W ustrońskiej parafii powrócono do spotkań poświęconych sztuce sakralnej. We wrześniu lokalni pasjonaci historii, Elżbieta i Andrzej Georgowie opowiedzieli w przyparafialnej Czytelni Katolickiej o wizerunkach Matki Bożej z Dzieciątkiem. Przybliżyli przedstawienia znajdujące się w kościołach w diecezji bielsko-żywieckiej.
– Wraz z przyniesionym przez Apostołów Słowian kultem maryjnym dotarły do nas ze Wschodu pierwsze wizerunki Maryi, nie tylko na Jasną Górę, ale i do… Kończyc Małych. Nie zdarzyło nam się nigdy, aby w kościele rzymskokatolickim czy prawosławnym nie było choćby jednego obrazu, rzeźby lub ikony Maryi – podkreślają państwo Georgowie. Wśród prezentowanych słownie oraz na fotografiach wizerunków znalazły się obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej, Matki Bożej Kończyckiej – z mleczem, Matki Bożej Czanieckiej, a także rzeźby, jak rzeźba Madonny znajdująca się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, której kopia stoi na Starym Targu w Cieszynie oraz drewniana figura Madonny z Dzieciątkiem z kościoła św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Do dyskusji dołączył się obecny na prelekcji ks. wikariusz Krzysztof Adamski. Nawiązał do rzeźby Panienki Koziańskiej z kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kozach, która znalazł się na jego obrazku prymicyjnym.
Na spotkaniu poświęconym krzyżom w górach Andrzej Georg przedstawił różne motywacje stawiania krzyży w górach, krzyży milenijnych, krzyży szczytowych na wierzchołkach gór. – Za wyjątkiem kilku przypadków, krzyże w górach wkomponowane są w krajobraz górski, nie zakłócają go. O wiele gorsze wrażenie robią stawiane coraz częściej maszty stacji przekaźnikowych sygnałów telewizyjnych i telefonii komórkowej, których nikt nie krytykuje – zauważa prelegent. Spotkanie ubogacił pokaz slajdów ze zdjęciami wybranych polskich i zagranicznych szczytów, które zdobył A. Georg. Wspomniał również o modrzewiowym krzyżu przy Ołtarzu Naszej Małej Ojczyzny w Ustroniu przy szlaku turystycznym żółtym na Małej Czantorii. To właśnie tam, w ramach XVI Festiwalu Ekumenicznego, 25 września, w ulewnym deszczu odsłonięto tablicę z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, którą poświęcił proboszcz parafii św. Klemensa, ks. Wiesław Bajger. Pomysłodawcami budowy ołtarza są państwo Georgowie.
Następne spotkanie w Czytelni Katolickiej zaplanowano na 15 i 16 października. Będzie poświęcone św. Janowi Pawłowi II – turyście.