Reklama

Niedziela Częstochowska

Zawiercie idzie do Jasnogórskiej Matki

Każda rodzina niesie światło – te słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II podczas I Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie w 1994 r. będą w tym roku prowadzić uczestników Zawierciańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

Niedziela częstochowska 33/2019, str. 7

[ TEMATY ]

Zawiercie

Pielgrzymki 2019

Paweł Kmiecik/Radio Zawiercie

Pielgrzymka to wielkie przeżycie duchowe

Pielgrzymka to wielkie przeżycie duchowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pątnicy z dwóch dekanatów zawierciańskich drogę na Jasną Górę znają w dwóch wersjach – dwudniową z początkiem we Włodowicach i noclegiem w Olsztynie oraz trzydniową wyruszającą z zawierciańskiej bazyliki i nocującą w Leśniowie i Olsztynie. Wersja trzydniowa zawsze zaczynała swoją podróż dzień przed pielgrzymką dwudniową, aby wszyscy spotkali się na noclegu w Olsztynie i stamtąd wspólnie weszli na Jasną Górę. Tegoroczna Zawierciańska Piesza Pielgrzymka – podobnie jak ubiegłoroczna – wyruszy we wspólnej, trzydniowej trasie. Rozpocznie się 23 sierpnia od Mszy św. o godz. 9.00 w bazylice.

– Chcemy sobie przypomnieć tę wielką prawdę, że to właśnie rodzina zbudowana na łasce sakramentu małżeństwa jest „światłem i latarnią, która powinna rozjaśniać drogę Kościoła i świata w przyszłości – dopóki Bóg pozwoli istnieć temu światu” – mówi, nawiązując do hasła pielgrzymki, ks. Adam Dróżdż, wikariusz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, opiekun pielgrzymki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wśród tych, którzy idą, wielu traktuje pielgrzymkę jak rokroczny niewymuszony obowiązek, często praktykowany od najmłodszych lat. – Moja przygoda z pielgrzymowaniem zaczęła się w 2001 r., miałam wtedy 5 lat. Od dziecka mieszkam z babcią i to właśnie ona zabrała mnie ze sobą na moją pierwszą pieszą pielgrzymkę. Zawsze miałam poczucie, że wszyscy idą nie jako obcy ludzie, ale jako wielka rodzina, w której mówi się do siebie: „bracie”, „siostro”, że do Matki Kościoła zmierza jedna wspólnota dzieci Bożych – mówi Katarzyna Czekala.

W Zawierciańskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę w latach 2015-17 uczestniczył również bp Andrzej Przybylski. Zanim otrzymał święcenia biskupie, był proboszczem bazyliki w Zawierciu. – Te kilkadziesiąt kilometrów modlitwy, pokuty, wysiłku i wspólnego braterstwa to najcenniejszy dar dla Pana Boga. Jako biskup staram się witać zawierciańskich pielgrzymów u granic Częstochowy i czuję się jak wśród swoich. Bardzo się cieszę, że Zawiercie kocha Matkę Jezusa i przychodzi do Niej ze swoimi troskami – mówi ksiądz biskup.

Obecny proboszcz zawierciańskiej bazyliki ks. prał. Jan Niziołek piesze pielgrzymki z Zawiercia poznał, gdy pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, zaraz po święceniach kapłańskich, został wikariuszem w sąsiednich Łazach, a po 3 latach w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wówczas kolegiacie. – Przez wiele lat był również wspólnotowy dwudniowy powrót pieszej pielgrzymki, co zresztą mocno zakodowało się w moim sercu, jako że wiele razy uczestniczyłem w tej pielgrzymce. Było to wielkie przeżycie duchowe dla naszego miasta, dla całych rodzin, które wiele kilometrów wychodziły na powitanie pielgrzymów – wspomina kapłan.

Do stania się pątnikiem z Zawiercia zawsze zaproszeni są również mieszkańcy Częstochowy, którzy chcą doświadczyć pieszej pielgrzymki. Tegoroczne zapisy potrwają do 20 sierpnia.

2019-08-13 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostoja dla spragnionych

Niedziela małopolska 33/2019, str. 7

[ TEMATY ]

Kraków

Pielgrzymki 2019

Małgorzata Czekaj

XXXIX Piesza Pielgrzymka Krakowska wyrusza spod Wawelu

XXXIX Piesza Pielgrzymka Krakowska wyrusza spod Wawelu

Prawie 8, 5 tys. pątników wyruszyło na XXXIX Pieszą Pielgrzymkę Krakowską pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Wśród nich blisko 1000 młodych ludzi z Włoch

Eucharystii na Wawelu w święto Przemienienia Pańskiego przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Po Mszy św. pątnicy przemaszerowali przez Stare Miasto, a następnie każda wspólnota skierowała się na trasy prowadzące do Częstochowy. Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę 11 sierpnia.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: w niedzielę transmisja w Telewizji TVP Polonia z sanktuarium św. Marii Magdaleny

2025-07-18 17:06

[ TEMATY ]

transmisja

Cieszyn

kościół św. Marii Magdaleny

wikipedia / Hons084 / Wikimedia Commons

Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

Bezpośrednią transmisję Mszy św. z parafialnego kościoła św. Marii Magdaleny przeprowadzi w najbliższą niedzielę, 20 lipca 2025 r., Telewizja TVP Polonia. Sumie odpustowej przewodniczyć będzie o godz. 13.00 bp Roman Pindel. Cieszyńskie sanktuarium przy pl. Dominikańskim jest jednym z kościołów jubileuszowych w diecezji bielsko-żywieckiej.

Proboszcz cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny ks. Jacek Gracz zauważył, że transmisja z cieszyńskiej świątyni będzie okazją dla wielu rodaków, aby przeżywać Mszę św. z rodzimą wspólnotą parafialną, a dla cieszynian do modlitwy w parafialnym kościele. Kapłan zachęcił do udziału w tej Eucharystii, a telewidzów do oglądania transmisji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję