Reklama

Lektura nieobowiązkowa

Świt naszego świata

Fernand Braudel, francuski historyk czasów nowożytnych, który wywarł ogromny wpływ na myśl socjologiczną, historyczną i gospodarczą, nawet przez swoich oponentów nazywany był „księciem historyków”. Niestety, zgłoszony do Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii nie otrzymał jej, co komentowano jako jedną z wielu pomyłek przyznającego to wyróżnienie Banku Szwecji.

Lektura fundamentalnego dzieła Braudela „Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm XV-XVIII wiek”, w trzech tomach: „Struktury codzienności”, „Gry wymiany” i „Czas świata”, nie wymaga jakiegoś specjalistycznego, np. historycznego, przygotowania. Autor tej monografii, która obejmuje cztery wieki – od schyłku średniowiecza do początku rewolucji przemysłowej, a w której przedstawione są dzieje gospodarki rynkowej i kapitalizmu, czyli czas formowania się gospodarczego i politycznego kręgosłupa świata, który znamy – posługuje się językiem zrozumiałym, żywym, z zacięciem niemal reporterskim.

Braudel, przekonany, że nie tylko ludzie tworzą historię, ale że także historia tworzy ludzi, miał wyjątkowy talent do dostrzegania związków i analogii tam, gdzie inni ich nie widzieli. Miał umiejętność tworzenia syntetycznego obrazu, pełnego jednak frapujących szczegółów. Obszerność monografii (prawie 1800 stron) nie jest jej wadą, lecz zaletą. Jak pisze we wstępie prof. Jacek Kochanowicz, obraz, który przedstawia Braudel w tej książce, jest niesamowicie plastyczny – widzimy barki na Sekwanie, ryżowe pola Chin czy uliczki Amsterdamu.

2019-09-03 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sto czterdzieści jeden

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kurs lektorski w archidiecezji częstochowskiej miał swój finał 27 listopada w kościele Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in.: ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji częstochowskiej, i ks. Michał Zimny, zastępca duszpasterza LSO.

CZYTAJ DALEJ

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-14 12:51

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

Karol Porwich

Serdecznie zapraszamy na
KONGRES PEDAGOGIKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
EDUCATIO PERMANET IN AETERNUM
29-30 listopada 2022 r.
Aula Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA,
ul. 3 Maja 12, Częstochowa

ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ ON-LINE

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję