Do grona neoprezbiterów diecezji rzeszowskiej należą: ks. Kamil Bambrowicz, ks. Hubert Cop, ks. Jakub Gunia, ks. Mateusz Juszczyk, ks. Arkadiusz Król, ks. Jarosław Młodecki, ks. Jakub Oczkowicz, ks. Bartłomiej Ołyniec, ks. Grzegorz Petka, ks. Dominik Wacław i ks. Rafał Wesołowski.
Mszy św. przewodniczył i święceń udzielił bp Jan Wątroba. W Eucharystii uczestniczyło około stu księży, m.in: przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie oraz proboszczowie i wikariusze z parafii rodzinnych neoprezbiterów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii bp Wątroba nawiązał do postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego diakoni wybrali jako patrona swojego rocznika. „To miłość pasterska, która jest zwornikiem kapłańskiej duchowości, kazała mu być blisko ludzi cierpiących, szykanowanych, prześladowanych, walczących o swoją godność i o godność innych, ludzi smutnych, a nawet załamanych. Był przy nich ze słowem, ale nie swoim, tylko Bożym słowem. Był przy nich z Chrystusową mocą, choć sam kruchy, bo zdrowie miał liche. Był z mocą ukrytą w sakramentach świętych. Był przy nich z czynem miłosierdzia wobec potrzebujących, a zwyciężając zło dobrem, pozostawił przykład kapłaństwa zaangażowanego w służbie człowiekowi i ojczyźnie, zawsze wiernego Chrystusowi, naśladującego Jego ewangeliczny styl” – mówił hierarcha.
Reklama
Kaznodzieja przywołał także słowa Jana Pawła II z pielgrzymki do Polski w 1979 r. o tym, że najłatwiej pokonać Kościół przez kapłanów oraz pośrednio nawiązał do filmu braci Sekielskich pt. „Tylko nie mów nikomu”. „Tylko powiedz wszystkim, niekoniecznie słowem, ale każdego dnia, życiem swoim mów i pokaż, jak piękne może być kapłaństwo, jak szczęśliwy może być kapłan, który przeżywa je w ewangelicznym stylu, na wzór Chrystusa Arcykapłana. Jak piękna może wspólnota, w której jego posługa jest przejrzysta na wzór Dobrego Pasterza. Tylko powiedz wszystkim!” – apelował kaznodzieja.
Po homilii odbyły się obrzędy święceń: przyrzeczenie czci i posłuszeństwa Biskupowi Ordynariuszowi, Litania do Wszystkich Świętych, podczas której kandydaci leżeli krzyżem, nałożenie rąk, modlitwa święceń oraz namaszczenie rąk krzyżmem i wręczenie chleba i wina. Podczas Liturgii Eucharystycznej nowo wyświęceni po raz pierwszy wyciągnęli dłonie nad chlebem i winem, wypowiadając słowa konsekracji.
Na zakończenie Mszy św. ks. Jakub Oczkowicz, neoprezbiter, podziękował, w imieniu nowo wyświęconych, wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania ich do kapłaństwa. „Od teraz staliśmy się własnością Boga, który przez Kościół posyła nas do głodnych słowa Bożego i spragnionych miłości. Niech wzrastając w cnocie męstwa, będziemy odważnymi świadkami Chrystusa, którzy nie sprzedadzą Go za cenę świętego spokoju. Niech święty niepokój zachęca nas do dawania więcej, abyśmy poprzez pracę i modlitwę rozpalali ciągle w sobie dar powołania kapłańskiego” – dodał duchowny. Wracając do zakrystii, neoprezbiterzy zatrzymali się przy figurze Matki Bożej Fatimskiej, zawierzając swoje kapłaństwo Matce Bożej.
W uroczystość Zesłania Ducha Świętegoneoprezbiterzy odprawili w swoich rodzinnych parafiach Msze św. prymicyjne.