Reklama

Niedziela Przemyska

Młodzi ludzie radośni wiarą

Odbywający się na początku września w Przemyślu Dzień Wspólnoty RAM to okazja do podsumowania całego roku formacji, wakacyjnych rekolekcji i błogosławieństwa nowych animatorów.

Niedziela przemyska 38/2020, str. I

[ TEMATY ]

wspólnota

formacja

Archiwum RAM

Letnie wędrówki podczas rekolekcji

Letnie wędrówki podczas rekolekcji

Dzień Wspólnoty był przede wszystkim dziękczynieniem za udane i bezpieczne rekolekcje wakacyjne Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej.

5 września na przemyskim Kazanowie spotkało się ok. 500 młodych osób chcących świętować we wspólnocie zakończenie całego roku formacyjnego, a także być obecnym podczas błogosławieństwa nowych animatorów RAM. Podczas kilkugodzinnego wydarzenia swoją obecnością zaszczycił nas bp Krzysztof Chudzio, który przewodniczył Eucharystii i pobłogosławił na animatorów 69 młodych, włączając ich jako nowych członków zwyczajnych stowarzyszenia. Eucharystię poprzedził czas świadectw, podczas którego młodzi podzielili się doświadczeniem wiary minionego roku. Po Mszy św. był czas agape, czyli braterskiego świętowania przy posiłku, rozmów, wspomnień i wzruszeń. Dzień Wspólnoty zakończył się projekcją filmu podsumowującego cały rok formacyjny 2019/2020.

Reklama

Trwający rok, obfity w wiele zaskakujących i niespodziewanych zwrotów akcji i wydarzeń, a także naznaczony pandemią koronawirusa odbił się także na działaniach apostolskich RAM w archidiecezji przemyskiej. Od marca studium animatora odbywało się w formie zdalnej, a pod znakiem zapytania stanęły rekolekcje wakacyjne organizowane nieprzerwanie od 36 lat w różnych zakątkach naszej diecezji.

Już po raz 36 odbywał się Dzień Wspólnoty RAM

Podziel się cytatem

Dzięki mobilizacji całej wspólnoty mogły odbyć się turnusy rekolekcyjne. Młodzież przeżywała je w 3 ośrodkach: dom rekolekcyjny w Ustrzykach Górnych, a także ośrodki Caritas Archidiecezji Przemyskiej w Zboiskach k. Sanoka oraz w Rajskiem k. Soliny. Swoistą inauguracją wakacji był turnus dla kandydatów na animatorów. Rekolekcje dla młodzieży rozpoczęły się również w połowie lipca, ale w odległym od Przemyśla miejscu – w Rajskiem k. Soliny.

Tydzień później turnusy wystartowały w Zboiskach, a początkiem sierpnia w Ustrzykach Górnych. Po wszystkich 13 turnusach można było zauważyć wielką radość spotkania się z Panem Bogiem i z innymi ludźmi po kilku trudnych miesiącach kwarantanny i izolacji. Tygodniowe rekolekcje były w tym roku szczególnym ukojeniem na domowe zamknięcie, brak spotkań formacyjnych w parafiach, a także ograniczenia w relacjach z przyjaciółmi. Wielu uczestników przyznało, że po kilku miesiącach duchowej pustyni, w czasie rekolekcji odnalazło na nowo Jezusa i postanowiło Go ponownie uczynić Panem swojego życia. Mamy nadzieję, że inicjatywy apostolskie podjęte przez Ruch Apostolstwa Młodzieży realnie wydadzą owoce w pracy duszpasterskiej w najbliższym czasie, a neoanimatorzy stowarzyszenia mocni wiarą będą w stanie odnawiać świat na lepszy.

2020-09-16 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Braz de Aviz o wyzwaniach życia konsekrowanego

[ TEMATY ]

zakon

formacja

Archiwum Trapistek z Vitorchiano

Podstawowym wyzwaniem życia konsekrowanego jest dziś formacja. Na tym polu wiele się jeszcze musi zmienić – uważa kard. João Braz de Aviz. Podkreśla on, że formacja zakonna musi być procesem, drogą i wymaga wiele uwagi, odpowiedzialności, słuchania, a także umiejętności przebaczenia.

Prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego przebywał w tych dniach w Paragwaju. Wziął tam udział w ogólnokrajowym spotkaniu osób konsekrowanych, które zgromadziło przedstawicieli 90 zgromadzeń zakonnych. Dzieląc się doświadczeniami z tego wydarzenia, kard. Braz de Aviz podkreślił potrzebę dobrego rozeznania własnego charyzmatu, aby zobaczyć, co jest w nim istotne i powinno być zachowane, a co ma znaczenie drugorzędne, jest związane z osobą założyciela i może zostać zaniechane.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do... Jerzego Gawłowskiego

2021-09-28 11:05

[ TEMATY ]

5 pytań do...

pl.wikipedia.org

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Jak bitwa nad Bzurą zrodziła pasję do historii, jak dbać o swoją małą Ojczyznę i co robić, aby młodzież szanowała przeszłość swojego kraju? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” – Jerzego Gawłowskiego, historyka z zamiłowania, społecznika z wyboru.

Piotr Grzybowski: Kiedy zaczęła się Pańska pasja do historii?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję