Przygotowania do odpustu Matki Bożej Łaskawej w bazylice pw. św. Mikołaja w Grudziądzu rozpoczęły się rekolekcjami zatytułowanymi „Jesteśmy narzędziami w ręku Boga”, które w dniach 5-6 września prowadził ks. Mariusz Wojnowski.
W przeddzień odpustu w asyście kapłanów pochodzących z Grudziądza i związanych z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Mszę św. sprawował i homilię wygłosił biskup senior Andrzej Suski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Prawdziwa Matka
W słowie Bożym bp Andrzej zwrócił uwagę na niezwykły pokój, który emanuje z obrazu Maryi. – To prawdziwa Matka, która koi nasze serca swoim wizerunkiem. Była taką samą matką jak każda kobieta, którą cechuje pracowitość i troska o dom, a jednocześnie Matką Króla królów – mówił kaznodzieja. Zauważył, że tak jak Jej Syn nie przyszedł na świat po to, aby Mu służono, ale po to, by służyć innym, tak samo Maryja pełna troski służyła Mu aż po Kalwarię. To dobry przykład dla nas i naszych rodzin. – Módlmy się do Matki Bożej Łaskawej o dobre katolickie rodziny i dziękujmy Jej za nieustającą opiekę nad nami – zakończył bp Andrzej. W czasie Mszy św. Ksiądz Biskup odebrał odnowienie ślubowania od członków Apostolatu Margaretka, modlących się codziennie za kapłanów i o nowe powołania do służby Bożej.
Reklama
Tego samego dnia o godz. 20.30 pod przewodnictwem uczestników 30. Pielgrzymki Pieszej z Grudziądza na Jasną Górę odmówiona została modlitwa różańcowa zakończona Apelem Jasnogórskim.
Panna wierna
W dniu odpustu 8 września wierni rankiem odśpiewali Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny; a o godz. 10 została odprawiona Msza św. dla chorych z błogosławieństwem lurdzkim. Suma sprawowana pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla została poprzedzona Różańcem w intencji mieszkańców miasta. Na wstępie proboszcz ks. kan. Dariusz Kunicki odczytał dekret bp. Wiesława o nadaniu grudziądzkiej bazylice herbu składającego się z elementów nawiązujących do historii tej najstarszej w Grudziądzu parafii. Fakt ten zgromadzeni w kościele nagrodzili oklaskami.
Maryja prowadzi
Reklama
Słowo Boże wygłosił bp Śmigiel. Maryja od początku trwała przy swoim Synu, aż po Jego śmierć na krzyżu, będzie też z Kościołem aż do końca. Co więcej, „będzie świadkiem ostatecznego zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i słabością każdego człowieka” – zapewnił bp Wiesław. Każdy człowiek posłuszny Panu Bogu otrzymuje wiele łask, ale trzeba się na nie otworzyć. Ci, którzy są najbliżej Pana Jezusa, ufają Mu, z łatwością dostrzegają Jego wielkość i miłosierdzie. Dzisiaj brakuje nam komunikacji z Bogiem. Trudno zabiegać o piękno Kościoła, kiedy widzimy grzech, zawsze jednak możemy go pokonać, wzywając pomocy Matki Bożej. Ona przychodzi nam z pomocą i podnosi z upadku. – Kościół to wielu ludzi rozmodlonych, którzy wyszli z nałogów, pokonali swoje słabości i nie tylko są w drodze do świętości, lecz także są świętymi z sąsiedztwa. (…) Jesteśmy wezwani, by być blisko Jezusa, być Jego uczniami, a Maryja nas do tego doprowadzi – zakończył.
Po Mszy św. bp Wiesław Śmigiel poprowadził procesję eucharystyczną wokół bazyliki, a na zakończenie odmówił modlitwę zawierzenia Matce Bożej Łaskawej i udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem wszystkim obecnym.
Od godz. 20 przy obrazie Maryi czuwanie modlitewne poprowadzili członkowie scholi parafialnej Pueri Sancti Nicolai, a uroczystości odpustowe zakończyły się wspólną modlitwą o godz. 21 Apelem Jasnogórskim.