Reklama

Niedziela Małopolska

Maseczka duchowa

Inicjatywa „Maseczka duchowa” uświadomiła parafianom dwie rzeczy: jak duża grupa wiernych potrzebuje duchowego wsparcia oraz jak wiele osób jest gotowych na tę potrzebę odpowiedzieć.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już na początku narodowej kwarantanny zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że wobec nowej, nieznanej przyszłości wiele osób przeżywa niepokój, niepewność i lęk. Ubolewaliśmy nad tym, że nie możemy się wspólnie modlić. Któregoś dnia pewien parafianin powiedział mi o inicjatywie modlitewnej realizowanej w jednej z polskich parafii. Postanowiłem wprowadzić ją także u nas – mówi o. Bogdan Długosz SJ, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu.

W intencji potrzebujących

Akcja „Maseczka duchowa” polega na obejmowaniu opieką duchową na czas epidemii konkretnej osoby np. lekarza, chorego, pielęgniarki, ratownika medycznego, pacjenta w kwarantannie, męża, żony, dziecka. Osoby proszące o duchowe wsparcie oraz wierni, którzy chcieliby podjąć modlitewne zobowiązanie, mogą włączyć się w akcję za pośrednictwem specjalnego formularza umieszczonego na stronie internetowej parafii. Imiona potrzebujących i ofiarowujących modlitwę dopasowywane są tuż przed Różańcem, który transmitowany jest codziennie o godz. 20.30 ze świątyni ojców jezuitów w Nowym Sączu (www.kolejowa.pl).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Na samym początku było bardzo dużo chętnych. Przez kilka pierwszych dni udawało się wyczytywać imiona wszystkich osób, w których intencji mieliśmy się modlić. Później trudno było to skoordynować i zliczyć, więc wymienialiśmy imiona zebrane tylko z nowych zgłoszeń – opowiada ksiądz proboszcz.

Dzięki akcji każda osoba wierząca może zaangażować się duchowo w zwalczanie skutków epidemii. Inicjatywa pomaga wiernym przetrwać ten nadzwyczajny czas i jeszcze bardziej zrozumieć, że Pan Bóg chce być lekarzem nie tylko naszych ciał, ale także naszych dusz.

Siła modlitwy

Ksiądz proboszcz, zapytany o owoce tego dzieła, mówi: – W pamięć zapadła mi szczególnie jedna historia. Omadlaliśmy pewną lekarkę mieszkającą na drugim końcu Polski. Po jakimś czasie dotarły do mnie informacje, że na wieść o naszej modlitwie pani doktor… odczuła ogromne wsparcie. Czasem może nam się wydawać, że jesteśmy z czymś sami, a jednak jest ktoś, kto o nas pamięta. To budujące. Akcja także jednoczy naszych parafian. Angażuje tych, którzy z wiadomych powodów muszą być w domach.

Codziennie o 20.30 transmitowana jest modlitwa różańcowa w intencji osób, które proszą o duchowe wsparcie w ramach akcji „Maseczka duchowa”

Podziel się cytatem

Choć zgłoszeń z prośbami o opiekę duchową jest coraz mniej, jezuici z Nowego Sącza nie zamierzają przestać się modlić. – Wciąż włączamy w modlitwę różańcową wszystkich pracowników służby zdrowia oraz tych, których ta epidemia dotknęła najmocniej. A to, że mniej osób prosi o taką formę wsparcia, być może oznacza, że jakoś nauczyliśmy się współistnieć z tym nieproszonym „gościem” – mówi z nadzieją o. Bogdan.

2020-05-20 11:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 września w całym Kościele wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty

2025-02-12 07:21

[ TEMATY ]

św. Matka Teresa z Kalkuty

Kingkongphoto & www.celebrity-photos.com from Laurel Maryland, USA, CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

Papież Franciszek zadecydował o wpisaniu św. Matki Teresy z Kalkuty do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego. Jej liturgiczne wspomnienie obchodzone będzie w Kościele na całym świecie 5 września i ma zostać umieszczone we wszystkich kalendarzach i księgach liturgicznych jako wspomnienie dowolne.

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała dekret, informujący o tym, że Papież Franciszek, „przychylając się do próśb i pragnień duszpasterzy, zakonników i sióstr zakonnych oraz stowarzyszeń wiernych, biorąc pod uwagę wpływ, jaki wywiera duchowość św. Teresy z Kalkuty w różnych regionach świata”, zadecydował o wpisaniu tej świętej do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego.
CZYTAJ DALEJ

Proboszcz kościoła parafialnego w Medjugorie do sceptyków: "Przyjdźcie i zobaczcie"

2025-02-12 09:29

[ TEMATY ]

Medjugorie

Grażyna Kołek

Plac przed kościołem w Medjugorie. Modlitwa przed figurą Matki Bożej Królowej Pokoju

Plac przed kościołem w Medjugorie. Modlitwa przed figurą Matki Bożej Królowej Pokoju

Ojciec Zvonimir Pavicic, proboszcz parafii w Medjugorie, zachęca sceptyków do odwiedzenia tego miejsca, aby osobiście doświadczyć jego duchowej mocy.

Niedawne uznanie przez Watykan duchowego fenomenu Medjugorie podkreśla jego znaczenie jako miejsca nawróceń i modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek: potrafmy zdumiewać się i wielbić Boga

2025-02-12 09:34

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

„Prośmy … o łaskę, abyśmy - jak pasterze - potrafili zdumiewać się i wielbić Boga, a także umieli pielęgnować to, co On nam powierzył: nasze talenty, charyzmaty, powołanie i osoby, które stawia obok nas” - zachęcił Ojciec Święty podczas dzisiejsze audiencji ogólnej. Tematem jego katechezy - odczytanej z powodu problemów zdrowotnych przez jednego z papieskich współpracowników - były narodziny Jezusa.

Papież podkreślił, że Syn Boży daje się spisać i zarejestrować, jakby był zwykłym obywatelem. Zaznaczył, że święty Łukasz umieszcza narodziny Jezusa w konkretnym miejscu i czasie. „Tak, ukazuje nam pokorę Boga, który wkracza w historię i nie narusza struktur świata, ale chce je rozświetlić i stworzyć na nowo od wewnątrz” - wskazał Franciszek. Dodał, iż Syn Boży nie rodzi się w królewskim pałacu, ale na zapleczu domu, w przestrzeni, w której znajdują się zwierzęta.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję