Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 25/2020, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Procesja inaczej niż zwykle

W tym roku obchody uroczystości Bożego Ciała z racji obostrzeń sanitarnych różniły się od tych z lat poprzednich. Centralna procesja nie przeszła główną ulicą Częstochowy – Alejami Najświętszej Maryi Panny, ale po wałach jasnogórskich. – Mimo tych okoliczności jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za dar Eucharystii i za to, że w ogóle możemy dzisiaj uczestniczyć w tej uroczystej Liturgii oraz procesji do czterech ołtarzy – powiedział o. Samuel Pacholski, przeor jasnogórskiego klasztoru.

Uroczystej Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. – Zewnętrznie trochę inne niż w zeszłe lata, ale przecież co do istoty, co do sensu, co do tego, co najważniejsze, to Boże Ciało jest tak samo owocne, tak samo pełne obecności Boga – podkreślił bp Przybylski. – W Eucharystii chodzi o życie, w naszym udziale w każdej Mszy św. chodzi o życie, o to, aby to życie trwało, chodzi o jakość tego życia, o przeznaczenie i sens życia każdego z nas – tłumaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości wzięli udział w procesji do czterech ołtarzy, które zostały przygotowane na bastionach św. Barbary, św. Rocha, przy pomniku Jana Pawła II oraz na ołtarzu polowym na szczycie. Ich wystrój przypominał m.in. o 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. W procesji udział wzięli częstochowianie, pielgrzymi, przedstawiciele różnych wspólnot zakonnych, ruchów i stowarzyszeń katolickich z terenu archidiecezji częstochowskiej.

Uroczystość zakończyło błogosławieństwo udzielone przez bp. Przybylskiego ze szczytu Jasnej Góry zgromadzonym wiernym i całemu miastu.

Służby weterynaryjne dziękują

W niedzielę 14 czerwca na Jasnej Górze trwała 28. Pielgrzymka Lekarzy i Służb Weterynaryjnych. Gościem pielgrzymki był minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Przyjechali przedstawiciele ze wszystkich województw oraz z Głównego Inspektoratu – w sumie ok. 40 osób z całej Polski. Przybyli także m.in. Bogdan Konopka – główny lekarz weterynarii oraz Jacek Łukaszewicz – prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Pielgrzymi modlili się o zdrowie dla wszystkich pracowników służb walczących z epidemią: medycznych, sanitarnych i weterynaryjnych. Dziękowali za to, że te ostatnie w tak trudnym czasie sprostały wytężonej pracy nad kontrolą bezpieczeństwa żywności.

W odpowiedzi na zaproszenie na pielgrzymkę list do uczestników spotkania skierował prezydent RP Andrzej Duda. Podziękował w nim za „wzorowe pełnienie ważnych i odpowiedzialnych zadań”. „To Państwa profesjonalizm jest gwarancją wysokiej jakości żywności, pochodzącej i z krajowych, i z zagranicznych hodowli” – napisał.

– Służba weterynaryjna jest niezmiernie ważna, to jest jedna z najważniejszych służb w państwie, która czuwa i nad naszym zdrowiem, i nad zdrowiem zwierząt. To jest zawód wielkiej odpowiedzialności, trudny, wymagający skomplikowanych studiów, wielkiej wiedzy. I bardzo się cieszę jako minister rolnictwa, który nadzoruje również służby weterynaryjne, że państwo sami spontanicznie chcą tu, u stóp jasnogórskiego tronu – nawet w tych trudnych okolicznościach, które wywołała pandemia – dziękować Panu Bogu przez ręce Maryi za to, że mogą służyć społeczeństwu, za swoje rodziny – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Mszy św. przewodniczył o. Jerzy Brusiło, franciszkanin, krajowy duszpasterz lekarzy i służb weterynaryjnych.

2020-06-17 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

VI Ogólnopolska Pielgrzymka Poligrafów, Drukarzy i Wydawców

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

BPJG / Magda Nowak

„Słowo drukowane nie powinno ranić serca drugiego człowieka. To powinno być słowo nadziei” - mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz, zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który 6 października przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze z racji VI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Poligrafów, Drukarzy i Wydawców.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Objawienia Pańskiego - święto Boga i ludzi

2026-01-05 20:12

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Uroczystość Objawienia Pańskiego. Święto Boga i ludzi. Święto szczególnie tych, którzy niezmordowanie szukają Boga – by wierzyć w Niego, by przyjąć to, co ofiaruje, by zgodzić się z Jego świętą wolą, by wytrwać do końca, mimo wszelakich trudności, na drodze, która prowadzi do Niego i podąża Jego śladami.

Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon». Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak zostało napisane przez Proroka: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela». Wtedy Herod przywołał potajemnie mędrców i wywiedział się od nich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytajcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś, wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, postępowała przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się z powrotem do swojego kraju.
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: Problemy lokalnego Kościoła po wprowadzeniu stanu wyjątkowego

Władze archidiecezji Merida, na zachodzie Wenezueli, odstąpiły od organizacji we wtorek, w dniu obchodzonego w Kościele Objawienia Pańskiego, popularnej wśród wiernych pielgrzymki do sanktuarium Dzieciątka Jezus w miejscowości Zea. Decyzję swoją uzasadniły obowiązującym od soboty w kraju stanem wyjątkowym.

W wydanym oświadczeniu władze kościelne sprecyzowały, że peregrynacja związana ze świętem Trzech Króli została odwołana w związku z
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję