Reklama

Z wizytą w parafii

Parafia św. Maksymiliana w Sierpcu

5 kwietnia z wizytacją kanoniczną do parafii św. Maksymiliana Kolbego w Sierpcu przybył biskup płocki prof. Stanisław Wielgus. Ksiądz Biskup spotkał się z grupami parafialnymi, udzielił sakramentu bierzmowania, odwiedził także mieszkające i pracujące na terenie parafii Siostry Pasjonistki.

Niedziela płocka 17/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patron parafii: św. Maksymilian Maria Kolbe - kapłan męczennik
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Stanisława Kostki
Dekanat: sierpecki
Miejscowości należące do parafii: Sierpc (część), Gorzewo, Stefankowo
Proboszcz: ks. kan. dr Bronisław Sałkowski
Wikariusze: ks. mgr Sławomir Detmer, ks. mgr Janusz Ługowski, senior ks. prał. Adam Dygant
W parafii działają: Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Ruch Domowego Kościoła, Koła Żywego Różańca, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Szkolne Koła Różańcowe, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, szkolny krąg biblijny, schola, ministranci
Kaplice i kościoły filialne: kaplica w Szpitalu Miejskim, kaplica w domu Sióstr Pasjonistek
Msze św. w niedzielę:
Kościół parafialny - 7.00, 9.00, 11.30, 13.00, 18.00
Kaplica szpitalna - 10.15

Charakterystyka parafii

W sprawozdaniu, jakie podczas uroczystej Eucharystii złożył proboszcz wspólnoty ks. kan. dr Bronisław Sałkowski, znalazły się m.in. ważne fakty z historii tej stosunkowo młodej parafii. Pierwszym proboszczem, a zarazem organizatorem wspólnoty parafialnej był ks. dr Wacław Abramczyk, który duszpasterzował w Sierpcu w latach 1981-97. Po śmierci pierwszego proboszcza w 1997 r. funkcję tę objął właśnie ks. dr Bronisław Sałkowski, który jest również profesorem teologii moralnej w płockim Seminarium. Od ostatniej wizytacji Księdza Kanonika wspomagali w pracy księża wikariusze: ks. Krzysztof Kosewski, ks. Dariusz Rojek, ks. Wojciech Wiśniewski, ks. Dariusz Pergół, obecnie zaś posługę tę pełnią: ks. Sławomir Detmer i ks. Janusz Ługowski. Na plebanii mieszka również senior ks. prał. Adam Dygant, który - jak zaznaczył ks. B. Sałkowski - wspiera modlitewnie parafialne dzieła. Do zadań duszpasterzy parafii św. Maksymiliana należy, obok pracy w świątyni i w szkole, także obsługa miejscowego szpitala.
Wskazując na pozytywne zjawiska w parafii, ks. Bronisław Sałkowski zauważył, że ponad 99% tutejszych dzieci i młodzieży uczęszcza na katechezę. Parafianie licznie uczestniczą w niedzielnych i świątecznych Mszach św. Wielu także przystępuje do sakramentu spowiedzi i Komunii św. "W minionym okresie - mówił Ksiądz Proboszcz - udzielaliśmy średnio 90 tys. Komunii św. rocznie".
Zjawiskiem niepokojącym jest natomiast spora liczba małżeństw rozbitych lub dotkniętych plagą alkoholizmu. "Są także rodziny żyjące faktycznie poza Kościołem" - przyznał ks. B. Sałkowski. Należy do nich m.in. ponad 250 rodzin, które nie przyjęły kapłana składającego wizytę duszpasterską.

Osiągnięcia duszpasterskie

Jednak większość wiernych parafii św. Maksymiliana to osoby gorliwe i zaangażowane w życie Kościoła. Działają tu: Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Kościół Domowy, które obok prowadzenia intensywnej formacji angażują się także m.in. w oprawę liturgiczną Mszy św. (grupa lektorów), prowadzenie biblioteki parafialnej i wypożyczalni kaset wideo, akcje charytatywne czy redagowanie parafialnej gazety Blask Prawdy. Członkowie Akcji Katolickiej podjęli się też m.in. trudu przygotowania i prowadzenia rozważań Drogi Krzyżowej oraz przygotowania na Boże Narodzenie paczek świątecznych dla osób potrzebujących. Członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich także angażują się w działalność charytatywną. SRK organizuje rokrocznie zbiórkę odzieży dla osób dotkniętych biedą.
W parafii funkcjonują również Koła Żywego Różańca, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Szkolne Koła Różańcowe, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, a także Szkolny Krąg Biblijny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

W sprawozdaniu wygłoszonym w trakcie uroczystości Ksiądz Proboszcz zapoznał Księdza Biskupa także z materialnymi dokonaniami wspólnoty parafialnej. Jak zaznaczył ks. B. Sałkowski, "w minionych 6 latach, wspólnym wysiłkiem i wyjątkową ofiarnością, udało się dokonać wiele w upiększaniu kościoła i budynków parafialnych". Do najważniejszych prac gospodarczych podjętych w parafii Ksiądz Kanonik zaliczył m.in. wykonanie 11 pokaźnych rozmiarów (ponad 5 m wysokości) figuralnych witraży. W dzieło upiększania świątyni wpisała się także przebudowa prezbiterium, jak również ufundowanie nowych ław dla służby liturgicznej oraz gruntowne odnowienie 30 starych ławek. Ważnym przedsięwzięciem była naprawa dachu na kościele, a także konserwacja dachów na budynkach parafialnych oraz konserwacja ogrodzenia. Także wnętrze kościoła zyskało nowy blask: całkowicie zostało odmalowane prezbiterium i częściowo nawa świątyni. W świątyni zmodernizowano również nagłośnienie oraz zamontowano nowoczesny system monitorujący i alarmowy.
Podjęto także remonty innych budynków parafialnych. Złożyły się na nie m.in.: wymiana okien i ocieplenie plebanii, jak również modernizacja systemu grzewczego w tym budynku. Wyremontowano również salę spotkań, bibliotekę, salę ministrancką oraz salę dla scholi. Upiększono też teren wokół kościoła, zaś przy krzyżu misyjnym umieszczono monument upamiętniający Wielki Jubileusz Roku 2000.

Wizyta Księdza Biskupa

Podczas wizytacji kanonicznej Ksiądz Biskup spotkał się z przedstawicielami grup, ruchów i stowarzyszeń katolickich, działających przy parafii św. Maksymiliana. Odnosząc się do ich pracy, zaznaczył, że działalność ruchów jest świadectwem żywotności lokalnego Kościoła. "Serdecznie dziękuję za tak liczne działania, za poświęcony czas i siły" - mówił bp Stanisław Wielgus.
Biskup płocki odprawił również Mszę św., podczas której udzielił sakramentu bierzmowania. W wygłoszonej homilii powiedział m. in.: "To w dużej mierze zasługa rodziców, jeśli młodzież postępuje zgodnie z przykazaniami. Nikt bowiem nie zastąpi ich w procesie wychowania. Kościół i szkoła mogą tylko pomagać. (...) Młodość jest okresem szczególnej radości i zabawy. Jednocześnie młodość musi być okresem wytężonej pracy nad własnym intelektem, własnym charakterem. Bardzo ważne jest kształcenie intelektualne, poznawanie świata, uczenie się obcych języków. Samo wykształcenie to jednak za mało. Można być człowiekiem wykształconym, a jednocześnie złym. Znamy takich ludzi, nieraz bywają nimi nawet rządzący. Nie liczą się z żadnymi zasadami, ulegają korupcji, gotowi są na wszystko, byle zdobyć pieniądze czy władzę. W tym kontekście potrzebne są zasady moralne, uczciwość, pracowitość, myślenie kategoriami dobra wspólnego. I wy do takiego życia powinniście się przygotowywać. Nauczcie się mówić «nie» temu, co złe i głupie - apelował bp Stanisław Wielgus. (...) - Bóg zapłać Księdzu Kanonikowi i jego współpracownikom za troskę o Kościół we wszystkich jego wymiarach. Sam proboszcz nie udźwignąłby tego ciężaru, gdyby nie wasza, kochani, pomoc. Wiem, że potraficie rezygnować nieraz z potrzebnych czy wręcz koniecznych rzeczy, by zaradzić potrzebom waszej parafii. Z całego serca wam za to dziękuję" - mówił bp Stanisław Wielgus.
Podczas wizytacji Ksiądz Biskup odwiedził także pracujących i mieszkających na terenie parafii kapłanów, Siostry Pasjonistki i pracowników kościelnych.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anioł z Auschwitz

Niedziela Ogólnopolska 12/2023, str. 28-29

[ TEMATY ]

Wielcy polskiego Kościoła

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Przyszła bohaterka urodziła się 8 maja 1896 r. w Łodzi, w niezamożnej rodzinie Zambrzyckich. Jej bliscy borykali się z tak dużymi trudnościami finansowymi, że w 1908 r. całą rodziną wyjechali w poszukiwaniu lepszego życia do Rio de Janeiro. Po 2 latach jednak powrócili do kraju i Stanisława podjęła przerwaną edukację.

CZYTAJ DALEJ

Patron mądrych wyborów – św. Stanisław Biskup Męczennik

Niedziela Ogólnopolska 18/2015, str. 26

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka/fot. Bożena Sztajner/Niedziela

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Dobrze się stało, że tegoroczne obchody święta głównego patrona Polski – św. Stanisława Biskupa Męczennika odbywają się tuż przed ważnymi wyborami w Polsce. Wspomnienie krakowskiego biskupa pokazuje bowiem, że można być duchownym, mężem stanu, a jednocześnie nie kłaniać się żadnej ziemskiej władzy.

Święci są po to, by nas zawstydzać – tak kiedyś o ich posłannictwie powiedział Jan Paweł II. Ale na pewno są także po to, aby nas mobilizować, pokazywać szlaki czy wcześniej je dla nas przecierać. Z pewnością w czasach dzisiejszych zawirowań do takich osobowości należy święty z krakowskiej Skałki.

CZYTAJ DALEJ

Rada Stała KEP przypomina stanowisko Kościoła nt. godności każdej istoty ludzkiej

2024-05-08 16:49

[ TEMATY ]

KEP

godność

Adobe.Stock

W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii - napisali członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.

Członkowie Rady Stałej KEP przypominają punkt 47. Deklaracji Dykasterii Nauki Wiary Dignitas infinita o godności człowieka. „Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji” - czytamy w Deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję