Reklama

Niedziela Kielecka

Maj, komunie, misje

Niedziela kielecka 19/2019, str. 1, 6

[ TEMATY ]

misje

Pierwsza Komunia św.

TD

Aktywność dzieci komunijnych na rzecz misji to także zaangażowanie w Misyjne Dzieła Diecezji Kieleckiej

Aktywność dzieci komunijnych na rzecz misji to także zaangażowanie
w Misyjne Dzieła Diecezji Kieleckiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maj to miesiąc Pierwszej Komunii Świętej, czas, gdy kościoły naszej diecezji wypełniają się dziećmi w białych strojach, skupionych, uroczystych, otoczonych równie przejętymi rodzicami. Czekających na tę wyjątkową chwilę.

Mówi się, że wiele miesięcy wcześniej trzeba już zamówić fryzjera dla dziewczynki…, że trzeba brać chwilówki, aby sprostać prezentom komunijnym i z dużym wyprzedzeniem zamówić salę na przyjęcie komunijne. Ale nie dla wszystkich – na szczęście – kwestia fryzjera, wizerunku, bankietu i prezentów jest najważniejsza, bo przecież zupełnie, ale to zupełnie, nie o to chodzi…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Łukasz Zygmunt, odpowiedzialny w diecezji kieleckiej za wszelkie dzieła misyjne, dostrzega aspekt bezinteresownej ofiarności misyjnej dzieci, wyrażanej szczególnie w okresie białego tygodnia. Misyjny biały tydzień stał się w diecezji faktem.

– Biały tydzień to czas radości i wdzięczności dzieci za dar Eucharystii, za miłość Jezusa, którego dzieci mogły przyjąć do swoich serc. Jeden z jego dni poświęcony jest misjom, a dokładnie dzieciom z krajów misyjnych. Dzieci pierwszokomunijne modlą się za nie i w ich intencji przyjmują Komunię św. – przypomina ks. Łukasz Zygmunt. Wszystko odbywa się w ramach zaangażowania w Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci.

W 2018 r. w akcję włączyło się 246 parafii diecezji kieleckiej. Zebrane ofiary to 117 092,54 zł. Wszystkie wysłano na projekty PDMD w Warszawie.

Idea ofiarności dzieci komunijnych na rzecz PDMD coraz częściej kierowana jest również do dzieci przeżywających rocznicę Komunii Świętej. Proponowana w „Misyjnych Materiałach Liturgicznych” katecheza i przygotowana liturgia wraz z homilią dla dzieci pierwszokomunijnych nawiązuje do idei tegorocznego obrazka. Kolejna propozycja to krzyż dla bierzmowanych. – To piękna akcja bierzmowanych dla seminarzystów w krajach misyjnych. Ten krzyż można nabyć w sklepiku misyjnym Referatu Katechetycznego w Kielcach. Dochód przeznaczony jest na ADOMIS. Zachęcamy do nabycia – mówi ks. Łukasz Zygmunt.

Reklama

Dzień misyjny Białego Tygodnia może być dobrą okazją do włączenia dzieci do Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci (obrzęd przyjęcia w Misyjnych Materiałach Liturgicznych 2018/2019 – otrzymała każda parafia, przypomina ks. Zygmunt).

W 2017 r. ponad 121 tys. zł z ponad 240. parafii diecezji kieleckiej, przekazano do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci – wówczas pomoc była skierowana do dzieci w Burundi i Rwandzie.

– Trzeba podkreślić, że akcja staje się coraz popularniejsza w diecezji, jesteśmy pod tym względem w ścisłej czołówce krajowej. W tym roku także zachęcamy księży, katechetów, rodziców i oczywiście dzieci do misyjnej wrażliwości – dodaje dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych, ks. Zygmunt.

Do uczestnictwa w inicjatywie „Dzieci komunijne – dzieciom misji” najmłodsi przygotowują się wcześniej na katechezie, poznając ideę Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Dzięki zaangażowaniu polskich dzieci od kilkudziesięciu lat wspierane są projekty niosące pomoc najmłodszym mieszkańcom krajów misyjnych. Ich celem jest ochrona życia (pomoc medyczna, dożywianie, utrzymanie ośrodków dla dzieci bezdomnych, maltretowanych i wykorzystywanych), edukacja (czesne, wsparcie dla szkół, przedszkoli oraz internatów) oraz formacja chrześcijańska (umożliwienie dzieciom uczestnictwa w katechezie i przygotowaniach do sakramentów świętych). Pomoc od dzieci komunijnych z Polski trafiła do szkół, przedszkoli, internatów, ochronek oraz ośrodków zakonnych i parafialnych m.in. w Albanii, Ekwadorze, Ghanie, Indiach, Indonezji, Malawi, Republice Demokratycznej Kongo, Rwandzie, Tajlandii, Tanzanii i na Sri Lance.

Dzięki pomocy ze strony dzieci komunijnych Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci każdego roku wspiera blisko 3 tysiące różnych projektów edukacyjnych, formacji chrześcijańskiej i ochrony życia dla dzieci poniżej 14. roku życia. Dzięki tej formie pomocy w krajach misyjnych funkcjonuje ponad 2 tysiące ośrodków dla dzieci – szkoły, szpitale, sierocińce, domy opieki i stołówki.

Reklama

Dar dzieci komunijnych dla dzieci na misjach sięga początków działalności PDMD na ziemiach polskich, czyli liczy ponad 160 lat. Do misyjnego gestu solidarności i komunii najmłodsi przygotowują się na katechezie, poznając sens i wartość uczestnictwa w misyjnym dziele Kościoła. Potem, w wybranym dniu Białego Tygodnia, wspólnie się modlą i składają dar materialny w specjalnie przygotowanych kopertkach, do których wkładają także ułożone przez siebie modlitwy i rysunki z życzeniami dla swoich rówieśników.

Św. Jan Paweł II wielokrotnie zwracał uwagę na dramatyczne losy najmłodszych mieszkańców świata. Z prośbą o modlitwę za nich zwrócił się także do dzieci komunijnych w liście skierowanym do nich w Roku Rodziny. „Pragnę powierzyć waszej modlitwie, drodzy mali przyjaciele, nie tylko sprawy waszej rodziny, ale wszystkich rodzin na świecie – napisał. – Musimy się razem modlić, ażeby ludzkość, a żyje na ziemi wiele miliardów ludzi, stawała się coraz bardziej rodziną Bożą, ażeby mogła żyć w pokoju. Ileż dzieci pada ofiarą nienawiści, która szaleje w wielu miejscach ziemskiego globu. Wiele dzieci w różnych częściach świata cierpi i podlega wielorakim zagrożeniom. Cierpią głód i nędzę, umierają z powodu chorób i niedożywienia, padają ofiarą wojen, bywają porzucane przez rodziców, skazywane na bezdomność, pozbawiane ciepła własnej rodziny, ulegają rozmaitym formom gwałtu i przemocy ze strony dorosłych. Czy można przejść obojętnie wobec cierpienia tylu dzieci?” (Jan Paweł II, List do dzieci w Roku Rodziny).

Jak podano na stronie internetowej PDM, ze szczególnym zaangażowaniem włączają się w to dzieło dzieci, ich rodzice, nauczyciele i duszpasterze w diecezji katowickiej, kieleckiej, siedleckiej, tarnowskiej, toruńskiej i wrocławskiej.

Reklama

Ogromnie ważne pozostaje przygotowanie dzieci do udziału w ich misyjnym dniu, aby podjęta przez nie modlitwa i ofiara materialna zachowała swój cel wychowawczy. To zadanie spoczywa zarówno na katechetach, jak i na rodzicach. W przygotowaniu dzieci do misyjnego dnia pomóc mogą opracowane przez Sekretariat Krajowy PDMD „Misyjne Materiały Liturgiczne na Biały Tydzień” oraz „Świat Misyjny”, czasopismo dla dzieci.

* * *

Czy wiesz, że...

• W Kolumbii 25 dzieci znalazło schronienie w ośrodku św. Moniki dla małoletnich ofiar konfliktów zbrojnych, a 200 innym umożliwiono uczestnictwo w katechezach i edukacji.

• W Zimbabwe 1135 dzieci objęto programem ochrony życia, a także umożliwiono naukę w szkole.

• W Nigerii odnowiono i wyposażono cztery szkoły dla 1 925 dzieci, a 700 dzieci otrzymuje pomoc z odremontowanego dziecięcego ośrodka zdrowia. W tym roku ponad 3 tys. małych Nigeryjczyków może uczestniczyć w katechezie dzięki wsparciu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

• Również w górskich wioskach Nepalu 1 697 dzieci otrzymało szansę nauki. A to wszystko dzięki ubiegłorocznej pomocy od polskich dzieci komunijnych.

2019-05-08 08:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kamerun: doroczne spotkanie polskich misjonarzy

[ TEMATY ]

misje

Kamerun

misjonarze

Patrycja Jenczmionka-Błędowska

Siostra Regina ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, która od 17 lat pracuje w przedszkolu i szkole podstawowej na placówce misyjnej Essiengbot

Siostra Regina ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, która
od 17 lat pracuje w przedszkolu i szkole podstawowej na placówce
misyjnej Essiengbot

Zgodnie z wieloletnią tradycją ponad 40 polskich misjonarzy, pracujących w Kamerunie, zebrało się w dniach 23-25 listopada na misji księży marianów w Atoku na wschodzie kraju. W tym roku gośćmi spotkania byli ambasador RP w Nigerii (jest on również akredytowany w Kamerunie) Andrzej Dycha, konsul Marek Klek i konsul honorowy w Kamerunie Mirosława Etoga.

Spotkanie nawiązywało do dwóch ważnych wydarzeń: święta niepodległości 11 listopada i 1050. rocznicy Chrztu Polski. Rozmawiano też o życiu Polaków na obczyźnie i o wszystkim, co tego dotyczy oraz o pracy misjonarzy w całym jej wymiarze.

CZYTAJ DALEJ

Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego od 10 do 18 maja

2024-05-06 13:27

[ TEMATY ]

św. Stanisław Papczyński

Wikipedia

Św. o. Stanisław Papczyński

Św. o. Stanisław Papczyński

10 maja 2024 roku w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii rozpocznie się Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Swoje intencje do tej nowenny można dołączyć na stronie: papczynski.pl.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Głównym motywem pielgrzymki do tego miejsca kultu maryjnego jest 107. rocznica rozpoczęcia objawień Maryi trzem pastuszkom w Cova da Iria. Według służb porządkowych na rozpoczynające się późnym popołudniem w niedzielę uroczystości do Fatimy może przybyć ponad 500 tys. pątników, głównie Portugalczyków. Uroczystościom tym będzie przewodniczył ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas. Stoi on na czele Konferencji Episkopatu Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję