Reklama

Niedziela Legnicka

Pedagodzy z powołania

W ramach obchodzonego w październiku Dnia Edukacji Narodowej, z inicjatywy dolnośląskiego kuratora oświaty Romana Kowalczyka, w Legnicy spotkali się nauczyciele, wychowawcy, katecheci i dyrektorzy placówek oświatowych z powiatów: legnickiego, jaworskiego, polkowickiego, lubińskiego, głogowskiego i złotoryjskiego

Niedziela legnicka 45/2019, str. 4

[ TEMATY ]

odznaczenia

nauczyciele

Monika Łukaszów

Nagrodzeni katecheci diecezji legnickiej

Nagrodzeni katecheci diecezji legnickiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas uroczystej gali zorganizowanej w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej ponad 200 nauczycieli otrzymało wyróżnienia, które wręczali m.in. wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa oraz dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk.

Rozpoczynając uroczystość, kurator Roman Kowalczyk powiedział: – Dziś okazja szczególna i wyjątkowa. Wielkie święto wyjątkowych ludzi – Dzień Edukacji Narodowej. Święto całej naszej dolnośląskiej oświatowej rodziny. W imieniu władz oświatowych Rzeczypospolitej, które mam zaszczyt reprezentować na Dolnym Śląsku, chciałbym się Państwu nisko ukłonić i z całego serca pogratulować i podziękować. W pierwszym rzędzie dziękuję za codzienną pracę. Pracę trudną, ale dostarczającą mnóstwo przyjemności i radości. Dziękuję za pracę, bo od pracy Polska urośnie i od pracy Polska wzrośnie. Bez pracy nie ma kołaczy i nie urośnie lepsze pokolenie, które lepszą uczyni Rzeczypospolitą. Dziękuję więc za codzienną pracę – sumienną, rzetelną i solidną. Pracę ofiarną i owocną. Bardzo dziękuję za wielkie serce i codzienny uśmiech. Dziękuję też za dobry przykład, który dajecie w swoich społecznościach. Życzę Państwu realizacji planów, spełnienia marzeń, a jednocześnie nowych planów i kolejnych marzeń. Życzę wytrwałości, cierpliwości, systematyczności, bo przez nie wiedzie droga do sukcesu. I na koniec życzę, aby mieć odwagę myśleć, ale też i działać. Kształtując i wychowując młode pokolenie, idźcie i zwyciężajcie – mówił kurator oświaty, rozpoczynając galę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dzień Edukacji Narodowej to wspomnienie naszych nauczycieli, których misja jest prawdziwym powołaniem. Wspominamy tych, którzy uczyli nas żyć, wierzyć, kochać drugiego człowieka. W tym miejscu chciałbym wam podziękować, bo z mandatu i polecenia rodziców uczycie młode pokolenie odkrywać prawdę, poznawać świat i człowieka. Życzę, aby ten szczególny dzień i czas obfitowały w radość, pokój i nadzieję. Patrząc na waszą pracę, podziwiamy was w wypełnianiu waszej misji, a z drugiej strony prosimy dobrego Boga, aby wspierał was swoją łaską. Niech błogosławi w tym trudzie i pozwoli doczekać owoców pięknej, pełnej poświęcenia, trudnej pracy. Pozostańcie we wdzięcznej pamięci waszych uczniów. Tego wam z całego serca życzymy – mówił obecny na uroczystości bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy legnicki, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Reklama

Galę uświetnił występ uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy, oraz akustyczny koncert Romana Kowalczyka, dolnośląskiego kuratora oświaty.

Podczas uroczystości wręczono medale i wyróżnienia zasłużonym nauczycielom. Wśród nich zostali zauważeni również katecheci, w tym katecheci diecezji legnickiej.

* * *

Podczas uroczystości wręczono:

Medale za Długoletnią Służbę przyznane postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:
Złoty – mgr Ewie Weronice Aleksiuk,katechetce z Jawora; s. mgr Danucie Dorocie Kowal CMW, katechetce z Lubina;
Srebrny – mgr Agnieszce Beacie Błaszczyk, katechetce z Lubina;
Brązowy – s. mgr Annie Mikołajewicz ASC, katechetce z Bolesławca.

Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany z inicjatywy Ministra Edukacji Narodowej otrzymali: ks. mgr Leszek Kowalski, proboszcz i katecheta z Chobieni; mgr Dorota Skiba, katechetka z Kunic.

Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany na wniosek Dolnośląskiego Kuratora Oświaty otrzymali: ks. dr Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej w Legnicy, diecezjalny wizytator katechezy; mgr Karolina Barbara Szymanowska, katechetka z Lubina; mgr Ewa Mariola Wójcik, katechetka z Legnicy.

Ponadto Nagrodę Dolnośląskiego Kuratora Oświaty otrzymał mgr Wojciech Stanisław Dobrołowicz, katecheta i wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu.

Odznaczonym gratulujemy!!!

2019-11-05 13:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czarnek: Nauczyciele będą w pierwszej grupie objętej szczepieniami przeciw COVID-19

Nauczyciele będą w pierwszej grupie objętej szczepieniami przeciw COVID-19 – powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na antenie TVP Info.

"Dziś podczas posiedzenia Rady Ministrów przyjęliśmy uchwałę, w której nauczyciele zostali zakwalifikowani do pierwszej grupy, tej, która będzie najwcześniej – zaraz po służbach medycznych – objęta szczepieniami" – poinformował minister.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z okazji 10-lecia kanonizacji Jana Pawła II oraz promocja Jego biografii „Święty Prorok”

2024-04-24 08:41

[ TEMATY ]

spotkanie

Biały Kruk

Zdzisław Sowiński

Jego Eminencja Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz oraz Wydawnictwo Biały Kruk zapraszają 27 kwietnia 2024 r. o godz. 17.00 do Sali „Sokoła” w Krakowie (ul. Marszałka J. Piłsudskiego 27) na uroczyste spotkanie z okazji 10-lecia kanonizacji Jana Pawła II oraz promocję Jego biografii „Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II” autorstwa Jolanty Sosnowskiej.

Od godz. 16:00 oraz po wystąpieniach autorskich będzie miał miejsce kiermasz publikacji Białego Kruka (ok. 200 tytułów), co jest niepowtarzalną okazją do zakupu książek w promocyjnych cenach, z dużymi rabatami. Swoje dzieła będą podpisywać wszyscy prelegenci. Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję