osób świeckich.
Głos zabrał także Zbigniew Piątek, wójt Gminy Piekoszów, który dziękował wszystkim za uświetnienie tego szczególnego wydarzenia dla całej parafii. Po Mszy św. odbył się koncert pieśni i piosenek Maryjnych w wykonaniu orkiestry z Piekar Śląskich, po koncercie wszyscy mogli skosztować grochówki oraz ciast, które upiekły parafianki.
18 listopada 2018 r. zostanie zakończony Rok Jubileuszowy wspólnoty parafialnej z Piekoszowa. Wtedy do parafii przybędzie prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński. Podczas Eucharystii Prymas dokona poświęcenia „szaty dla Maryi”, która będzie wotum parafian z okazji trwającego jubileuszu.