Reklama

Zdrowy Uśmiech dla Wenezueli

Cześć, co słychać?
Dobrze? Fajnie było na wakacjach? :-)
A my, dentystki, jedziemy w połowie września do Wenezueli leczyć zęby, na 6 tygodni.
Biskup diecezji Punto Fijo – Carlos Alfredo Cabezas Mendoza poprosił Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio o pomoc.
Zgłosiłyśmy się i już.
Caritas Polska kupiła nam bilety lotnicze.
Sytuacja w Wenezueli jest trudna.
Pytacie, po co komu zęby, skoro trwa wojna i nie ma co jeść...
My też pytamy, ale umiemy je tylko leczyć i chcemy pomagać, więc jedziemy.
Gabinet w Punto Fijo był, po nim zostały fotel i 12 lusterek stomatologicznych :-)
Cały sprzęt, leki, materiały, wyposażenie musimy zmieścić do bagażu rejestrowanego – każda z nas po dwie walizki po 24 kg plus bagaż podręczny – po 8 kg.
Dlatego Wasza pomoc jest ważna. Potrzebujemy pieniędzy.
Zaczynamy akcję zbiórki pn. ,,Znieczul z nami Pacjenta”.
Koszt jednego znieczulenia to 20 zł.
No to pa, pozdrawiamy! Reszta na blogu.
Joanna Wojciechowska i Ewa Piosik

* * *

Wenezuela od kilku lat mierzy się z tragicznym w skutkach kryzysem ekonomicznym. Specjaliści porównują poziom zniszczenia tamtejszej gospodarki do sytuacji państw dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Od 2013 r. kraj systematycznie pogrąża się w chaosie; brak środków na import produktów skutkuje hiperinflacją. Dane ONZ mówią o ponad 4 mln Wenezuelczyków, którzy już opuścili kraj. Co z tymi, którzy zostali?

Spośród wielu koniecznych potrzeb te dotyczące zdrowia wysuwają się na czoło. W Wenezueli w praktyce nie istnieje opieka medyczna. Z powodu przerw w dostawie prądu lekarze przyjmują porody, używając latarek w telefonach. W szpitalach brakuje nawet mydła. W sklepach – wszystkiego.

Jak można pomóc tym ludziom?

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio rozpoczyna akcję pomocy dla Wenezueli. Już w połowie września wyruszą tam dwie wolontariuszki fundacji – dentystki Ewa Piosik i Joanna Wojciechowska.

Reklama

Ich wyjazd jest możliwy dzięki współpracy fundacji Redemptoris Missio z Caritas Polska. Wolontariuszki będą leczyć pacjentów w gabinecie stomatologicznym w Punto Fijo. Gabinet istniał tam przed wieloma laty, obecnie jego całe wyposażenie to fotel i kilka lusterek stomatologicznych. W związku z tym trzeba przywieźć z Polski wszystko, co niezbędne. Skompletują to i przewiozą w swoim bagażu nasze dzielne dentystki. Jednak od nas zależy, co zapakują do tego bagażu. A potrzebne są – obok koniecznego sprzętu – materiały stomatologiczne i znieczulenia. Koszt jednego to 20 zł. Dla nas to kwota niewielka, a dla przeciętnego człowieka w Wenezueli – nieosiągalna.

K. W.

* * *

Obok zbiórki drobnego sprzętu stomatologicznego dentystki rozpoczęły zbiórkę pieniędzy na portalu pomagam.pl pod nazwą: „Uśmiech dla Wenezueli” (pomagam.pl/usmiech_wenezueli).

Pomoc dla Wenezueli można również przekazać za pośrednictwem fundacji Redemptoris Missio: Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, ul. Junikowska 48, 60-163 Poznań, numer konta 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192, koniecznie z dopiskiem: Wenezuela.

2019-09-03 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Andrzej Apostoł

[ TEMATY ]

św. Andrzej

TER

Św. Andrzej, patron kościoła

Św. Andrzej, patron kościoła

Andrzej był rybakiem, bratem św. Piotra, pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Razem z bratem i jego rodziną mieszkał w Kafarnaum. Jezusa i Jego naukę poznał dzięki Janowi Chrzcicielowi, którego był uczniem.

Stał się Pierwszym Powołanym, jednym z dwunastu Apostołów; poszedł za Jezusem zaraz po Jego chrzcie w Jordanie i namówił do tego również Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papieska pasterka o 19.30

2022-11-30 13:40

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia Ojciec Święty będzie o godz. 19.30 przewodniczył tradycyjnej „Pasterce” w bazylice watykańskiej – wynika z opublikowanego 30 listopada kalendarza papieskich celebracji na okres Bożego Narodzenia.

Ponadto w pierwszy dzień Świąt, 25 grudnia o godz. 12.00 papież udzieli z loggii centralnej bazylki watykańskiej uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, w ostatni dzień roku, 31 grudnia będzie w bazylice św. Piotra przewodniczył pierwszym nieszporom uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Te Deum w podziękowaniu za miniony rok.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Grabowska: "Sekularyzacja w Europie. Teoria i rzeczywistość" - wykład na Angelicum

2022-12-01 07:25

[ TEMATY ]

sekularyzm

O procesach sekularyzacyjnych w Polsce oraz o tym, że sekularyzacja nie jest procesem przebiegającym według ściśle określonego schematu mówiła prof. Mirosława Grabowska, socjolog i dyrektor Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS). Prelekcja zatytułowana „Sekularyzacja w Europie: teoria i rzeczywistość” wygłoszona została w ramach cyklu wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na uniwersytecie Angelicum w Rzymie.

Prof. Grabowska na początku wykładu mówiła o teorii sekularyzacji, formułowanej przede wszystkim w latach 60 i 70 ub. wieku i wiążącej procesy modernizacyjne społeczeństw , rozwój ekonomiczny, wzrost dobrobytu i bezpieczeństwa socjalnego - z sekularyzacją. W myśl tej teorii zasadniczo modernizacja wiąże się z sekularyzacją, choć w różnych krajach proces ten może się rozpoczynać w różnym momencie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję