Reklama

Obserwator

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 5-8

twitter.com/profgrodzki

Marszałek Grodzki (pierwszy od prawej)

Ośrodek władzy Grodzkiego

Senat
Zagraniczne wizyty i rozmowy z liderami Unii Europejskiej, spotkania z ambasadorami i telewizyjne orędzia, inspirowanie kontroli unijnych instytucji i stworzenie grupy kontrolującej prawość prawa. Najwyraźniej opozycja chce stworzyć z Senatu alternatywny ośrodek władzy, z marszałkiem Tomaszem Grodzkim jako szefem. Marszałek Grodzki, polityk Koalicji Obywatelskiej, ma sporo pomysłów w kreowaniu ośrodka co najmniej polityki zagranicznej. Jego aktywność można tłumaczyć konfliktem o ustawę o sądach, której przyjęcie utrudniłoby zbuntowanym sędziom walkę z rządem. Do jej uchwalenia, m.in. przy pomocy unijnych instytucji, nie chce dopuścić opozycja.
Reprezentanci obozu rządzącego nie mają wątpliwości: Grodzki – który lubi nazywać siebie trzecią osobą w państwie – łamie konstytucję, w której wskazano, kto prowadzi politykę zagraniczną. Opinie m.in. szefa dyplomacji, że to nie marszałek Senatu powinien prowadzić tę politykę – zbywa on stwierdzeniem, że nikt nie będzie uczył trzeciej osoby w państwie, co ma robić, m.in. tego, czy ma prawo występować o opinie do Komisji Weneckiej. Krokiem milowym na drodze tworzenia z Senatu alternatywnego ośrodka jest powołanie przez Grodzkiego grupy kontrolującej konstytucyjność prawa, z osławionymi Andrzejem Rzeplińskim i Markiem Chmajem na czele.
Aktywność Grodzkiego można tłumaczyć także jako próbę ucieczki do przodu: nad jego głową zbierają się chmury w związku z oskarżeniami o korupcję. Do Radia Szczecin zgłosiły się osoby, które miały wręczyć mu łapówki w związku z jego pracą lekarza. Oficjalnie oskarżyło go o to sześć osób, nieoficjalnie – więcej. CBA, prowadzące postępowanie dotyczące korupcji w szczecińskim szpitalu, gdzie pracował prof. Grodzki, przesłuchało już kilka osób i zaapelowało o zgłaszanie się do tych, które mogą coś wiedzieć o procederze – uprawianym lub nie przez Grodzkiego.

Wojciech Dudkiewicz

I radość, i troska

Religijność Polaków
Dane przedstawione przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce wskazują, że liczba chodzących do kościoła się nie zmienia. Dane opracowano w 2019 r., ale są oparte na badaniach przeprowadzonych w roku poprzednim. Wskaźniki dominicantes (uczestniczących w niedzielnej Mszy św.) – średnio 38,2% i communicantes (przystępujących do Komunii św.) – 17,3% są niemal identyczne z danymi z poprzedniego roku. Dyrektor ISKK ks. dr Wojciech Sadłoń przyznaje, że liczba dominicantes spada od roku śmierci Jana Pawła II (2005), ale w ostatnich latach się ustabilizowała. Sekretarz KEP bp Artur Miziński ocenia, że dane są powodem do zarówno radości, jak i troski. Radość sprawia liczba uczestniczących w niedzielnej Mszy św., troską może napawać liczba powołań. Jak zwraca uwagę ks. prof. Grzegorz Sokołowski, prezes wrocławskiej fundacji Obserwatorium Społeczne, po odejściu na emeryturę księży urodzonych w latach wyżu demograficznego w niektórych diecezjach zabraknie duchownych. Może dochodzić do łączenia parafii. Trzeba będzie zaangażować osoby świeckie do wykonywania pewnych posług w parafii, np. organizowania nabożeństw czy udzielania Komunii św.

w.d.

Za 6 lat

Barcelona
Budowa bazyliki Świętej Rodziny (Sagrada Família) w Barcelonie ma się zakończyć w 2026 r., gdy przypadnie 100. rocznica śmierci jej architekta – Antonia Gaudíego. Poświęcona w 2010 r. przez Benedykta XVI niezwykła świątynia jest wznoszona od 1882 r. Zakończenie budowy zbiegnie się najpewniej z wyniesieniem na ołtarze Gaudíego. Od 1992 r. trwa jego proces beatyfikacyjny. Do jego zakończenia potrzebny jest cud za wstawiennictwem Gaudíego.

Reklama

w.d.

Nie wyjdą?! Wychodzą!

Brexit
Nic już nie powstrzyma premiera Borisa Johnsona od ogłoszenia 31 stycznia br. opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Izba Gmin poparła projekt ustawy o porozumieniu w sprawie brexitu, a wynik głosowania nie jest zaskoczeniem: konserwatyści mają sporą przewagę. Przyjęcie liczącej ok. 100 stron ustawy było niezbędne do uporządkowania brexitu. Dokument pozwala na przeniesienie do brytyjskiego prawa postanowień projektu umowy zawartej przez Brytyjczyków z UE jesienią ub.r. Wyjaśnia się w nim m.in. zapisy w sprawie granicy między Irlandią Północną a Irlandią, precyzuje też zakres podległości Brytyjczyków jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE. Najpewniej 29 stycznia Parlament Europejski ratyfikuje umowę dotyczącą brexitu. Możliwe, że już w lutym rozpoczną się negocjacje nowej umowy handlowej UE z Londynem. Premier Johnson postuluje, aby trwały do końca roku. W czasie obowiązywania okresu przejściowego Wielka Brytania nadal będzie związana unijnymi regulacjami, co oznacza też swobodę przepływu osób.

w.d.

Australia płonie

Fala pożarów
W ciągu ponad czterech miesięcy pożary w południowo-wschodniej Australii zabiły 25 osób, ponad miliard zwierząt i zniszczyły co najmniej 2 tys. domów. Najwięcej szkód ogień wyrządził w stanach Nowa Południowa Walia oraz Wiktoria. Tysiące osób musiały uciekać ze swoich domów. Część z nich nie ma do czego wracać. To jedna z największych fal pożarów w historii tego kraju. Pożary lasów wybuchają tu co roku o tej porze – na antypodach jest teraz gorące lato – ale naukowcy twierdzą, że skala tegorocznych jest znacznie większa niż w ubiegłych latach. Ocenia się, że od września spłonęły co najmniej 4 mln hektarów w pięciu stanach. Oskarżany o spóźnione przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się ognia premier Scott Morrison zapowiedział, że jego rząd w ciągu najbliższych 2 lat przeznaczy dodatkowo 2 mld dol. na działania w celu usuwania skutków pożarów. Z całego świata zaczęła napływać pomoc dla poszkodowanych i pieniądze dla miejscowych służb na walkę z ogniem. Wiele zbiórek rozpoczęły gwiazdy popkultury, podobnie znani sportowcy. Wśród głównych przyczyn pożarów wymienia się samozapłon w wyniku wysokich temperatur oraz podpalenia. Aresztowano już prawie 200 podpalaczy.

j.k.

Z Twittera papieża Franciszka

Jeśli nie mamy pokoju w sercu, jak możemy myśleć, że będzie pokój na świecie? Starajmy się trwać w Panu, sposobem tego trwania jest miłość, miłość w małych rzeczach.

Reklama

Nic to nie zmienia

Prawo do życia
Na 1200 zł grzywny skazał sąd w Nowym Sączu działacza Fundacji Pro – Prawo do Życia dr. Bawera Aondo-Akaa za powieszenie billboardu o aborcji w szpitalach. Przeciwko temu doktorowi teologii, osobie czarnoskórej i dotkniętej niepełnosprawnością, toczy się sześć procesów w różnych miastach. Z pozwami przeciwko niemu występują aktywiści partii Razem i Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. – Procesy ani ich liczba mnie nie odstraszają. Nic to w mojej działalności nie zmienia – mówi dr Aondo-Akaa.

j.k.

Apel o samokontrolę

Bliski Wschód
Ważnym tematem spotkania papieża Franciszka z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej była sytuacja na Bliskim Wschodzie. Niepokoi szczególnie wzrost napięcia między Iranem i USA. – Stanowi to ryzyko wystawienia na ciężką próbę powolnego procesu odbudowy Iraku oraz ryzyko konfliktu na szerszą skalę – powiedział papież. Zaapelował, aby wszystkie zainteresowane strony podtrzymywały dialog i samokontrolę.

j.k.

Biskupi wsparli opozycję

Wenezuela
Biskupi wsparli wybranego ponownie przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, a zarazem lidera opozycji i tymczasowego prezydenta Juana Guaidó. Spotkali się z nim podczas obrad Konferencji Episkopatu Wenezueli. To bardzo istotne dla opozycji i jej lidera. Kilka dni wcześniej policja nie wpuściła do parlamentu Guaidó i kilkudziesięciu posłów opozycji, a garstka reżimowych posłów obwołała przewodniczącym swojego człowieka. Opozycja zebrała się w jednym z hoteli, gdzie jej posłowie potwierdzili, że szefem parlamentu pozostaje Guaidó. W przyjętym przesłaniu biskupi ostro skrytykowali działania władzy i nieuznawanego przez świat prezydenta Nicolása Maduro, które pogłębiają brak nadziei i poczucie bezsilności Wenezuelczyków. Zwrócili uwagę na dramatyczną sytuację w kraju, coraz gorsze warunki życia, wzrost biedy i bezrobocia, brak podstawowych artykułów spożywczych, niedożywienie dzieci. Biskupi podkreślają, że w tej sytuacji nie chodzi jedynie o zachowanie „legalności formalno-prawnej”. Problemem jest to, że władza jest ukierunkowana na posiadanie władzy, a nie na uruchomienie konstruktywnych procesów. Potrzebni są liderzy, którzy przywrócą społeczeństwu nadzieję i wizję przyszłości – stwierdzili biskupi.

w.d.

Metodystyczne podziały

Postęp
Zwierzchnicy Kościoła metodystycznego, drugiej co do wielkości wspólnoty protestanckiej w USA, ogłosili podział na dwa odrębne Kościoły. Powód: brak zgody w sprawie tzw. małżeństw homoseksualnych i dopuszczania do posług osób z zaburzeniem tożsamości płciowej. Próba dialogu nic nie dała, bo podziały były zbyt głębokie. Większość metodystów opowiedziała się za zakazem związków homoseksualnych, bo są niezgodne z chrześcijańskim nauczaniem. W konsekwencji uznano, że każda z frakcji – konserwatywna i liberalna – pójdzie własną drogą; to, zdaniem zwierzchników amerykańskich metodystów, najlepszy sposób na zakończenie trwających od lat sporów. Podział oficjalnie ma zostać uznany w maju br.

j.k.

Z Twittera Premiera

Dawid Kubacki królem niemieckich i austriackich skoczni! 68. Turniej Czterech Skoczni trzymał nas w ogromnej niepewności, zawodnicy budowali napięcie i emocje, ale nie mogło skończyć się inaczej niż happy endem. Gratulacje, Dawid, stałeś się historią!
@MorawieckiM

Popłynie Potokiem

Ukraina
Biednemu zawsze wiatr w oczy. Dochody Kijowa zmniejszą się o 450 mln dol. rocznie z powodu właśnie uruchomionego rosyjsko-tureckiego gazociągu Turecki Potok. To skutek zaprzestania tranzytu surowca, który dotąd dostarczany był przez Ukrainę do Bułgarii i Turcji, a teraz popłynie Potokiem. Turecki Potok, biegnący z Rosji do Turcji po dnie Morza Czarnego, ma dwie nitki, każdą o przepustowości 15,75 mld m3 rocznie. Jedną z nich płynie gaz przeznaczony na rynek wewnętrzny Turcji, druga już zapewnia dostawy do Bułgarii. W przyszłości z Bułgarii surowiec ma płynąć do Serbii i Węgier. Przez Ukrainę w kierunku Bałkanów gaz płynie tranzytem tylko do Rumunii i Mołdawii. – Sumy 450 mln dol. rocznie nie można nazwać stratami, my po prostu nie zarobimy tych pieniędzy – powiedział Serhij Makohon, szef spółki OGTSU, ukraińskiego operatora systemu gazowego. Potok ma być jedną z dwóch omijających Ukrainę tras przesyłu rosyjskiego gazu do europejskich krajów. Kluczowe znaczenie dla wstrzymania tranzytu przez Ukrainę ma nieukończony jeszcze Nord Stream 2.

w.d.

Niszczą szopki

Włochy
W okresie Bożego Narodzenia plagą było niszczenie żłóbków w kościołach, na ulicach i placach miejskich. Paradoksalnie, do aktów wandalizmu dochodziło w małych miejscowościach. Szok wywołał atak na szopkę w opactwie Polirone, gdzie grupa młodych próbowała rozbić o ścianę figurkę Dzieciątka, potem wynieśli ją z kościoła i powiesili na słupie głową w dół. Biskup Corrado Pizziolo tłumaczy tę „szopkofobię” odejściem od tradycji, utratą poczucia jakiejkolwiek świętości. – Bóg staje się kimś obcym w naszym społeczeństwie – powiedział.

w.d.

Kara za prawdę

Postępowcy
Ta sprawa może pokazać, w którą stronę zmierza świat, a na pewno niektóre szkoły wyższe. Rzecznik dyscyplinarny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach chce ukarania wykładowcy za... przedstawienie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny – alarmuje Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”. Po jednych z zajęć dotyczących międzypokoleniowych więzi rodzinnych, które prowadziła socjolog prof. Ewa Budzyńska, grupa – „postępowych”, można mniemać – studentów złożyła na nią skargę. Zarzucono jej narzucanie ideologii anti-choice, homofobii, dyskryminacji wyznaniowej, informacji niezgodnych ze współczesną wiedzą oraz promowanie poglądów radykalnokatolickich. „Postępowców” wzburzyły m.in. nazwanie człowieka w prenatalnej fazie rozwoju dzieckiem, a także krytyczny stosunek do eutanazji. Rzecznik dyscyplinarny prof. Wojciech Popiołek część zarzutów oddalił, wniósł jednak do Komisji Dyscyplinarnej wniosek o ukaranie prof. Budzyńskiej naganą. W postępowaniu dyscyplinarnym prof. Budzyńską będą reprezentować prawnicy „Ordo Iuris”. Zdaniem mec. Magdaleny Majkowskiej z „Ordo Iuris”, sprawa jest oczywista. Nie można wymagać od wykładowcy pomijania treści istotnych z punktu widzenia omawianego tematu, a treści wykładu dostosowywać do przekonań słuchaczy. – Nie można też żądać, aby zaniechał on wyrażania wątpliwości lub zastrzeżeń co do prezentowanych zjawisk – twierdzi mec. Majkowska.

w.d.

Polskie smaki w USA

Serial
W Flavor of Poland, 13-odcinkowym serialu culinary travel, po raz pierwszy w historii American Public Television (APT) zostanie Amerykanom zaprezentowana Polska, jakiej dotąd nie znali. W podróż po Polsce zabierze widzów Aleksandra August, amerykańska aktorka polskiego pochodzenia. W kolejnych odcinkach odwiedzi ona inny region Polski, opowie o jego historii, dziedzictwie, zabytkach, kulturze, odkryje też tajemnice polskiej kuchni. Autorzy programu – Edyta Ślusarczyk i Robert Wachowiak – pracowali nad nim przez kilka lat. Serial właśnie pojawia się na antenie APT.

j.k.

Sukces „Nazaretu”

RANKING
Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, prowadzone przez siostry nazaretanki, znalazło się w czołówce najlepszych liceów w Polsce w rankingu miesięcznika Perspektywy. Szkoła nazywana „Nazaretem” zajęła szóste miejsce w kraju. Swoje notowania podniosła o sześć pozycji w ciągu roku. Na pierwszym miejscu w rankingu znalazło się Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu. Przy ocenianiu liceów brano pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. W ocenianym w rankingu roku kieleckie LO miało 6 laureatów i 14 finalistów w różnego rodzaju olimpiadach.

j.k.

Liczby mówią

Mierzą nas, badają, z góry na dół, wzdłuż i wszerz, a przełom starego i nowego roku to świetna do tego okazja. Można potem porównać to, co na początku, z tym, co na końcu, i odwrotnie. Większość z nas z 2019 r. jest zadowolona. Był lepszy od poprzedniego i najlepszy od 1989 r., gdy zaczęto badać. Malkontentów (gorszy) było 6 proc.

Niektórych zdziwi wieść z badań, że do muzyki disco polo – w której rytmie weszliśmy w nowy rok – wyraźna większość Polaków odnosi się pozytywnie. Szczególnie ci, którzy cenią też PiS. W nowy rok weszliśmy też z – prawie pełnym już – zakazem handlu w niedziele i bez emocji w tym względzie. Na ograniczenia narzeka zaledwie co czwarty Polak (dwie trzecie przyzwyczaiło się do zamkniętych drzwi). A przecież mógłby co drugi, a nawet każdy, bo narzekanie to ponoć nasz narodowy sport. Zresztą otwarte są niektóre małe sklepy.

Umiemy liczyć, dlatego mniej niż co piąty wyborca spodziewa się, że kadencja Sejmu zostanie skrócona. Większość uważa, że do żadnych zmian nie dojdzie i że do odwołania Polacy uznali za jedną z norm, iż krajem rządzi PiS. Sędziów zainteresowały pewnie wyniki sondażu o sądach. Jak było źle, tak jest, Wysoki Sądzie. Skutek: wysoką ocenę wystawiło sądom... 5 proc. z nas, czyli trzeba takich osób ze świecą szukać i prawdziwa jest opinia, że potrzebna jest ustawa dyscyplinująca sędziów. Sądownictwo – to już inny sondaż – trzeba w 2020 r. koniecznie naprawić, ale jeszcze bardziej służbę zdrowia.

Inny sondaż mówi, że uważamy, iż dobrze to już było (w ubiegłym roku!). Prawie połowa z nas (słyszeliśmy o spowolnieniu gospodarki) uważa, że w tym roku sytuacja w Polsce się pogorszy. Ale prawie jedna trzecia sądzi, że jednak nie! Szczególnymi pesymistkami są realistki, czyli kobiety.

Gdyby nie sondażownie, nie wiedzielibyśmy, co powinniśmy myśleć. A tak – wiemy. Ale co tak naprawdę myślimy? Dopóki nie włamią się nam – oby w pokojowy, bezinwazyjny sposób – do mózgownic, muszą badać i mierzyć, i musi to nam wystarczyć.

Wojciech Dudkiewicz

2020-01-14 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z Jasnej Góry

2020-03-30 13:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Transmisje liturgii Triduum Paschalnego z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze przeprowadzi Telewizja Polska. Liturgie w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę rozpoczną się o godz. 18.00. Transmisje zostaną przeprowadzone na antenie TVP3 w paśmie ogólnopolskim.

W sobotę, 4 kwietnia, przed Niedzielą Palmową, w TVP1 o godzinie 20:00 zostanie nadane Orędzie okolicznościowe abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W Wielki Piątek, 10 kwietnia, TVP1 o godz. 20.50 przeprowadzi transmisję Drogi Krzyżowej z udziałem papieża Franciszka.

W Niedzielę Wielkanocną, 12 kwietnia o godz. 7.00 TVP1 będzie transmitować Mszę św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a o godz. 11.00 - Mszę św. Zmartwychwstania Pańskiego i błogosławieństwo Urbi et Orbi z Watykanu.

W Poniedziałek Wielkanocny, 13 kwietnia, o godz. 7.00 w TVP1 będzie transmitowana Msza św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, o godz. 11.00 Msza św. z Jasnej Góry, a o godz. 12.00 na tej samej antenie - modlitwa Regina Coeli z Watykanu.

W Wielką Sobotę 11 kwietnia, o godzinie 20.00 w TVP1, Orędzie Wielkanocne wygłosi abp Stanisław Gądecki.

W Niedzielę Wielkanocną o 9.00 w TVP1 pokazany zostanie program "Ziarno", zatytułowany "Z miłości za nas wszystkich!" a o 9.30 - reportaż "Wielkanocna radość śpiewania z Arką Noego".

Redakcja Programów Katolickich TVP rekomenduje także inne pozycje. W Wielką sobotę w TVP1 o godz. 9.00 pokazane zostaną świąteczne wydania Studia Raban i Rodzinnego Ekspresu - kolejno o 9.00 i 9.30 - oraz dwa filmy fabularne: o godz. 10.00 "Bernadetta. Cud w Lourdes" a o 21.30 - "Niebo istnieje naprawdę".

CZYTAJ DALEJ

Odpusty dla wiernych w sytuacji pandemii

2020-03-31 19:40

[ TEMATY ]

odpust

koronawirus

pandemia

pl.wikipedia.org/Penitencjaria Apostolska

DEKRET PENITENCJARII APOSTOLSKIEJ ODNOŚNIE PRZYZNANIA SPECJALNYCH ODPUSTÓW DLA WIERNYCH W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMII, 20.03.2020 R.

PENITENCJARIA APOSTOLSKA

DEKRET

Wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną Covid-19, powszechnie znaną jako koronawirus, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela się daru specjalnych odpustów.

„Weselcie się nadzieją! W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali” (Rz 12, 12). Słowa napisane przez św. Pawła do Kościoła w Rzymie rozbrzmiewają w całej historii Kościoła i ukierunkowują myśli wiernych w obliczu wszelkich cierpień, chorób i nieszczęść.

Obecna chwila, w której cała ludzkość zagrożona niewidzialną i podstępną chorobą, która od pewnego czasu stała się częścią życia każdego człowieka, naznaczona jest dzień po dniu dręczącymi obawami, nowymi niepewnościami, a przede wszystkim powszechnym cierpieniem fizycznym i moralnym.

Kościół, idąc za przykładem swego Boskiego Mistrza, zawsze troszczył się o chorych. Jak wskazał św. Jan Paweł II, sens ludzkiego cierpienia jest dwojaki: „Jest nadprzyrodzony, ponieważ zakorzenia się w Boskiej tajemnicy Odkupienia świata. Jest równocześnie głęboko ludzki, ponieważ człowiek odnajduje w nim siebie, swoje człowieczeństwo, swoją godność, swoje posłannictwo” (List apostolski Salvifici Doloris, 31).

Również papież Franciszek w tych ostatnich dniach okazał swoją ojcowską bliskość i ponowił swoje zaproszenie do nieustannej modlitwy za chorych na koronawirusa.

Aby wszyscy ci, którzy cierpią z powodu Covid-19, właśnie w tajemnicy tego cierpienia odkryli na nowo „samo odkupieńcze cierpienie Chrystusa” (tamże, 30), Penitencjaria Apostolska, ex auctoritate Summi Pontificis, ufając słowu Chrystusa Pana i uznając w duchu wiary, że obecną epidemię należy przeżywać w duchu osobistego nawrócenia, udziela daru odpustów zgodnie z następującym zarządzeniem.

Udziela się odpustu zupełnego wiernym cierpiącym na koronawirusa, którzy podlegają kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalach lub we własnych domach, jeśli w duchu oderwanym od jakiegokolwiek grzechu, zjednoczą się duchowo poprzez środki masowego przekazu z celebracją Mszy Świętej, odmawianiem Różańca Świętego, pobożnej praktyki Drogi Krzyżowej lub innych form pobożności, a przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe.

Pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy ci, którzy za przykładem Dobrego Samarytanina, narażając się na ryzyko zarażenia, opiekują się chorymi na koronawirusa według słów Boskiego Odkupiciela: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13), otrzymają ten sam dar odpustu zupełnego na tych samych warunkach.

Ponadto, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego na tych samych warunkach z okazji obecnej epidemii światowej nawet tym wiernym, którzy ofiarują nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub Adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie różańca świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie.

Kościół modli się za tych, którzy nie mogą przyjąć sakramentu namaszczenia chorych i wiatyków, powierzając Bożemu miłosierdziu wszystkich i każdego z osobna na mocy komunii świętych i udziela wiernym odpustu zupełnego w chwili śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się (w tym przypadku Kościół zastępuje trzy zwyczajowe warunki). W celu uzyskania tego odpustu zaleca się używanie krucyfiksu lub krzyża (por. Enchiridion indulgentiarum, nr 12).

Niech Najświętsza Maryja Panna, Matka Boga i Kościoła, Uzdrowienie Chorych i Wspomożycielka Wiernych, nasza Orędowniczka, pomoże cierpiącej ludzkości, oddalając od nas zło tej pandemii i wyjednując nam wszelkie dobro niezbędne dla naszego zbawienia i uświęcenia.

Niniejszy dekret jest ważny niezależnie od wszelkich przepisów stanowiących inaczej.

W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 19 marca 2020 roku.

Kard. Mauro Piacenza

Penitencjarz Większy

Ks. Prał. Krzysztof Nykiel

Regens

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję