Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Droga do źródła mocy

– Być może obecność wielu osób na adoracji  przed Najświętszym Sakramentem stanie się dla innych, zabieganych i zagubionych sióstr i braci, znakiem wskazującym drogę do źródła mocy na każdy czas – stwierdza w rozmowie z Niedzielą bp Stanisław Salaterski, delegat KEP ds. Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Niedziela małopolska 38/2020, str. V

[ TEMATY ]

bp Salaterski

Arcybractwo Straży Honorowej

Andrzej Talar

– Wciąż aktualne jest wezwanie do świętości – przypomina bp Stanisław Salaterski

– Wciąż aktualne jest wezwanie do świętości –
przypomina bp Stanisław Salaterski

Maria Fortuna-Sudor: Księże Biskupie, jak Ekscelencja postrzega dziś stowarzyszenie Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa?

Biskup Stanisław Salaterski: Jest to wspólnota o bogatej, ponad 150-letniej tradycji, zrodzona z pobożności i aprobowana przez Kościół. Wiele osób należących do Arcybractwa zaliczono do grona świętych i błogosławionych. Podobnie jak w minionym czasie, tak i dzisiaj potrzebna jest modlitwa uwielbienia i zadośćuczynienia Bogu za zło, które dzieje się w świecie. Wciąż aktualne jest wezwanie do świętości. Potrzebne i pomocne w podjęciu tych starań jest zatem nadal to stowarzyszenie.

Na ile odpowiedź Arcybractwa, ta indywidualna i ta zbiorowa, na skargę Pana Jezusa w Ogrójcu: „Czy nie mogliście czuwać jednej godziny ze Mną?”, jest dzisiaj istotna we wspólnocie Kościoła?

Nie zmienimy minionych wydarzeń, ale mamy nadzieję, że trwając przy Chrystusie, znajdziemy mądrość, światło i moc, aby wobec czasów nam współczesnych zachować się jak na ucznia Chrystusowego przystało. Ufamy też, że wstawienniczą i wynagradzającą modlitwą wyprosimy łaski potrzebne dla Kościoła dzisiaj. A być może obecność wielu osób na adoracji  przed Najświętszym Sakramentem stanie się dla innych, zabieganych i zagubionych sióstr i braci, znakiem wskazującym drogę do źródła mocy na każdy czas. 

Jaką rolę może spełnić tegoroczna  Diecezjalna Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, odbywająca się w czasie pandemii?

Pielgrzymi mogą wyprosić łaskę ustania pandemii, mogą uspokoić skołatane lękiem serca i głowy, mogą dodać odwagi wiernym, którzy nadal boją się powrócić do udziału w liturgii celebrowanej w kościele. Do udziału w pielgrzymce zapraszamy przynajmniej przedstawicieli wspólnot, z nadzieją, że duchowo, dzięki transmisji, wszyscy czciciele Serca Bożego będą z nami.

Reklama

Od czasu zaistnienia Straży Honorowej należący do niej są ustawicznie zachęcani, aby pamiętać o nieustannej bliskości Boga. Jak dziś tę gorliwość  realizować?

Praktykowana przez Straż Honorową codzienna godzina obecności nie wymaga trwania przed Najświętszym Sakramentem. Rzecz w tym, aby w tym czasie intencją, sercem być przy Sercu Bożym. Aby przeżyć tę godzinę w poczuciu obecności Boga, w świadomości, że tym, co się wtedy w mojej codzienności dzieje, Pana Boga uwielbiam, Panu Bogu wynagradzam za grzechy, trwam przy Jezusie konającym na krzyżu i modlącym się w Ogrójcu. A dla chcącego nic trudnego. Tyle godzin wręcz marnujemy dla świata. Zawsze można jedną z nich ofiarować dla Pana Boga. Jestem przekonany, że pokój serca, który daje życie w obecności Boga, zachęca do tego, aby takich godzin było ciągle więcej i więcej.

Dlaczego to zatrzymanie się w pędzie dnia codziennego jest takie istotne?

Bo pomaga odnaleźć sens życia, wiary, radość modlitwy, swoje miejsce w Sercu Boga.

2020-09-16 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 36.pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Arcybractwo Straży Honorowej

Biuro Prasowe Jasej Góry

Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa

Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa

„Twego panowania nam trzeba” - to hasło tegorocznej 36. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę. Tegoroczne pielgrzymowanie odbywa się w duchu dziękczynienia za ponowienie Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusa.

Pierwsze Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Jezusa zostało założone w XIX w., najpierw we Francji, a potem w Polsce. Karol Wojtyła nazwał nasz kraj „drugą Ojczyzną Jezusowego Serca”. Dziś arcybractwo skupia zarówno duchownych, jak i świeckich, którzy codziennie przez jedną godzinę czuwają przy Najświętszym Sercu Pana Jezusa. Główne rysy, które charakteryzują członków arcybractwa to postawa czci, wynagradzania i adoracja.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Jasełka z historią Mydlnik w tle

2023-01-31 00:20

Beata Wyżga

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

    Oazowa młodzież z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mydlnikach wystawiła w niedzielę 22 stycznia w Klubie Kultury Mydlniki „Mydlnickie Jasełka”, które poprzedziło kolędowanie po mydlnickich domach w dniach 7-8 stycznia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję