Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Za świętych przykładem

Uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do parafii św. Stanisława BM w Szczecinie-Klęskowie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 46/2018, str. I

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

P. Dzierżawski

Ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II

Ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wprowadzenie do parafialnej świątyni relikwii świętych patronów lub innych uznanych przez Stolicę Apostolską autorytetów ładu duchowego czy też moralnego nie jest w dzisiejszej rzeczywistości Kościoła czymś niezwykłym. W wielu parafiach naszego kraju wierni poszczycić się mogą tym szczególnym uobecnieniem różnych świętych w postaci relikwii. To pobudza, zwłaszcza w sferze religijności duchowej, zważywszy, iż przykład życia wyniesionych na ołtarze stanowi dla nas wielokrotnie konkretne wskazanie lub podpowiedź na drodze do zbawienia. Zachęca do odważnego opowiadania się za Bogiem.

Reklama

I to nie tylko w zaciszu swego serca, ale całym sobą i wobec wszystkich i wszystkiego, co nas otacza, a co – wiem choćby ze swojego doświadczenia – wcale nie jest takie łatwe. Warto w tym miejscu przypomnieć, że relikwie (z łac. reliquiae – pozostałości, resztki) ogólnie definiowane jako szczątki ciał osób świętych lub też przedmioty, z którymi miały związek w czasie życia, stanowiące przedmioty czci nie tylko w katolicyzmie, także np. w prawosławiu, dzielą się na stopnie. Pierwszy z nich to partykuły ciała świętego oraz fragmenty Krzyża św. – tutaj istotna uwaga: relikwie Krzyża mają w chrześcijaństwie rangę najwyższą. Relikwie drugiego stopnia to fragmenty szat świętego lub innych przedmiotów, z którymi miał styczność święty w sposób ciągły. Z reguły są to przedmioty związane z kultem religijnym, np. fragmenty różańca, przedmioty odkryte przy ekshumacji należące do świętego. Ciekawostka: najważniejszą relikwią drugiego stopnia jest Całun Turyński. Natomiast relikwie trzeciego stopnia to inne przedmioty towarzyszące świętemu za życia, niekoniecznie związane z funkcjami religijnymi. Święty musiał ich przynajmniej raz dotknąć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Adam Szewczyk

Relikwie św. Jana Pawła II

Relikwie św. Jana Pawła II

Reklama

W położonej na prawym brzegu Szczecina parafii św. Stanisława BM 22 października, czyli w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, dokonano aktu uroczystego wprowadzenia do parafialnej świątyni relikwii pierwszego stopnia wielkiego syna polskiej ziemi. Uroczystą Eucharystię we współudziale z przybyłymi gościnnie kapłanami sprawował bp Henryk Wejman, który wraz z licznie zgromadzonymi wiernymi zanosił dziękczynienie za pontyfikat polskiego Papieża, który – święcie w to wierzymy – oręduje za nami w niebie. Bp H. Wejman, głosząc słowo Boże, zawarł w swej homilii także istotne z uwagi na charakter uroczystości przykłady religijnego heroizmu świętego dziś Jana Pawła II. Przytaczając obrazowo epizody z życia świętego Papieża Polaka, unaocznił ciągłą potrzebę odważnego wykonywania życiowych wyborów wspartych wolą Bożą. Odważnego dlatego, że wciąż potrzeba nie tylko w naszym kraju, ale i w wielu miejscach świata jednoznacznych autorytetów życia religijnego, zanurzonego w sposób ciągły w codziennościach dnia w pełnym zawierzeniu Bogu. Ksiądz Biskup przywołał zasadnicze przesłania homilii Jana Pawła II wygłoszonej 11 czerwca 1987 r. w Szczecinie, tak dobitnie traktującej o roli małżeństwa i Bogiem silnej rodzinie. Przypomniał papieskie wołanie, iż „nie ma skuteczniejszej drogi odrodzenia społeczeństw, jak ich odrodzenie przez zdrowe rodziny”, jak również to, że „rodzina, która jest pierwszą szkołą cnót społecznych, potrzebnych wielkim społeczeństwom, jest dziś bardzo zagrożona (…), od zewnątrz i wewnątrz”. Polski Papież dostrzegał wzmagające się ataki na małżeństwo, jako związek kobiety i mężczyzny oparty na Bożym prawie, jeszcze przed objęciem Stolicy Piotrowej. Właśnie tę jego wielką troskę o rolę żony i matki, męża i ojca w rodzinie przypomniał bp Wejman. W słowach jednoznacznych, tak, jak jednoznaczny i odważny był głos obrony chrześcijańskich wartości rodzinnych Jana Pawła II.

Przypomniał również papieskie wskazanie z czerwca 1987 r. wygłoszone na Jasnych Błoniach w Szczecinie, stanowiące swoisty testament w zakresie funkcjonowania małżeństwa, rodziny budowanej na fundamencie odpowiedzialnej miłości – zarówno do Boga, jak i w relacjach małżeńskich i rodzinnych oraz traktującej każde, nawet nienarodzone życie jako najcenniejszy dar od Boga. Także w wymiarze jej ogromnej roli w życiu społecznym, w którym zasługuje na szczególne traktowanie, gdyż jej „natura i posłannictwo stanowi najbardziej odpowiedzialną służbę społeczną”.

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do kolejnej parafii samo w sobie może nie jest wydarzeniem szczególnym na tyle, by automatycznie spowodować duchową przemianę wszystkich jej wiernych, zwłaszcza iż wielu miało okazję spotkać tego świętego za jego życia, słuchać na żywo jego nauk, być może nawet z nim rozmawiać podczas audiencji, wizyt papieskich. Jest jednak coś, co pozwala z głębokim podziwem i czcią spoglądać ku niebu przez pryzmat życia Papieża Polaka, w czym obecność świętych relikwii może dopomóc, uzmysławiając, iż oto mamy u Boga orędownika, wspomożyciela w modlitwie.

Relikwiarium w parafii św. Stanisława BM nie jest obszerne. Jest jednak na tyle przestronne, by zmieścić się w nim mogły trzy relikwiarze. Jest w nim zatem miejsce dla patrona parafii i naszej Ojczyzny – św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa i męczennika, gorliwego obrońcy ładu moralnego (instalacja w 2003 r.); bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana i męczennika, niezłomnego obrońcy wiary i praw człowieka (instalacja w 2013 r.) oraz od 22 października 2018 r. św. Jana Pawła II, papieża, największego z synów polskiej ziemi. To dla tej szczecińskiej parafii, ale także i dla nas wszystkich, Polaków, zaiste szczególni patronowie, poprzez umiłowanie Boga ludzi miłujący. Wzór, jak żyć i umierać dla Boga.

2018-11-14 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Jana Pawła II w Wałbrzychu

Niedziela świdnicka 46/2014, str. 3

[ TEMATY ]

relikwie

bierzmowanie

Ryszard Wyszyński

Abp Mieczysław Mokrzycki z relikwiami św. Jana Pawła II

Abp Mieczysław Mokrzycki z relikwiami św. Jana Pawła II

W piątek 17 października podczas Mszy św. w kaplicy parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej na Konradowie w Wałbrzychu metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki przekazał tej parafii relikwie św. Jana Pawła II i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania

Hierarchę przy ołtarzu powitał proboszcz parafii ks. dr Marek Zołoteńki, który odebrał z jego rąk relikwiarz i ustawił go obok umieszczonego centralnie wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Podziękował Arcybiskupowi za to, że zechciał przekazać tak małej wspólnocie parafialnej relikwie Ojca Świętego i poprosił o przewodniczenie Eucharystii w skromnych progach kaplicy. Podziękował również swoim parafianom, że do tej uroczystości gorliwie się przygotowywali modlitwą i powitał gości: prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, burmistrza Szczawna-Zdroju Tadeusza Wlaźlaka, organizatorów 25. Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w osobie Jana Golaka, przewodniczącego i radnego Sejmiku województwa dolnośląskiego. Słowa wdzięczności skierował też do delegacji wałbrzyskich kolejarzy, która na uroczystość przybyła z pocztem sztandarowym „Solidarności”. Przywitał też przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej i Borysławia, oddziału w Wałbrzychu, reprezentujących społeczność Kresowian. Na koniec przedstawił Arcybiskupowi młodzież ze swojej parafii, która na tej samej Mszy św. przystępowała do sakramentu bierzmowania. Uroczystość uświetniali: Chór „Canticum Novum” pod przewodnictwem Katarzyny Bazeli z Wałbrzycha, Maciej Bator – organista, a także asysta Bractwa św. Józefa ze Świdnicy. Uczestnicy Mszy św. ze wzruszeniem wysłuchali homilii abp. Mokrzyckiego, który mówił o papieżu Janie Pawle II.
CZYTAJ DALEJ

Bp Mazur: na wojnę w Ukrainie patrzmy w świetle objawień fatimskich

2025-02-24 20:56

[ TEMATY ]

bp Jerzy Mazur

objawienia fatimskie

wojna na Ukrainie

Grażyna Kołek

„Popatrzmy na wojnę w Ukrainie, zagrożenie pokoju także i w naszej Ojczyźnie, Europie i świecie, w świetle objawień fatimskich. Matka Boża apelowała o nawrócenie świata, ostrzegając, że jeśli to nie nastąpi, spadnie na ludzkość straszliwa kara” - mówił podczas Mszy św. biskup ełcki Jerzy Mazur.

W poniedziałek 24 lutego w katedrze ełckiej wierni zgromadzili się na Mszy św. w intencji pokoju, w Ukrainie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup ełcki. Mówił: „Ludzie, którzy czynią pokój są nazwani błogosławionymi. Dzisiaj mijają już trzy lata od wybuchu wojny w Ukrainie. Trzy lata wielkiej tragedii. Tysiące młodych ludzi, którzy po obu stronach zginęło. Wielki ból rodzin. Miliony ludzi, którzy opuścili kraj, szukając schronienia w naszej Ojczyźnie i w innych krajach Europy”.
CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: od każdego z nas zależy czy będziemy trzeźwym narodem

Od każdego z nas zależy czy będziemy trzeźwym narodem, tej odpowiedzialności nie możemy przerzucać na innych - podkreślił bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przed 58. Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu, który przebiegnie od 2 do 8 marca pod hasłem "Odpowiedzialni za trzeźwość".

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpoczyna się co roku w ostatnią niedzielę karnawału i trwa do soboty przed I Niedzielą Wielkiego Postu włącznie. W tym roku przypadnie od 2 do 8 marca. O wydarzeniu w kontekście promowania trzeźwości rozmawiano podczas konferencji zorganizowanej we wtorek w Sekretariacie Episkopatu Polski.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję