Reklama

Aspekty

W drodze na Rok Jubileuszowy

Wielu ludzi zgłębiając ideę Drogi Św. Jakuba, często ma możliwość przemyśleć na szlaku swoje życie – mówi o nowym projekcie Lubuskiej Drogi św. Jakuba Łukasz Brodzik, redaktor naczelny Młodzieżowej Agencji Informacyjnej maika.pl, w rozmowie z ks. Adrianem Putem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Adrian Put: Przyszły rok będziemy obchodzić jako Jubileuszowy Rok Święty św. Jakuba Apostoła, zwany też Rokiem Jakubowym. Skąd taka inicjatywa i dlaczego właśnie to ma być przyszły rok?

Łukasz Brodzik: Jubileuszowy Rok Święty Jakubowy obchodzony jest, gdy liturgiczne święto św. Jakuba Apostoła, tj. 25 lipca, jest w niedzielę. Możliwość taka przypada kolejno co 6, 5, 6 i 11 lat. Wierni, którzy w tym czasie nawiedzą grób św. Jakuba w katedrze w Santiago de Compostela (lub innym miejscu, w którym znajdują się relikwie św. Jakuba), wyznają wiarę katolicką, odmówią modlitwy w intencjach podanych przez papieża oraz przystąpią w czasie 15 dni przed lub 15 dni po nawiedzeniu grobu do spowiedzi i Komunii św., mogą otrzymać odpust zupełny. Pierwszy jakubowy rok święty przypadł w 1126, a ustanowiony został przez papieża Kaliksta II. Przyszły rok 2021 będzie właśnie takim rokiem jubileuszowym. Trwają właśnie przygotowania do tego szczególnego czasu.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Młodzieżowa Agencja Informacyjna maika.pl podjęły się ciekawej inicjatywy w związku z tym rokiem. Proszę nam przybliżyć tę ideę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dla wszystkich tych, którzy chcieliby pielgrzymować Drogami Jakubowymi z naszej diecezji, ale również z innych regionów kraju i zagranicy, przygotowaliśmy swoisty przewodnik, informator kulturalny po Lubuskiej Drodze św. Jakuba. Stanowi ona część szlaku prowadzącego do Santiago de Compostella. W Unii Europejskiej jest on przyjęty przez Unesco jako Europejski Szlak Kulturowy, który został dofinansowany z budżetu unijnego. W ostatnich latach nastąpiło intensywne zainteresowanie tym szlakiem, jego walorami kulturowymi. Na terenie całej Europy przeżywa on swój renesans. Szlaki są odnawiane i znakowane. Rozwija się infrastruktura. Na terenie całego szlaku znajdują się liczne obiekty o znaczeniu kulturowym, historycznym. Wiele osób pielgrzymuje wybranymi odcinkami. Przewodnik w postaci portalu internetowego będzie ułatwieniem i pomocą w czasie przemierzania szlaku i pozwoli odszukać i dowiedzieć się więcej o ciekawych miejscach na Drodze św. Jakuba.

Czym jest zatem Lubuska Droga św. Jakuba Apostoła? Czy coś takiego istnieje, czy dopiero jest tworzone?

Lubuska Droga św. Jakuba łączy już istniejącą od kilku lat Wielkopolską Drogę św. Jakuba, która biegnie z Gniezna przez Poznań, Głogów, Zgorzelec do Pragi, z drogami niemieckimi w Brandenburgii. Zaczyna się w Murowanej Goślinie od kościoła parafialnego św. Jakuba i prowadzi przez Oborniki, Szamotuły, Ostroróg, Obrzycko, Wronki, Biezdrowo, Sieraków, Międzychód, Pszczew, Rokitno, Międzyrzecz, Bledzew, Lubniewice, Sulęcin, Ośno Lubuskie, Rzepin do Słubic (w lubuskiem) i Frankfurtu nad Odrą (Niemcy).

Jakie elementy składowe tworzą ten projekt? Zapewne nie chodzi tylko o stworzenie jakiejś mapy z zaznaczonymi punktami?

Trzonem naszego projektu jest portal lubuskadsj.pl, na którym będzie można znaleźć najważniejsze informacje o Lubuskiej Drodze św. Jakuba, w tym: opracowanie historii szlaku, ilustrowany przewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach kultury na szlaku, audiobook – przewodnik do słuchania, film przedstawiający przebieg drogi, e-album – internetowa publikacja e-albumu fotograficznego zawierającego artystyczne fotografie prezentujących najważniejsze obiekty kultury i dzieła sztuki występujące na trasie szlaku, informator i inne. Projekt składa się z wielu ciekawych modułów.

Reklama

Takie przedsięwzięcia pociągają za sobą duże sumy. Zapewne trzeba było sięgnąć po zewnętrzne finansowanie. Rozumiem, że udało się znaleźć środki na tak ambitny plan?

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”, którego celem jest wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje przez narzędzia on-line.

Projekt ma wymiar transgraniczny. Drogi św. Jakuba od wieków łączyły różne kraje i narody. Jakie jest zainteresowanie naszych sąsiadów tym dziełem?

Lubuska Droga św. Jakuba stanowi część wspólnego polsko-niemieckiego projektu noszącego nazwę: „Drogi św. Jakuba na wschód i zachód od Odry – Jakobsweg östlich und westlich der Oder”. W latach 2005-07 został on przygotowany i opracowany przez polskich i niemieckich studentów. 4 lipca 2007 r. odbyło się w Słubicach uroczyste symboliczne otwarcie Lubuskiej Drogi św. Jakuba. Wiosną 2010 r. ruszyło znakowanie w Brandenburgii i polskich przygranicznych powiatach, które ukończono jesienią. Teraz przyszedł czas na udokumentowanie odcinka drogi przebiegającego przez naszą diecezję.

Ostatecznie w projekcie Drogi św. Jakuba Apostoła chodzi o wartości religijne i kulturowe. Na tych ścieżkach odnajdują się zarówno wierzący, jak i niewierzący. Jaką wartość zyska przeciętny Kowalski, korzystając w Waszego projektu?

Projekt ma za zadanie przede wszystkim przybliżyć ideę pielgrzymowania szlakiem św. Jakuba oraz historię szlaku i jego przebieg w naszej diecezji. Zwłaszcza w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego ma to szczególne znaczenie, gdyż dzięki temu pielgrzymi, nie będąc osobiście na trasie szlaku, mogą zapoznać się z dziedzictwem religijnym i kulturowym Lubuskiej Drogi św. Jakuba. Jednocześnie często wybierają się na szlak w samotności, czasem nie przemierzając całego szlaku aż do Hiszpanii, w związku z tym jest to dobra okazja do tego, aby przypomnieć o tego rodzaju praktykach religijnych. Wielu ludzi, zgłębiając ideę Drogi św. Jakuba, często ma możliwość zatrzymać się, przemyśleć na szlaku swoje życie, wielu powraca z tej drogi odmienionych. Dla tych, którzy nie mają możliwości ruszyć na szlak, będzie to okazja do poznania miejsc i obiektów religijnych i kulturalnych, kościołów, kapliczek, przydrożnych oznaczeń szlaku. Tworząc dokumentację Lubuskiej Drogi św. Jakuba, byliśmy zaskoczeni, jak wiele śladów tego międzynarodowego dziedzictwa jakubowego szlaku znajduje się także w naszej diecezji.

Łukasz Brodzik redaktor naczelny Młodzieżowej Agencji Informacyjnej maika.pl.

2020-10-07 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Kapłanów w Rzymie

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

jubileusz

kapłan

Ks. Waldemar Wesołowski

„Na wzór Dobrego Pasterza, kapłan jest człowiekiem miłosierdzia i współczucia, blisko swego ludu i sługą wszystkich”. Te słowa papieża Franciszka stały się zdaniem przewodnim Jubileusz Kapłanów i Seminarzystów, który z racji Roku Miłosierdzia odbył się w Rzymie w dniach 1-3 czerwca 2016 r. Organizatorzy, czyli Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, zaproponowali bardzo bogaty program połączony z rekolekcjami prowadzonymi przez Ojca Świętego Franciszka. Szacuje się, że w Jubileuszu wzięło udział 6000 kapłanów z całego świata, w tym delegacja diecezji legnickiej.

Do Drzwi Świętych
CZYTAJ DALEJ

Meksyk: Kościół apeluje do mafii o zawieszenie broni z okazji święta Matki Bożej z Guadalupe

2024-12-11 14:35

[ TEMATY ]

Matka Boża z Guadalupe

Grażyna Kołek

Matka Boża z Guadelupe

Matka Boża z Guadelupe

W świetle trwającej przemocy i niedawnych masakr w Meksyku, Kościół katolicki w tym kraju pilnie zaapelował do społeczeństwa, a zwłaszcza do przestępczości zorganizowanej: w dniach 12 i 25 grudnia należy przestrzegać narodowego zawieszenia broni. Te dni, które dla wielu wierzących Meksykanów mają wielkie znaczenie duchowe - oprócz Bożego Narodzenia także dzień Matki Bożej z Guadalupe - powinny pozostać wolne od wszelkiej przemocy. „Udowodnijmy, że przynajmniej w tych dniach możemy być narodem bez przemocy” - zaapelował biskup pomocniczy archidiecezji Meksyku Francisco Javier Acero Perez na portalu kościelnym „Desde la fe”.

Biskup pomocniczy podkreślił znaczenie 12 grudnia, kiedy Meksykanie wspominają Dziewicę z Guadalupe, czczoną jako patronkę kraju. „W tym dniu nie powinno dojść do przemocy. Nasza matka jest szanowana, kochana i nie jest wykorzystywana” - stwierdził bp Acero Perez. Przekonywał, że Boże Narodzenie to także odpowiedni moment, aby zatrzymać się i zastanowić nad wartością życia i miłości. Najlepszą wiadomością, jaką Meksyk mógłby obecnie usłyszeć, jest to, że „nie ma ofiar przemocy”. Takie zawieszenie broni mogłoby stać się „podstawą pokojowego roku 2025”.
CZYTAJ DALEJ

Projekt Rodzina jest cudem w Rzepedzi

2024-12-12 10:12

Faustyna Szczepek

Moment zawierzenia rodzin

Moment zawierzenia rodzin

Dobiegła końca trzecia edycja projektu Rodzina jest Cudem odbywającego się w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi. Projekt ten składa się z trzech odrębnych weekendów odbywających się następująco w październiku, listopadzie i grudniu. Adresowany jest on do rodzin z całej Polski, które w zgiełku codzienności szukają chwili zatrzymania, by w asystencji Ducha Świętego nakarmić się dobrymi treściami i wydobyć ze swego wspólnego życia coś więcej.

Nie bez powodu projekt Rodzina jest Cudem doczekał się w tym roku swojej kolejnej, trzeciej już edycji. Dwie poprzednie cieszyły się sporym zainteresowaniem, a rodziny biorące w nich udział wyrażały entuzjazm i chęć powrotu. Mając to na uwadze, organizatorzy wystartowali z kolejną edycją, która znów okazała się strzałem w dziesiątkę. Każdemu z weekendów Rodzina jest Cudem przewodniczy inny gość specjalny, który wychodzi do małżonków z konkretną wiedzą, doświadczeniem czy wieloletnimi obserwacjami. Pomimo że weekendy nie są ze sobą integralne, w tym roku dobór gości okazał się idealnym dopełnieniem i prelegenci w swoich treściach stworzyli piękną całość, a każdy zainteresowany udziałem mógł wybrać obszar, który w danym momencie życia ich rodziny potrzebuje największej troski. Tak oto pierwszy październikowy weekend poprowadzili Joasia i Michał Andrzejczykowie znani w Internecie jako Małżeństwo Nieidelane. Wielkim walorem tego weekendu było świadectwo prowadzących, dzielenie się doświadczeniami kryzysów dnia codziennego i sposobów na ich przezwyciężanie, a także wskazywanie na źródło ich siły – Boga Ojca. Weekend ten obfitował także w chwile wzruszenia podczas osobistych rozmów małżonków, odnowieniu przysięgi małżeńskiej czy wspólnej modlitwie adoracyjnej. Liczne głosy uczestników potwierdziły, że dzięki prowadzącym mogli skonfrontować swoją codzienność, podzielić doświadczenia i podbudować siły. Kolejny listopadowy weekend poprowadziła dr Agnieszka Kozak – psycholog, która zagościła w projekcie już po raz drugi. Ten weekend z kolei wypełniony był troską i zgłębianiem swoich potrzeb, potrzeb małżonków i dzieci. Małżonkowie pod okiem prowadzącej mogli skonfrontować swoje przyzwyczajenia wyniesione z domu rodzinnego czy braki z dzieciństwa, które często nieświadomie mogą utrudniać relacje w obecnie budowanej rodzinie. Dr Agnieszka oprócz swojej rzetelnej wiedzy psychologicznej, wiele razy podkreśliła, że w licznych sytuacjach „kończy się psychologia, a zaczyna się łaska” i w budowaniu pięknej więzi małżeńskiej i rodzicielskiej warto zwracać się do Ojca, którego jesteśmy umiłowanymi dziećmi. Grudniowy weekend skupiał się natomiast na wglądzie w sumienia, zdrowym spojrzeniu na chrześcijański perfekcjonizm i kwestie wiary towarzyszące małżonkom w monotonni codzienności i dorastających dzieci. Weekend ten poprowadził jezuita – o. Dariusz Piórkowski, który poza warsztatem i merytoryczną wiedzą posłużył małżonkom także wsparciem duchowym i starał się wspólnymi siłami znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Każdemu z weekendów towarzyszyły chwile zatrzymania przed Najświętszym Sakramentem, osobista adoracja małżonków, zawierzanie całych rodzin, wspólne Eucharystie i możliwość rozmowy z kapłanem. Opiekę duchową nad całym projektem sprawuje dyrektor domu – ks. Mateusz Rutkowski.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję