Mają one na celu pozyskanie środków niezbędnych do sfinalizowania powstającej na ul. Słowackiego w Przemyślu budowy Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego im. św. Łazarza „Betania”. Jak zauważył prezes stowarzyszenia, ks. prał. Józef Bar: – Nasza tradycja to wiele wieków opieki nad ludźmi chorymi, także w czasach epidemii i chorób zakaźnych. W Przemyślu przygotowujemy budynek dla 60 chorych, ma to być ośrodek dla przewlekle i terminalnie chorych oraz ma on stwarzać możliwości poprawy stanu zdrowia poprzez rehabilitację. Przede wszystkim ma to być miejsce, gdzie nie tylko chory otrzyma opiekę i pomoc, ale także i jego rodzina zostanie otoczoną troską i wsparciem.
W tym roku epidemia pokrzyżowała plany przeprowadzenia kwesty na ulicach Przemyśla. Stowarzyszenie przygotowało więc inną możliwość wsparcia hospicjum poprzez zorganizowanie „I Lazaryckiej Gali Charytatywnej”, która miała miejsce na Zamku Kazimierzowskim w niedzielę 9 sierpnia. W wyjątkowy nastrój publiczność wprowadziła Renata Nowakowska, dyrektor PCKIN Zamek, a całe wydarzenie uświetnił występ artysty, którego można nazwać ambasadorem artystycznym regionu w Polsce i za granicą, znakomitego wokalisty, kompozytora, wykładowcy muzycznej akademii w Bydgoszczy – przemyślanina Krzysztofa Iwaneczko.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Niedzielny wieczór był nie tylko czasem artystycznych doznań, ale także docenienia tych, którzy w szczególny sposób bezinteresownie wspomagają powstanie Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego im. św. Łazarza „Betania”.
Po raz pierwszy Statuetkę Dobrego Rycerza „Betanii” oraz list gratulacyjny otrzymali:
1. Koło Gospodyń Wiejskich w Drohobyczce: za wsparcie i stałą obecność wraz z OSP Drohobyczka podczas Pól Nadziei i biegów (wypieki, pomoc w obsłudze, ozdoby rękodzielnicze na święta sprzedawane podczas imprez).
2. Niedziela Przemyska, która nie zapomina o lazarytach, rzetelnie informuje, relacjonuje akcje pomocowe i konferencje, zachęca do pomocy w tworzeniu hospicjum.
3. Piekarnia „Marcel” w Bolestraszycach, na ręce Marii Bal, w podziękowaniu za wsparcie w postaci pachnących i świeżych drożdżówek oraz Chleba św. Łazarza – niezawodnych wypieków podczas biegów.
4. Oddział Alior Bank w Przemyślu, na ręce dyrektor Elżbiety Motyl. Bank był głównym sponsorem biegu ulicznego „Przemyska 5 dla Hospicjum”, oddział wspiera także lazarytów w akcjach i kwestach w centrali i oddziałach banku na terenie Polski, zwłaszcza w Przemyślu.
Podczas Gali odbyła się aukcja przedmiotów przekazanych od różnych darczyńców. Każdy z uczestników mógł też wesprzeć „Betanię” datkiem do puszki. Hojność była wielka, ale to kropla w morzu potrzeb. Datki na centrum tego ośrodka możemy składać przez internet, na stronie: betania-lazarus.pl.