Reklama

Pauliści w jasnogórskim grodzie

35. rocznica śmierci ks. Józefa Alojzego Łabędzia, pierwszego Polaka - paulisty i 25. rocznica pierwszej podróży ks. Innocenzo Dante do Polski są wydarzeniami, przez które Boża Opatrzność zainicjowała odrodzenie Towarzystwa Świętego Pawła w Polsce, tzn. w Częstochowie. Ks. Łabędź jako jedyny aspirant przetrwał wojnę i pozostał we wspólnocie paulistów - jako jedyny kapłan paulista pracował na polskiej ziemi. Zmarł w Częstochowie w roku 1967. W mowie pogrzebowej bp Stefan Bareła powiedział o nim: "bohaterski paulista w wierze". Rocznicę "odrodzenia" świętowali pauliści na Jasnej Górze (22 lutego), w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

Niedziela częstochowska 17/2003

Ks. Innocezo Dante z nowicjuszami u bp. Stefana Bareły

Ks. Innocezo Dante z nowicjuszami u bp. Stefana Bareły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Misja

Towarzystwo Świętego Pawła pełni swoją misję charyzmatyczną ewangelizując przez środki społecznego przekazu. Posługuje się w tym działaniu instytucjami, które stają się przedsiębiorstwami (stacje telewizyjne i radiowe, wydawnictwa). Tak więc organizacja apostolstwa, także w aspekcie wydawniczym, jest związana z historią wspólnoty na danym terenie - w Polsce jest to Częstochowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

U początków

Reklama

Historia paulistów w Polsce to dwa zasadnicze okresy: fundacyjny (1934-1967) i odrodzenia, rozpoczęty w 1977 r. Po-czątki polskiej fundacji przypadły na dzień 15 listopada 1934 r., kiedy dwóch księży (Robaldo i Ravina) i brat zakonny (Brignione), z polecenia założyciela Towarzystwa Świętego Pawła ks. Jakuba Alberione (na 27 kwietnia br. zaplanowano jego beatyfikację), przybyli z Włoch do Polski. Osiedlili się w Warszawie; po jej opuszczeniu zamieszkali w Częstochowie. W Warszawie zdążyli wydrukować Ewangelię z komentarzem katechetycznym. Prace kontynuowali w Częstochowie, gdzie otworzyli małą drukarnię - oprócz licznych wznowień Ewangelii, wydali ok. 20 książek. Wojna przerwała tę działalność; pauliści i kandydaci wyjechali do Włoch, drukarnię skonfiskowano - pozostał tylko ks. Łabędź (wtedy postulant). Samotnie nie mógł prowadzić właściwego Towarzystwu apostolstwa, służył więc siostrom Pobożnym Uczennicom Boskiego Mistrza oraz pomagał kapłanom w diecezji. Swój trud i środki, które zdobywał, poświęcił przyszłym "pokoleniom" paulistów, zakupując w kolonii Grabówka w Częstochowie teren pod budowę domu zakonnego i drukarni.

Spełnione nadzieje

Nadzieja ks. Łabędzia przybrała realny kształt - w 1976 r. Przełożony generalny ks. Rafaele Tonni zlecił ks. Innocenzo Dante misję wskrzeszenia zgromadzenia w Polsce. Bp Stefan Bareła, w diecezji którego rodziła się wspólnota, przyjął do Seminarium Częstochowskiego w Krakowie kandydatów do zgromadzenia (nowicjat i studia odbywali we Włoszech).

Pierwsi kandydaci

Ks. Dante podczas pierwszych pobytów w Częstochowie zatrzymywał się u sióstr Służebnic Boskiego Mistrza. W ich domu ks. Innocenzo prowadził spotkania i rekolekcje dla chłopców, którzy chcieli zapoznać się z charyzmatem Towarzystwa. Rezultaty przyszły szybko. Po roku trzech pierwszych kandydatów wstąpiło do postulatu. Byli to Henryk Kalinowski, Sławomir Sznurkowski i Ryszard Tomaszewski.

Reaktywowanie

Liczba nowych powołań pozwalała mieć nadzieję na odrodzenie zgromadzenia, dlatego ks. Dante rozpoczął starania o zarejestrowanie Towarzystwa Świętego Pawła i jego wydawnictwa, co stało się faktem 18 maja 1981 r. Prace ruszyły pełną parą. Na zakupionym przez ks. Łabędzia terenie (ul. Siwickiego na Grabówce - do chwili obecnej jest to siedziba prowincji polskiej zgromadzenia i wydawnictwa Edycja Świętego Pawła), rozpoczęto budowę domu. Kanoniczna erekcja pierwszego w Polsce domu Towarzystwa nastąpiła 22 lutego 1984 r.

Początki apostolstwa

Reklama

Po zalegalizowaniu Towarzystwa przyszła kolej na uzyskanie prawa do wypełniania apostolatu - prowadzenia wydawnictwa. W 1986 r. ks. Dante skierował do bp. Damiana Zimonia, przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Wydawnictw Katolickich pisemną prośbę o uznanie praw Edycji Paulińskiej. Równocześnie zwrócił się do Departamentu Książek i Bibliotek w Ministerstwie Kultury i Sztuki o przyznanie Towarzystwu koncesji wydawniczej. Potwierdzenie przyznania koncesji przyszło 25 maja 1988 r.

Wydawnicza "partyzantka"

Trzeba dodać, że akty prawne legalizujące działalność wydawniczą zostały przez tę działalność wyprzedzone - już w 1979 r. garstka spadkobierców (postulanci) ks. Alberione, korzystając z pomocy włoskich współbraci, przygotowała (wyprodukowaną we Włoszech) kasetę magnetofonową w polskiej wersji językowej Jan Paweł II. Początek pontyfikatu. Tak więc po 33 latach od skonfiskowania drukarni w Częstochowie, nastąpił dalszy ciąg apostolskiej sagi paulistów. Z czasem powstały nowe sektory działalności: płyty kompaktowe, wydawanie i rozpowszechnianie filmów, serie karnetów oraz pocztówek. Trzeba pamiętać, że prowadzenie apostolstwa "wydawniczego" było wówczas w Polsce prawie niemożliwe (brak papieru, cenzura, trudności z zakupem maszyn). Pomocą w przezwyciężaniu trudności służyli więc włoscy pauliści.

Samodzielność

W następnych latach przyszła kolej na usamodzielnienie się polskiej wspólnoty. W 1993 r. przełożony generalny utworzył ze wspólnoty Region Polski - przełożonym został ks. Tomasz Lubaś. Pierwsze święcenia kapłańskie w zgromadzeniu w Polsce przyjął ks. Ryszard Maria Tomaszewski.

Nowe czasy

Reklama

Początkowo organizacyjna struktura apostolstwa stanowiła niejako przedsiębiorstwo "rodzinne" - wszelkie prace były wykonywane przez członków wspólnoty (administracja, budowa, sprzedaż, dystrybucja). Sytuacja zmieniła się po wprowadzeniu "Ustawy z (...) 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej", na mocy której instytucje kościelne m.in. zyskiwały osobowość prawną i mogły prowadzić działalność gospodarczą. Można więc było przejść od przedsiębiorstwa "rodzinnego" do przedsiębiorstwa "przemysłowego". Obowiązków przybywało. Powstała konieczność zatrudnienia pracowników świeckich.

Dom-przedsiębiorstwo

Dom Królowej Polski (pod takim wezwaniem jest dom zakonny Towarzystwa w Częstochowie) był od początku zarówno domem paulistów, jak i domem apostolstwa (redakcja, maszyny, magazyny, punkt sprzedaży). W lutym 1985 r. przybyło jeszcze jedno - Studio Nagrań Edycji Paulińskiej, pierwsze w Polsce studio, które było własnością Kościoła katolickiego. W 1989 r. otwarta została przy Alei NMP 64 Księgarnia Świętego Pawła - pierwsza w Polsce. W 1991 r. oddano do użytku dom apostolstwa - przeniesiono do niego wydawnictwo, od 1993 r. noszące nazwę Edycja Świętego Pawła.

Konspiracja i represje

Do 1985 r. (otwarcie studia) kasety były przygotowywane i produkowane we Włoszech, skąd przewożono je do kraju. Transport, jak i samo przygotowywanie materiału były zajęciem z piętnem ryzyka. Można wspomnieć przygotowanie kasety Pokój Tobie, Polsko, zawierającej nauczanie Jana Pawła II z drugiej pielgrzymki do ojczyzny (1983). Ryzyko zaowocowało represjami - władze komunistyczne zakazały powrotu do kraju nowicjuszom: Witoldowi Wiśniowskiemu, Romanowi Mleczce i Adamowi Miejskiemu. Zakaz uchylono po interwencji bp. B. Dąbrowskiego. Opatrzone stemplem ryzyka było montowanie filmów (16 mm i wideo). Ale od czego "partyzantka". Dzięki znajomości z Ksawerym Jasieńskim, spikerem radiowym i telewizyjnym, można było dokonać nagrań w studio III Programu Polskiego Radia - oczywiście nieoficjalnie, a nawet, można rzec, konspiracyjnie. Potem przyszły czasy (1989), kiedy można było porzucić "partyzantkę".

Czasy obecne

Dom Królowej Polski (zakonny) i dom apostolstwa - Edycja Świętego Pawła są i działają, z coraz większym rozmachem, w miejscu, które zakupił ks. Józef A. Łabędź i gdzie przyjeżdża ks. Innocenzo Dante, który nadal chętnie odwiedza "swoje dzieło". A częstochowscy pauliści - zapraszają.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

NA ŻYWO: Liturgia rozpoczęcia konklawe - wyraz wiary w moc Ducha Świętego

2025-05-06 20:45

[ TEMATY ]

konklawe

Tama66/pixabay.com

Popołudniowe rozpoczęcie konklawe będzie miało przede wszystkim charakter modlitwy, a jego liturgia będzie wyrazem zawierzenia Bogu wyboru papieża.

133 kardynałów elektorów zbierze się przed 16. 30 w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego, by sformować procesję. Celebrans przypomni im na wstępie, że mają oni wybrać godnego pasterza całej owczarni Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Ks. R. Kurowski: co oznaczałby wybór papieża z Azji dla tutejszych chrześcijan?

2025-05-06 10:17

[ TEMATY ]

azja

chrześcijanie

wybór papieża

PAP/EPA

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

„Wybór papieża z Azji dałby potężny zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie” - powiedział ks. Remigiusz Kurowski. Pallotyn, filozof i poeta od 2012 r. prowadzący duszpasterstwo wspólnoty francuskiej w Hongkongu w rozmowie z KAI podkreślił, że papież przede wszystkim powinien być gwarantem jedności Kościoła: "Tak jak Pan Jezus mówił do Piotra i apostołów, aby byli jednością i nią promieniowali. Musi być papieżem, który będzie jednoczył. Nie ważne, czy będzie to Azjata. Afrykańczyk, Europejczyk, czy Amerykanin".

Ks. Kurowski pytany, czy widzi kardynała z Azji na papieskiej stolicy powiedział: „Wybór papieża z Azji dałby zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie. Każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony mogłoby to przyczynić się do rozwoju duchowości, praktyk religijnych, pielgrzymek, pogłębienia życia chrześcijańskiego oraz rozwoju charytatywnej działalności Kościoła. Na pewno papież z Azji przyczyniłby się to wzrostu powołań kapłańskich. Bez wątpienia wpłynęłoby to też na poprawę sytuacji finansowej azjatyckiego Kościoła. Ale z drugiej strony mogłoby to wywołać również efekt negatywny w formie jakiejś podejrzliwości i niechęci wśród niektórych państw azjatyckich, że Kościół mógłby się stać zbyt silny i tym samym zagrażać ich interesom.
CZYTAJ DALEJ

Indie-Pakistan/ Zamknięte lotniska i przekierowywane loty w związku z eskalacją konfliktu

2025-05-07 07:39

[ TEMATY ]

Pakistan

konflikt

Indie

przeloty

samoloty

pixabay.com

Lotniska w północnych Indiach przy granicy z Pakistanem zostały zamknięte, a loty są przekierowywane po tym, jak w środę Indie przeprowadziły ataki na Pakistan. Linie lotnicze informują o tymczasowym zawieszeniu lotów po zamknięciu przez Pakistan przestrzeni powietrznej.

Jak podał portal telewizji CNN, Pakistan wydał komunikat o zamknięciu przestrzeni powietrznej w północno-wschodniej części kraju oraz nadmorskiego miasta Karaczi w związku z indyjskimi nalotami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję