Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ciekawe miejsca na wakacyjne pielgrzymowanie (3)

Dziedzictwo na liście UNESCO

Na terenie diecezji znajdują się trzy obiekty sakralne wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: kościół pw. św. Filipa i Jakuba w Sękowej, kościół pw. św. Michała w Binarowej oraz cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach. Dziś zapraszamy do Owczar.

Niedziela rzeszowska 30/2020, str. VI

Ks. Janusz Sądel

Ikony w cerkwi pw. Opieki Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny

Ikony w cerkwi pw. Opieki Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na południowych krańcach diecezji, przy granicy ze Słowacją, u podnóża Magury Małastowskiej, niedaleko Gorlic, położona jest miejscowość Owczary. Została założona w 1332 r. na prawie niemieckim i aż do 1949 r. nosiła nazwę Rychwałd. W 1949 r. nazwę tę zmieniono na Owczary. W 1417 r. została ponownie ulokowana, tym razem na prawie wołoskim i zasiedlona przez Łemków. Oni to już w 1420 r. zbudowali w tej miejscowości cerkiew. Dotrwała ona do naszych czasów, została wzniesiona w typie cerkwi zachodnio-łemkowskich. Jest budowlą drewnianą o konstrukcji zrębowej, orientowaną od zachodu na wschód. Składa się z trzech części: prezbiterium, nawy oraz babińca. W 1701 r. rozbudowano zakrystię i prezbiterium. Nad babińcem w 1783 r. zbudowano okazałą wieżę. W 1870 r. poszerzono babiniec. Cerkiew wielokrotnie była odnawiana i upiększana (1880, 1886, 1911, 1926, 1938). W latach 1935-38 wykonano w niej nową polichromię z okazji obchodów 950-lecia chrztu Rusi.

Reklama

Ostatni gruntowny remont z inicjatywy ks. prałata Stanisława Dziedzica (1938-2015), proboszcza Sękowej od 1967 r. do 2005 r., miał miejsce w latach 80. XX w. Renowacja przebiegała z wielką troską o zachowanie swej historycznej postaci. Przywrócono wtedy gontowe pokrycie ścian i dachów namiotowych, a całość działań konserwatorskich została wyróżniona prestiżową międzynarodową nagrodą organizacji „Europa Nostra”. W wyposażeniu świątyni zwracają uwagę barokowy ikonostas z XVIII w., w nawie dwa barokowe ołtarze boczne: po stronie północnej z ikoną Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XIX w.), po południowej – z dużą ikoną św. Mikołaja (pocz. XVIII w.). Ikony w ikonostasie pochodzą prawdopodobnie z dwóch warsztatów malarskich. Ikony namiestne, prazdniki, medaliony z wrót carskich i malowidła na cokole ikonostasu powstały prawdopodobnie w 1712 r. i są dziełem Jana Medyckiego. Pozostałe ikony pochodzą z 1756 r., lecz ich autor nie został ustalony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przy ścianie wschodniej znajduje się niewielki ołtarzyk z ikoną Chrystusa Nauczającego z XVII w. W ołtarzu bocznym, przy ścianie północnej nawy – XVII-wieczna ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem w metalowej sukience, zaś przy ścianie południowej – barokowy ołtarz z ikoną św. Mikołaja z początku XVIII w. W ogrodzeniu świątyni zbudowano z cegły masywną dzwonnicę z XIX w., która jest jednocześnie bramą do świątyni.

Obiekt w 2013 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Cerkiew ta, pieczołowicie odremontowana z niezwykłą troską o zachowanie swej historycznej postaci, stanowi zabytek w pełni autentyczny i wyjątkowy na szlaku architektury drewnianej. Od 1947 r. cerkiew jest kościołem filialnym parafii rzymskokatolickiej w Sękowej. Od 1988 r. odprawiane są także w każdą niedzielę nabożeństwa grecko-katolickie.

Jak dojechać

Owczary położone są niedaleko Gorlic. Z Gorlic kierujemy się drogą 977 do miejscowości Siary i tam skręcamy w prawo do Owczar i po około 5 km jesteśmy na miejscu. Wybierając się tam warto odwiedzić także kościół św. Filipa i Jakuba w Sękowej, o którym więcej za tydzień.

Wydarzenia

Msza św. w każdą niedzielę o godz. 12 w obrządku łacińskim, o godz. 8.30 – grecko-katolickim. Istnieje możliwość skorzystania z oprowadzenia po świątyni przez p. Renatę Bania, tel. 18 351 89 73.

2020-07-21 13:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec z ojciem Pio - tajemnice chwalebne

2025-09-30 20:50

[ TEMATY ]

różaniec

św. Ojciec Pio

Agata Kowalska

Różaniec był ulubioną modlitwą Ojca Pio, a jego koronkę miał zawsze przy sobie. W dzień nosił go zawieszony na pasku przy habicie lub trzymał w ręce. Gdy kładł się spać do łóżka, dwa różance umieszczał pod poduszką po jednym z każdej strony, a trzeci okręcał wokół nadgarstka.

FRAGMENT KSIĄŻKI [KLIKNIJ]: "Różany ogród Maryi. Modlitwa różańcowa z Ojcem Pio". Wydawnictwo Serafin . DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!
CZYTAJ DALEJ

Spekulacje na temat tytułu i treści pierwszej encykliki papieża Leona XIV

2025-10-01 15:46

[ TEMATY ]

Encyklika

Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV

Leon XIV

Watykaniści spekulują obecnie na temat nazwy i treści dwóch pierwszych papieskich dokumentów nauczania Leona XIV. Powszechnie oczekuje się, że jego pierwsza encyklika będzie dotyczyła wyzwań stojących przed ludzkością w związku ze sztuczną inteligencją. Rzymski portal „Silere non possum” poinformował w środę, że łaciński tytuł dokumentu będzie brzmiał „Magnifica humanitas” - „Wspaniała ludzkość”.

Od momentu wyboru Leon XIV wielokrotnie wypowiadał się na temat szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji i ostrzegał przed zagrożeniami związanymi z tym postępem technologicznym. Według „Silere non possum” pierwsza encyklika nowego papieża poświęcona globalnemu megatematowi sztucznej inteligencji może mieć podobne znaczenie jak historyczna encyklika „Rerum novarum” papieża Leona XIII z 1891 roku. W encyklice tej po raz pierwszy papież zajął się konsekwencjami industrializacji, inicjując tym samym katolicką naukę społeczną.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: przed Bogiem zdamy sprawę z troski o bliźnich i świat stworzony

2025-10-01 17:47

[ TEMATY ]

Leon XIV

Monika Książek

„Bóg zapyta nas, czy pielęgnowaliśmy i dbaliśmy o świat, który stworzył (por. Rdz 2, 15), dla dobra wszystkich i przyszłych pokoleń, oraz czy troszczyliśmy się o naszych braci i siostry” - stwierdził Ojciec Święty podczas konferencji zorganizowanej w 10. rocznicę publikacji encykliki Laudato si’ w Centrum Mariapoli w Castel Gandolfo.

Zanim przejdę do kilku przygotowanych uwag, chciałbym podziękować dwojgu przedmówcom, [Arnoldowi Schwarzeneggerowi i Marinie Silva - brazylijska minister środowiska i zmian klimatycznych - przyp. KAI], ale chciałbym dodać, że jeśli rzeczywiście jest wśród nas dziś po południu bohater akcji, to są to wszyscy, którzy wspólnie pracują, aby coś zmienić.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję