Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Bohater katechezy

Zakończył się pierwszy etap plebiscytu „Bohater katechezy diecezji sosnowieckiej”?, zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu

Niedziela sosnowiecka 12/2019, str. V

[ TEMATY ]

katecheta

Archiwum kandydatów

Krystian Gierczyk

Krystian Gierczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szkoły, placówki oświatowe czy sami uczniowie zgłosili 5 kandydatur. Komisja konkursowa dopuściła wszystkich zgłoszonych do drugiego etapu, jakim jest głosowanie internetowe. I tak do tegorocznej edycji plebiscytu zakwalifikowani zostali: Krystian Gierczyk, o. Radosław Kramarski OFM Conv., ks. Paweł Warta, Grażyna Neumann i Grażyna Cyz. Sylwetki kandydatów przedstawimy w dwóch częściach w „Niedzieli sosnowieckiej”.

W dniach 1 kwietnia – 31 maja br. odbędzie się głosowanie internetowe na najpopularniejszym portalu społecznościowym. Uczniowie, którzy nie ukończyli 13. roku życia, mogą wziąć udział w głosowaniu tylko za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych a także nadzoru pedagogicznego szkoły. Uczestnik może oddać tylko jeden głos na wybranego przez siebie kandydata. Wygra ten, kto otrzyma największą liczbę głosów. Laureat plebiscytu otrzyma statuetkę oraz nagrodę rzeczową. Dwóch kolejnych kandydatów otrzyma wyróżnienia i dyplomy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pora na przedstawienie kandydatów. Krystian Gierczyk jest nauczycielem pracującym od 2015 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworznie. Najpierw pełnił obowiązki nauczyciela religii w Gimnazjum nr 4, a po reformie oświaty – w Szkole Podstawowej nr 2. Od razu zdobył sympatię i zaufanie uczniów, przez co w latach następnych został wybrany na opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Co roku przygotowuje razem z młodzieżą jasełka bożonarodzeniowe, które zostają również wystawiane w Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta w Jaworznie oraz w Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie. W roku 2016 był współorganizatorem rekolekcji wielkopostnych, podczas których wystawił Misterium Paschalne dla całej społeczności szkolnej. Jest odpowiedzialny za przygotowanie spotkań świątecznych dla nauczycieli ZSO, dba o religijną atmosferę tych spotkań. W szkole jest koordynatorem konkursów religijnych. Dodać należy, że uczniowie Krystiana Gierczyka mieli wysokie osiągnięcia w kilkunastu konkursach: II i III miejsce oraz wyróżnienie w konkursie festiwalu piosenki chrześcijańskiej „Barka” w Jaworznie; I miejsce w konkursie kolęd i pastorałek zorganizowanym przez orkiestrę „Archetti” w Jaworznie; I miejsce w kategorii literackiej konkursu „Siedem Grzechów Głównych” w Dąbrowie Górniczej; I i III miejsce w Konkursie Piosenki Maryjnej „Pieśnią sławimy Maryję” w Wojkowicach; I miejsce i wyróżnienie w Konkursie Poezji Religijnej „Od Bogurodzicy do dziś” w Czeladzi; I miejsce w jubileuszowym konkursie „25 lat Diecezji Sosnowieckiej” w Bukownie; II i III miejsce w konkursie poezji ks. Jana Twardowskiego w Sosnowcu. Katecheta współpracuje z parafią św. Barbary. Przygotowuje uczniów do Eucharystii i nabożeństw. Angażuje ich w akcje zbiórki prowadzone przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Uczestniczy w szkoleniach i warsztatach metodycznych oraz konferencjach organizowanych przez Wydział Katechetyczny w Sosnowcu.

Reklama

Drugi z kandydatów – o. Radosław Kramarski OFM Conv. został zgłoszony przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej. Jak napisali uczniowie w uzasadnieniu, o. Radosław jest osobą pogodną, ma bardzo dobry kontakt ze społecznością szkolną, nawet z osobami, które nie uczęszczają na zajęcia religii. Zawsze można liczyć na jego pomoc i wsparcie. Prowadzone przez siebie zajęcia urozmaica anegdotami, żartami, co wprowadza przyjazną atmosferę lekcji. Zawsze znajduje czas na poruszenie tematów, które nurtują młodzież. Jego lekcje przebiegają w radosnej i przyjaznej atmosferze. Jest zaangażowany w działalność szkolnego wolontariatu. Jest człowiekiem tolerancyjnym i wyrozumiałym. Nie boi się podejmować tematów dotyczących innych religii.

O. Radosław Kramarski pełni jeszcze funkcję proboszcza w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej. Jest odpowiedzialny za zespół katechetów w parafii, organizuje spotkania, prowadzi parafialny zespół charytatywny Caritas, w którym uczniowie szkoły pomagają przy zbiórce żywności rozprowadzanej później wśród ludzi potrzebujących. Nawiązał również współpracę z Domem Opieki prowadzonym przez siostry pasjonistki w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach.

Nie sposób zapomnieć o osiągnięciach katechetycznych. Jest to m.in. przygotowanie młodzieży do olimpiady na temat św. o. Maksymiliana Kolbego, konkursu o służebnicy Bożej Matce Teresie Kierocińskiej, konkursu z okazji 25-lecia istnienia diecezji sosnowieckiej. Bierze czynny udział w przygotowaniu szkolnych jasełek.

2019-03-20 09:26

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheci archidiecezji przemyskiej nie mogą brać udziału w strajku

[ TEMATY ]

katecheza

katecheci

strajk

katecheta

Bożena Sztajner/Niedziela

Katecheci w archidiecezji przemyskiej nie mogą brać udziału w strajku nauczycieli – mówi ks. prałat Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Zakaz ten dotyczy księży, sióstr zakonnych oraz katechetów świeckich.

– Taką informację przekazałem miesiąc temu na radzie kapłańskiej i kongregacji księży dziekanów. Katecheci nie strajkują ze względu na misję kanoniczną, jaką pełnią w szkole w imieniu Kościoła – powiedział KAI ks. Waldemar Janiga.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Beata Szydło: Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami

2024-04-30 07:16

[ TEMATY ]

Beata Szydło

Łukasz Brodzik

YouTube

Rozmowa z Beatą Szydło

Rozmowa z Beatą Szydło

Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami - twierdzi w rozmowie z portalem niedziela.pl była premier Beata Szydło.

Jak dodaje europoseł Prawa i Sprawiedliwości nasz kontynent staje się coraz mniej konkurencyjny pod względem gospodarczym, ale problemów jest więcej, chociażby z demografią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję