Reklama

Patron tygodnia

Złotousty ojciec kościoła

Biskup i doktor Kościoła – św. Jan Chryzostom, nazywany Złotoustym, należy do grona najważniejszych myślicieli starożytności chrześcijańskiej

Niedziela Ogólnopolska 36/2019, str. 22-23

Wikipedia

Św. Jan Chryzostom, mozaika z Hagii Sophii w Stambule, X wiek

Św. Jan Chryzostom, mozaika z Hagii Sophii w Stambule, X wiek

Jak podkreślił Benedykt XVI, „wśród biskupów swojej epoki Jan wyróżniał się zapałem misyjnym; rozsyłał misjonarzy, aby głosili Ewangelię wśród tych, którzy jej jeszcze nie słyszeli. Budował szpitale, aby otoczyć opieką chorych (...). W starożytnym Kościele św. Jan Chryzostom zasłynął tym, że doprowadził do owocnego spotkania orędzia chrześcijańskiego z kulturą hellenistyczną”.

Urodził się w Antiochii Syryjskiej w połowie IV wieku – ok. 349 r. W dzieciństwie wcześnie stracił ojca i mieszkał z matką Antuzą, od której przejął wielką wrażliwość na ludzką krzywdę oraz głęboką wiarę chrześcijańską. Następnie uczył się filozofii i retoryki u Libaniusza, poganina, najsławniejszego w tamtych czasach retora. To właśnie w jego szkole Jan stał się największym oratorem późnego okresu starożytności greckiej.

Reklama

Przyjął chrzest w 368 r. i był przygotowywany do życia kościelnego przez biskupa Melecjusza, który w 371 r. ustanowił Jana lektorem.

Od 367 do 372 r. przyszły święty uczęszczał do tzw. Asceterium – swego rodzaju seminarium w Antiochii. Później, pragnąc życia pustelniczego, przez cztery lata mieszkał pośród eremitów na pobliskiej górze Silpium. Między 378 a 379 r. powrócił jednak do miasta. Przyjął święcenia diakonatu w 381 r. oraz święcenia prezbiteratu w 386 r. Już jako kapłan Jan stał się znanym kaznodzieją w kościołach swego miasta. Posługę kapłańską pełnił przez ok. 11 lat, aż do 397 r., kiedy to został mianowany biskupem Konstantynopola; urząd biskupi sprawował w stolicy cesarstwa do momentu wygnania w 403 r., po którym wkrótce, w 407 r., nastąpiło drugie wygnanie.

Śmierć poniósł w Comana Pontica 14 września 407 r., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Do rehabilitacji Jana doszło w 438 r., za panowania Teodozjusza II. Relikwie świętego biskupa, złożone w kościele Apostołów w Konstantynopolu, zostały w 1204 r. przeniesione do Rzymu, do pierwotnej bazyliki konstantyńskiej, a obecnie znajdują się w kaplicy Chóru Kanoników w Bazylice św. Piotra. 24 sierpnia 2004 r. znaczna ich część została podarowana przez papieża Jana Pawła II patriarsze Konstantynopola Bartłomiejowi I.

Jan Chryzostom zaliczany jest do najbardziej płodnych pisarzy pośród Ojców Kościoła – pozostało po nim 17 traktatów, ponad 700 autentycznych homilii, komentarze do św. Mateusza i św. Pawła (Listy do Rzymian, do Koryntian, do Efezjan i do Hebrajczyków) oraz 241 listów.

2019-09-03 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję