Ludzie morza
Pozdrowienia z oceanu
W 37. Pielgrzymce Ludzi Morza, która odbyła się 21 września, do częstochowskiego sanktuarium tradycyjnie przybyli marynarze, rybacy, portowcy, stoczniowcy, żeglarze, przedstawiciele szkolnictwa morskiego, a także ich rodziny – w sumie kilkaset osób.
– To jest nasz szczególny przywilej pielgrzymować do Matki Bożej, to jest wyjątkowy czas – podkreślił o. Edward Pracz, krajowy duszpasterz ludzi morza. – Pielgrzymują weterani, ale są i ci, którzy jadą po raz pierwszy, co oznacza, że kontynuujemy dziedzictwo pielgrzymowania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na pielgrzymkę corocznie przybywają także członkowie rodzin ludzi morza, gdy ci nie mogą być obecni, bo w tym czasie przebywają na morzu. Jedna z żon mówi: – Mąż przesyła pozdrowienia z Oceanu Indyjskiego – wspominał o. Pracz. – Oni wiedzą, że my pielgrzymujemy, oni się z nami łączą i czują tę moc, że ktoś się za nich modli. Trzeba pamiętać o tej szczególnej grupie ludzi, którzy są często niewidoczni. Takie jest życie. Widzi się często towar, to, co przywożą, a nie tych, którzy przywożą. Trzeba ich dostrzec nie tylko w porcie. My wypływamy jeszcze głębiej, na Jasną Górę, i ich dostrzegamy. Tutaj, przed obrazem Matki Bożej, modlimy się za nich, pamiętamy i ich zawierzamy.
Reklama
Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył bp Ryszard Kasyna, ordynariusz diecezji pelplińskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza.
* * *
Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia
Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia oraz dzieło „Z Maryją ratuj człowieka” zapraszają na rekolekcje: DLACZEGO PIERWSZE SOBOTY?
Przewodnikiem duchowym będzie o. Paweł Stępkowski, paulin, założyciel wspólnoty w Yuste (Hiszpania), znawca problematyki objawień fatimskich.
Termin: 18-20 października 2019 r.
Miejsce: Jasna Góra
Zgłoszenia – pod nr. tel.: (34) 377 74 27 oraz przez internet:
centrumzawierzenia.jasnagora.pl .
Zakwaterowanie i wyżywienie – we własnym zakresie.
Przy zgłoszeniu służymy pomocą w zakresie informacji na temat zakwaterowania.
Szczegóły na stronie: www.centrumzawierzenia.jasnagora.pl .
* * *
Krótko
• 21 września br. ok. 6 tys. pielgrzymów uczestniczyło w 23. Pielgrzymce Leśników. Na doroczną modlitwę pod hasłem: „Lasy Państwowe od 95 lat wiernie z narodem” przybyli pracownicy leśnictwa, zakładów usług leśnych, przemysłu drzewnego, parków narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych oraz przedstawiciele ruchów ekologicznych i organizacji pozarządowych. Wraz z nimi w pielgrzymce uczestniczyli: minister środowiska Henryk Kowalczyk i dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.
Reklama
• 21 września miała miejsce pielgrzymka Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów. Pielgrzymi wspominali tragiczny mord polskiej ludności na południowo-wschodnich Kresach Rzeczypospolitej. Do sanktuarium przybyło kilkadziesiąt osób. Swą modlitwą uczcili pamięć dziesiątek tysięcy ofiar okrutnie zamordowanych na ziemiach: wołyńskiej, poleskiej, stanisławowskiej, tarnopolskiej, lwowskiej, lubelskiej, rzeszowskiej i przemyskiej, przez organizację ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-47. Według różnych danych, ofiarami działań OUN UPA padło od 80 tys. do 200 tys. Polaków.
• W dniach 21-22 września odbyły się ogólnopolskie rekolekcje pod hasłem: „Od samotności do szczęśliwego małżeństwa”. Zorganizowała je grupa „Niespokojni Nadzieją”, a prowadził – ks. Marek Dziewiecki.
• 1 października o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze zostanie otwarta wystawa fotograficzna Marcina Szpądrowskiego „Tożsamość fotografią pisana”. Po uroczystym otwarciu wystawy o godz. 18.00 w Bazylice Jasnogórskiej rozpocznie się koncert „Pieśń o Ojczyźnie” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Honorowy patronat: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski i o. Marian Waligóra OSPPE – przeor klasztoru na Jasnej Górze.