Hasło 53. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu
„«Wszyscy tworzymy jedno» (Ef 4, 25). Od społeczności sieciowej do wspólnot ludzkich”
To temat 53. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, obchodzonego w Polsce w trzecią niedzielę września, która w 2019 r. przypadnie 15 września. Jest to zachęta do refleksji nad obecnym stanem i charakterem relacji w Internecie, począwszy od idei społeczności jako sieci łączącej ludzi w ich integralności. Niektóre z dominujących trendów tzw. sieci społecznościowych stawiają nas przed zasadniczą kwestią: w jakim stopniu możemy mówić o prawdziwej wspólnocie w obliczu logiki, która charakteryzuje niektóre społeczności w mediach społecznościowych? Metafora sieci jako wspólnoty solidarności zakłada budowanie „nas” na bazie słuchania drugiej osoby, na dialogu, a co za tym idzie – na odpowiedzialnym używaniu języka.
Wybór tematu orędzia na 2019 r. potwierdza skierowanie uwagi przez papieża Franciszka na nowe środowisko komunikacyjne i sieci społecznościowe, szczególnie tam, gdzie jest on obecny osobiście ze swoimi kontami@Pontifex na Twitterze i @Franciszek na Instagramie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tekst papieskiego orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest tradycyjnie ogłaszany w liturgiczne wspomnienie patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego – 24 stycznia.
RV
Krótko
Reklama
Wicepremier Włoch Matteo Salvini przebywał z wizytą w Warszawie. Spotkał się m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim spraw europejskich i stworzenia w przyszłej kadencji PE szerokiej koalicji w celu powiększenia wpływu na bieg spraw europejskich ugrupowań spoza głównego nurtu.
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher popisała się kolejnymi mało dyplomatycznymi działaniami. Tym razem do polskiej opinii publicznej wyciekły informacje o brutalnych naciskach z jej strony na polskich polityków w sprawie PKP Energetyka i Ubera, w które zaangażowany jest amerykański kapitał.
W centrum zainteresowania opinii publicznej znalazła się na początku br. sprawa wynagrodzeń w NBP, szczególnie najbliższych współpracowników prezesa Adama Glapińskiego. Na konferencji prasowej zaprzeczył on doniesieniom „Gazety Wyborczej” o astronomicznych zarobkach, ale nie podał dokładnych kwot. PiS zapowiedział przygotowanie ustawy, która ujawni zarobki w NBP.
Większość Polaków jest przekonanych, że gdyby w przyszłorocznych wyborach władzę przejęła opozycja, zlikwidowane zostałyby programy socjalne wprowadzone przez PiS. Respondenci uczestniczący w badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” obawiają się szczególnie podwyższenia wieku emerytalnego i likwidacji programu „Rodzina 500+”.
Mateusz Morawiecki przyjął wniosek o dymisję wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Bojanowskiej. Wzięła ona odpowiedzialność za publikację kontrowersyjnego projektu ustawy o przemocy domowej.