Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Odwaga chrześcijanina

Prośmy również i my Ducha Świętego o siłę, aby nie przestraszyć się tych, którzy każą nam milczeć, którzy nas zniesławiają, a wręcz nastają na nasze życie – powiedział Franciszek 28 sierpnia br. podczas audiencji generalnej. Kontynuował on cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich.

Papież nawiązał do 5. rozdziału tej księgi. Święty Łukasz opisuje w nim wspólnotę kościelną, która żyje wielkim bogactwem, doświadcza wzrostu liczbowego i tętni życiem, mimo ataków zewnętrznych.

Reklama

Franciszek zwrócił uwagę, że wśród Apostołów wybija się Piotr, który ma pierwszeństwo w grupie apostolskiej ze względu na prymat i misję otrzymane od Zmartwychwstałego. Zajmuje się chorymi, tak jak to czynił Jezus, biorąc na siebie słabości i choroby. Papież przypomniał, że uzdrawiające działanie Piotra rozbudziło nienawiść saduceuszy, którzy uwięzili Apostołów i zaniepokojeni ich tajemniczym uwolnieniem zabronili im nauczania, na co wówczas Piotr odpowiedział – czym dał klucz życia chrześcijańskiego: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi”. – Oznacza to słuchanie Boga bez zastrzeżeń, bez zwlekania, bez wyrachowania. Oznacza przyłączenie się do Niego, aby stać się zdolnymi do przymierza z Nim i z osobami, które spotykamy na naszej drodze – wyjaśnił Franciszek.

VN

Papież senior ostrzega

Niebezpieczeństwo „teologii bez Boga”

Benedykt XVI opublikował krótką notę, w której ustosunkował się do reakcji na jego obszerny tekst o genezie skandali nadużyć seksualnych w Kościele w minionych dziesięcioleciach. „Na ile mogę to zobaczyć, w większości reakcji na mój tekst w ogóle nie wspomina się o Bogu, a zatem nie podejmuje się tego, co ja chciałem podkreślić jako kluczową dla tego problemu kwestię” – napisał Papież senior.

W sposób szczególny odniósł się on do tekstu niemieckiej historyk Birgit Aschmann. Zauważył, że choć ten tekst – mimo swej jednostronności – może pobudzić do dalszych refleksji, nie stanowi on zadowalającej odpowiedzi na jego publikację, co jest też typowe dla pozostałych reakcji. Papież senior przypomniał główne tezy swego tekstu, a mianowicie, że świat bez Boga jest światem bez znaczenia, a w społeczeństwie zachodnim Bóg jest nieobecny i nie ma nic do powiedzenia. „To dlatego jest ono społeczeństwem, w którym coraz bardziej zatraca się miarę człowieka” – konkludował. I dodał: „Fakt, że artykuł Aschmann, podobnie jak inne znane mi reakcje na mój tekst, pomija centralny fragment mojej argumentacji, pokazuje niebezpieczeństwo sytuacji, w której słowo Bóg często wydaje się zepchnięte na margines teologii”.

Reklama

Przypomnijmy, że obszerną analizę genezy skandalu nadużyć w Kościele Benedykt XVI opublikował za zgodą papieża Franciszka w kwietniu br.

VN

Ojciec Święty do Polaków

Papież wspomina rocznicę wybuchu II wojny światowej

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, 1 września przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się nazistowską, niemiecką agresją na Polskę. Podczas gdy w Warszawie, w Wieluniu i w innych miastach będą się odbywały wspomnieniowe obchody z udziałem licznych głów państw z całego świata, wszyscy będziemy się modlić o pokój, aby nigdy nie powtórzyły się tragiczne wydarzenia, sprowokowane przez nienawiść, które przyniosły jedynie zniszczenie, cierpienie i śmierć. Prośmy Boga, aby pokój panował w ludzkich sercach, w rodzinach, społeczeństwach i między narodami. Zawierzam was wszystkich matczynej opiece Maryi Królowej Pokoju i z serca wam błogosławię.

Audiencja generalna, 28 sierpnia 2019 r.

RV

Papież do Paragwajczyków

Otwórzcie się na Jezusa

Franciszek zaapelował do młodych Paragwajczyków, aby otworzyli się na Jezusa Chrystusa. Skierował przesłanie do uczestników krajowego forum młodzieży, które odbyło się w stolicy kraju Asunción pod hasłem: „Młodzież, Kościół, społeczeństwo”.

Papież życzy w nim młodym, aby owocem spotkania było przyjęcie Jezusa, który chce być ich przyjacielem i w nich trwać. Zachęca młodych, aby słuchali głosu Pana i byli Jego misjonarzami, świadkami dobrej nowiny o zbawieniu pośród wszystkich ubogich.

RV

* * *

Z twittera papieża Franciszka

Prośmy o łaskę niebycia chrześcijanami letnimi, którzy żyją połowicznie i pozwalają wystygnąć miłości.

2019-09-03 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Maj to miesiąc szczególny, nie tylko ze względu na coraz cieplejsze dni i pięknie śpiewające ptaki. Maj to w Kościele miesiąc poświęcony Matce Bożej. Portal „Niedzieli” na ten wyjątkowy czas przygotował specjalny ewangelizacyjny projekt pt. #NiezbędnikMaryjny.

Pragniemy wspólnie z Wami każdego kolejnego dnia w maju odnajdywać drogę do Maryi. W naszym specjalnym internetowym kalendarzu znajdziecie co dzień nowe materiały przybliżające osobę Rodzicielki Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

O błogosławionym kapelanie Armii Krajowej

Wojenne losy ks. porucznika Stefana Wyszyńskiego i jego udział w Powstaniu Warszawskim przedstawia nowy film pt.: „WYSZYŃSKI - zemsta czy przebaczenie”.

Produkcja opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III".

CZYTAJ DALEJ

Episkopat Włoch: Msze i nabożeństwa bez paszportów covidowych

2021-08-03 18:27

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich /Niedziela

We Włoszech trwają ostatnie przygotowania do wejścia w życie w piątek obowiązku posiadania paszportu covidowego w wielu miejscach użyteczności publicznej. Episkopat Włoch zapewnił, że nie będzie on wymagany do udziału w Mszach, nabożeństwach i procesjach religijnych.

Tzw. Green Pass wchodzi w życie, gdy szczepienia zakończyło ponad 60 proc. Włochów. Sondaże mówią, że aż dwie trzecie społeczeństwa popiera wprowadzenie covidowych przepustek. Obowiązywać one będą m.in. przy wejściu do restauracji i barów w zamkniętych pomieszczeniach, teatrów, kin, muzeów i hal sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję