Reklama

Zdrowy Uśmiech dla Wenezueli

Cześć, co słychać?
Dobrze? Fajnie było na wakacjach? :-)
A my, dentystki, jedziemy w połowie września do Wenezueli leczyć zęby, na 6 tygodni.
Biskup diecezji Punto Fijo – Carlos Alfredo Cabezas Mendoza poprosił Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio o pomoc.
Zgłosiłyśmy się i już.
Caritas Polska kupiła nam bilety lotnicze.
Sytuacja w Wenezueli jest trudna.
Pytacie, po co komu zęby, skoro trwa wojna i nie ma co jeść...
My też pytamy, ale umiemy je tylko leczyć i chcemy pomagać, więc jedziemy.
Gabinet w Punto Fijo był, po nim zostały fotel i 12 lusterek stomatologicznych :-)
Cały sprzęt, leki, materiały, wyposażenie musimy zmieścić do bagażu rejestrowanego – każda z nas po dwie walizki po 24 kg plus bagaż podręczny – po 8 kg.
Dlatego Wasza pomoc jest ważna. Potrzebujemy pieniędzy.
Zaczynamy akcję zbiórki pn. ,,Znieczul z nami Pacjenta”.
Koszt jednego znieczulenia to 20 zł.
No to pa, pozdrawiamy! Reszta na blogu.
Joanna Wojciechowska i Ewa Piosik

* * *

Wenezuela od kilku lat mierzy się z tragicznym w skutkach kryzysem ekonomicznym. Specjaliści porównują poziom zniszczenia tamtejszej gospodarki do sytuacji państw dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Od 2013 r. kraj systematycznie pogrąża się w chaosie; brak środków na import produktów skutkuje hiperinflacją. Dane ONZ mówią o ponad 4 mln Wenezuelczyków, którzy już opuścili kraj. Co z tymi, którzy zostali?

Reklama

Spośród wielu koniecznych potrzeb te dotyczące zdrowia wysuwają się na czoło. W Wenezueli w praktyce nie istnieje opieka medyczna. Z powodu przerw w dostawie prądu lekarze przyjmują porody, używając latarek w telefonach. W szpitalach brakuje nawet mydła. W sklepach – wszystkiego.

Jak można pomóc tym ludziom?

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio rozpoczyna akcję pomocy dla Wenezueli. Już w połowie września wyruszą tam dwie wolontariuszki fundacji – dentystki Ewa Piosik i Joanna Wojciechowska.

Ich wyjazd jest możliwy dzięki współpracy fundacji Redemptoris Missio z Caritas Polska. Wolontariuszki będą leczyć pacjentów w gabinecie stomatologicznym w Punto Fijo. Gabinet istniał tam przed wieloma laty, obecnie jego całe wyposażenie to fotel i kilka lusterek stomatologicznych. W związku z tym trzeba przywieźć z Polski wszystko, co niezbędne. Skompletują to i przewiozą w swoim bagażu nasze dzielne dentystki. Jednak od nas zależy, co zapakują do tego bagażu. A potrzebne są – obok koniecznego sprzętu – materiały stomatologiczne i znieczulenia. Koszt jednego to 20 zł. Dla nas to kwota niewielka, a dla przeciętnego człowieka w Wenezueli – nieosiągalna.

K. W.

* * *

Reklama

Obok zbiórki drobnego sprzętu stomatologicznego dentystki rozpoczęły zbiórkę pieniędzy na portalu pomagam.pl pod nazwą: „Uśmiech dla Wenezueli” (pomagam.pl/usmiech_wenezueli).

Pomoc dla Wenezueli można również przekazać za pośrednictwem fundacji Redemptoris Missio: Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, ul. Junikowska 48, 60-163 Poznań, numer konta 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192, koniecznie z dopiskiem: Wenezuela.

2019-09-03 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W drodze do Maryi - wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska

2021-08-03 11:58

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Z entuzjazmem i wielką radością w sercach wyruszyła w drogę sztafetowa, 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę.

Początkiem pielgrzymowania była Msza św. we wrocławskiej katedrze, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. Kapłan wyraził radość z powodu tak licznie zgromadzonych w kościele osób.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Marzenie Franciszka: Kościół jeszcze bardziej misyjny

2021-08-03 19:45

[ TEMATY ]

Franciszek

vatichnnwes.va

Tożsamość Kościoła polega na ewangelizacji – przypomina Franciszek w intencji modlitewnej na sierpień, która poświęcona jest Kościołowi w drodze. Papież wyznaje, że jego marzeniem jest jeszcze większe zaangażowanie misyjne wierzących.

„Możemy odnowić Kościół jedynie poprzez rozeznawanie woli Bożej w naszym codziennym życiu. I podejmując przemianę prowadzoną przez Ducha Świętego. Nasza własna reforma jako osób, to jest przemiana” – mówi papież. Modli się, by „Duch Święty, który jest Bożym darem w naszych sercach, przypominał nam o tym, czego nauczał Jezus i pomagał nam wcielać to w praktyce”. „Zacznijmy reformę Kościoła od reformy nas samych” – zachęca Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję