Reklama

Niedziela Wrocławska

Trzebnickie ślady Wojtyły i Wyszyńskiego

Trzebnica świętowała setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i wspominała kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacja miała się odbyć 7 czerwca. Ci dwaj wielcy Polacy kilkukrotnie odwiedzali tutejsze sanktuarium.

Niedziela wrocławska 22/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stefan Wyszyński

wystawa

Trzebnica

Grzegorz Kryszczuk

Wystawa zdjęć dokumentujących obecność kard. Wojtyły i kard. Wyszyńskiego w Trzebnicy

Wystawa zdjęć dokumentujących obecność kard. Wojtyły i kard. Wyszyńskiego w Trzebnicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej Mszy św. 24 maja przewodniczył ks. Piotr Filas SDS, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy. Na błoniach przed bazyliką ustawiono wystawę zdjęć dokumentujących obecność u grobu patronki Śląska kard. Wojtyły i kard. Wyszyńskiego.

Otwarcie instalacji zbiegło się w czasie z uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego. – Chrystus wstąpił do nieba. Nam też powinno zależeć, aby się tam znaleźć. Poważną przeszkodą w pielęgnowaniu tego pragnienia są infantylne obrazy nieba, które skutecznie blokują duchowość dorosłych ludzi. Kto wymyślił tęskniące za niebem serce? Bóg. I On, który jest Miłością, Życiem i Doskonałością, pociąga nas do siebie. Problemem naszym jest to, że zamiast iść do Boga z naszymi pragnieniami i marzeniami, szukamy ich zaspokojenia poza Bogiem – mówił w homilii ks. Piotr Zeman SDS.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku Eucharystii wszyscy zgromadzeni zaśpiewali papieską pieśń pt. Barka. Można było też usłyszeć fragmenty kazań św. Jana Pawła II. Uroczystości miały historyczny wymiar, ponieważ Trzebnica wielokrotnie znalazła się na szlakach posługi biskupiej kard. Wojtyły i kard. Wyszyńskiego.

Reklama

– Dwukrotnie byli razem w naszym mieście. Było to w 1965 r. z racji dwudziestolecia organizacji Kościoła na ziemiach zachodnich oraz rok później, na uroczystościach milenijnych. Karol Wojtyła był czterokrotnie u grobu św. Jadwigi, kardynał Wyszyński prawdopodobnie pięć razy – wylicza ks. Bogdan Giemza SDS. Dlaczego prawdopodobnie? Trwa jeszcze kwerenda dokumentów potwierdzających wizyty, dlatego może się okazać, że ta liczba się zwiększy.

W trakcie otwarcia wystawy ks. Giemza nawiązał do książki Jana Pawła II pt. Pamięć i tożsamość, która porusza te dwa ważne zagadnienia, zarówno w kwestii przynależności do danej społeczności, narodu, jak i wartości duchowych. – Z lektury zapisków naszego Rodaka możemy powiedzieć, że odszukanie własnej tożsamości możliwe jest wyłącznie poprzez pamięć o dziejach minionych i dotarcie do źródeł. Przywołuję te myśli, ponieważ inspiracją do przygotowania otwieranej dziś wystawy była 100. rocznica urodzin Jana Pawła II, i przewidziana na 7 czerwca br. beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, nazywanego także Prymasem Tysiąclecia – mówił ks. Bogdan Giemza SDS.

– Mam nadzieję, że wystawa dostarczy nam wielu wspomnień i wzruszeń, być może bardzo osobistych. Ale uważam, że jej znaczenie wykracza poza obszar wzruszeń, ponieważ leży w obszarze religijnym i narodowym, czyli aktualnych potrzeb Ojczyzny i Kościoła – dodał ks. Giemza.

Do końca czerwca wystawa będzie dostępna na placu przed bazyliką, następnie na trzebnickim deptaku. Organizatorem jest Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej i Urząd Gminy Trzebnica. Patronat honorowy nad wystawą objęli abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski i Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski.

2020-05-26 18:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bydgoszcz: przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego

Mszą Świętą w katedrze bydgoskiej zainaugurowano przygotowania do beatyfikacji sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia, która odbędzie się 7 czerwca w Warszawie. „Tak bardzo potrzebujemy dzisiaj jego orędownictwa. Prośmy Boga, by za jego przyczyną udzielał nam potrzebnych łask” – powiedział proboszcz parafii katedralnej.

Ks. prałat Stanisław Kotowski zaprosił mieszkańców całej diecezji na cykliczne spotkania każdego 7 dnia miesiąca. Prowadzić je będzie ks. prałat Janusz Mnichowski, wieloletni świadek, a także współpracownik kard. Stefana Wyszyńskiego (tym razem nieobecny ze względów zdrowotnych). – Najpierw jako kleryk, a potem młody kapłan miałem możliwość kilkukrotnego spotykania się z prymasem Wyszyńskim. Mogłem z nim rozmawiać, służyć do Mszy św. w jego kaplicy. W sposób szczególny pamiętam wymianę zdań przed moimi święceniami kapłańskimi, jego ojcowską troskę – powiedział ks. prałat Stanisław Kotowski.
CZYTAJ DALEJ

O. Wiesław Dawidowski, augustianin: w naszym zakonie jest radość i euforia

2028-05-09 17:39

[ TEMATY ]

św. Augustyn

Papież Leon XIV

Augustianie

Wikipedia/public domain

św. Augustyn

św. Augustyn

- Po wyborze papieża Leona XIV w naszym zakonie jest radość i euforia - mówi o. Wiesław Dawidowski OSA, były przełożony prowincjalny augustianów w Polsce, Narodowy Dyrektor Duszpasterstwa Migrantów. - Znamy się od 1999 r. Spotykałem go wielokrotnie przede wszystkim przy okazji naszych wydarzeń zakonnych, takich jak kapituły generalne, wizytacje - wspomina. Ojciec Święty, jeszcze jako generał augustianów był w Polsce trzykrotnie.

- Po wyborze papieża Leona XIV w naszym zakonie jest radość i euforia. Jest to moment absolutnie historyczny dla całego naszego zgromadzenia, dla całej rodziny augustiańskiej, wszystkich naszych formacji i męskich i żeńskich, rozsianych po ponad 50 krajach świata - mówi o. Wiesław Dawidowski w rozmowie z KAI. Przypomina, że to pierwszy w historii Kościoła augustianin, który został papieżem. - Nasz zakon istnieje od 1256 r., więc to naprawdę jest moment, który przeżywamy chyba raz na 1000 lat - stwierdza.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do kardynałów: to Zmartwychwstały chroni i prowadzi Kościół

2025-05-10 13:27

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

To obecny wśród nas zmartwychwstały Chrystus chroni i prowadzi Kościół – powiedział Leon XIV na pierwszym spotkaniu z kardynałami. Odwołując się do dziedzictwa Leona XIII, wyjaśnił genezę swego imienia. Stwierdził, że Kościół musi odpowiedzieć na kolejną rewolucję przemysłową i rozwój sztucznej inteligencji.

Na audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Leon XIV przyznał, że są oni jego najbliższymi współpracownikami. Jest to dla niego wielkim pokrzepieniem w przyjmowaniu jarzma, które – jak przyznał – przewyższa jego siły. „Wasza obecność – powiedział Ojciec Święty - przypomina mi, że Pan, który powierzył mi tę misję, nie pozostawia mnie samego w ponoszeniu za nią odpowiedzialności. Wiem przede wszystkim, że zawsze mogę liczyć na Jego pomoc, na pomoc Pana Boga, oraz, dzięki Jego łasce i Opatrzności, na bliskość waszą i wielu braci i sióstr na całym świecie, którzy wierzą w Boga, kochają Kościół i wspierają modlitwą i dobrymi uczynkami Wikariusza Chrystusa”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję