Reklama

Ojciec Pio, jakiego nie znacie

Namawiamy do obejrzenia nowego filmu pt. „Tajemnica Ojca Pio”, nawet jeśli widzieli Państwo wcześniej kilka dokumentów i przeczytali wiele książek na temat tego świętego stygmatyka.

Dlaczego warto? Niezwykłość tego filmu polega na unikatowym materiale, który stanowi jego podstawę. Twórcy otrzymali rzadki dziś przywilej wejścia poza furtę klasztoru w San Giovanni Rotondo i poznania miejsc związanych z codziennością Ojca Pio. Przez dwa tygodnie mogli zaglądać w każdy kąt starego opactwa, pokazano im pamiątki po świętym, których nikt dotąd nie widział, udostępniono nagranie jego głosu, wreszcie – otrzymali „ekskluzywny”, jak sami mówią, materiał z ekshumacji ciała świętego.

W efekcie powstał film dokumentalny, który ogląda się jak dobrze nakręconą fabułę. Nie widzimy samego świętego – jego postać jest budowana, a raczej malowana jak obraz, relacjami ludzi, którzy znali dobrze Ojca Pio. Ta autentyczność jest zdecydowanie największym atutem filmu – odkrywamy, że święty był nie tylko rozmodlonym mnichem, wybranym przez Boga do niezwykłej misji, ale także ciepłym, dowcipnym człowiekiem, który zwyczajnie dał się lubić. Twórcy opowiadają o świętym z San Giovanni Rotondo z detektywistycznym nerwem – napięcie budowane jest powoli i niespiesznie powstaje w nas myśl o ciężarach codzienności kapucyna z małego, prowincjonalnego klasztoru we Włoszech. O niełatwych sytuacjach, które musiał znosić, wiedziano już wcześniej, jednak po raz pierwszy dowiadujemy się o ich skali. Jak go obrażano, podawano w wątpliwość autentyczność stygmatów, odsądzano od czci i wiary, nękano pomówieniami, podsłuchiwano – jak się okazało, zakonnik miał zamontowany podsłuch nawet w konfesjonale. Znosił to odrzucenie i osamotnienie z godną najwyższego szacunku pokorą. Wydaje się wręcz, że robiono z niego kontrowersyjną postać, by łatwiej atakować. A atakowiali zarówno ateiści, jak i ludzie Kościoła.

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Hiszpan José Maria Zavala, który – jak sam przyznał – nawrócił się dzięki Ojcu Pio. – To on zmienił moje życie i życie wielu ludzi na całym świecie. Swoją pokorą, znoszeniem cierpienia w ciszy ukazał ludziom drogę do Boga, u którego zresztą wiele wyprosił. W pamięci zawsze mam jego słowa: „W niebie będę robił większy hałas niż na ziemi” – powiedział Zavala.

Więcej na: rafaelfilm.pl .

2019-09-03 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję