Reklama

Z życia diecezji

W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, przy głogowskim moście odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika św. Jana Nepomucena.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głogów

Powrót świętego

Przez wieki rzeźba tego Świętego patronowała głogowskiej przeprawie przez Odrę. Pomnik, który stał tu wcześniej (z 1705 r.) został najprawdopodobniej zniszczony podczas działań wojennych w latach czterdziestych ubiegłego stulecia. Podjęte w ostatnich latach próby odszukania w nurtach rzeki rzeźby Świętego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, dlatego też Bractwo św. Jana Nepomucena wraz z Towarzystwem Ziemi Głogowskiej postanowiło na dawnym miejscu ustawić zupełnie nową figurę. Obecnie stojący pomnik wyszedł spod dłuta głogowskiego artysty-rzeźbiarza Dariusza Maściucha. Jest to półtorametrowa figura wykonana z piaskowca, z kilkoma metalowymi elementami. Rzeźba ta nie przypomina raczej pierwotnego pomnika, daleka też jest od klasycznych sposobów przedstawiania osoby tego Świętego. Choć utrzymana jest w konwencji sztuki współczesnej, to na szczęście jednak zawiera pewne charakterystyczne cechy postaci św. Jana Nepomucena, takie jak chociażby krzyż czy stylizowaną głowę. Krótka uroczystość odsłonięcia tego pomnika, odbyła się (tuż po zakończeniu porannej Mszy św. w kaplicy przy głogowskiej kolegiacie) w obecności lokalnych władz, sponsorów i mieszkańców miasta. Poświęcenia figury dokonał dyrektor Ośrodka Centrum Ochotników Cierpienia Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie ks. Janusz Malski, któremu podoba się takie przedstawienie Świętego.
Tak więc po 58 latach nad przeprawą mostową na Odrze znów czuwa św. Jan Nepomucen. Jak wiadomo temu czeskiemu Świętemu przypisuje się również troskę o ochronę miejscowości przed powodzią. Sądząc po reakcjach i wypowiedziach osób zgromadzonych na uroczystości, powrót figury Świętego był dobrym pomysłem, a nowa rzeźba szybko stanie się kolejnym charakterystycznym elementem głogowskiego krajobrazu.

Waldemar Hass

Sokola Dąbrowa

Palmowe arcydzieła

W tym roku proboszcz ks. Stanisław Stefańczyk już po raz szósty zorganizował konkurs palm w Niedzielę Palmową w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sokolej Dąbrowie. Tym razem najwyższą palmę w parafii wykonała Klaudia Wojtaś (8,5 m) z Nowej Wsi. Kolejne miejsca zajęli: Marek Piskorski (7,6 m) z Osiecka oraz Szymon Michno (4,2 m) z Sokolej Dąbrowy. W Sokolej Dąbrowie w konkursie palm brali udział: Szymon Michno, Angelika Rozwadowska, Barbara Stopa, Karolina Woźniak, Emil i Daria Sidorowicz, a w Nowej Wsi: Klaudia Wojtaś, Rafał Staszewski i Karolina Boryń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Stanisław Kowalczyk




Nawiązując do pisma JE Kardynała Józefa Glempa Prymasa Polski (...), proszę o przeprowadzenie w dniu 11 maja (niedziela) zbiórki pieniężnej do puszek przy kościołach na terenie diecezji na pomoc dla poszkodowanych w wyniku wojny w Iraku. Będzie to dar od Polaków symbolicznie wręczony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas Pielgrzymki Narodowej w dniu 18 lub 19 maja. (...)
Niech tej akcji przyświecają nam słowa listu Ojca Świętego na Wielki Post: "Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu".
Z serca błogosławię
+ Adam Dyczkowski - Biskup zielonogórsko-gorzowski

Głogów

Uczniowie Gimnazjum nr 5 w Głogowie co roku starają się wykorzystać w inny sposób czas Wielkiego Postu, by w ten sposób przygotować się do pełnego i świadomego przeżywania Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych. W tym roku postanowili przybliżyć wydarzenia zbawcze pacjentom głogowskiego szpitala. 13 kwietnia zaprosili chorych do szpitalnej kaplicy, gdzie mogli oni obejrzeć Misterium Paschalne w wykonaniu uczniów pod kierunkiem s. G. Węglarz i E. Szajnik. Inscenizację rozpoczęła scena Ostatniej Wieczerzy. Po zdradzie Judasza Piłat wraz z kapłanami osądzili Jezusa, wydali wyrok i obarczając Go krzyżem i wysłali na Drogę Krzyżową. Jezusowi w drodze towarzyszyła Matka, był Szymon z Cyreny i odważna Weronika. Sceny sądu nad Jezusem, drogi i ukrzyżowania przeplatane były wielkopostnymi śpiewami. Przedstawienia zakończyło się jednak radosnym Alleluja na cześć Zmartwychwstałego Chrystusa.

E. Sz.

Zielona góra

24 kwietnia w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. K. Norwida w Zielonej Górze odbyło się otwarcie wystawy prac plastycznych pod hasłem: "Najważniejsza jest radość tworzenia". Prace zostały wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 pod kierunkiem Małgorzaty Gattner. Organizatorem wystawy jest Zielonogórski Ośrodek Kultury, a prace plastyczne uczniów można oglądać codziennie w godzinach otwarcia biblioteki w Galerii Młodych na Piętrze.

B. D.

Zaproszenia

Grupy Odnowy w Duchu Świętym rejonu zielonogórskiego zapraszają na swoje spotkania:
- w niedzielę po Mszy św. wieczornej: kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej,
- w niedzielę o godz. 19.00: salka pod kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego,
- w niedzielę o godz. 19.00: kościół pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Starym Kisielinie,
- we wtorek o godz. 19.00: salka przy kościele pw. św. Józefa Oblubieńca,
- w środę po Mszy św. wieczornej: kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (Chynów),
- w środę o godz. 19.00: salka parafialna przy kościele pw. Ducha Świętego,
- w czwartek o godz. 18.00: kościół pw. św. Jadwigi,
- w czwartek po Mszy św. wieczornej: kościół pw. Najświętszego Zbawiciela.

Akcja Katolicka przy parafii pw. św. Stanisława Biskupa we Wschowie zaprasza 18 maja o godz. 17.00 na spotkanie z dr. Stanisławem Krajskim na temat: "Czy grozi nam kolejny rozbiór Polski?". Spotkanie odbędzie się w domu katechetycznym przy kościele farnym we Wschowie.

24 maja odbędzie się V Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Przyjaciół Radia Maryja w Częstochowie. Mszę św. odprawi i homilię wygłosi bp Edward Dajczak. Zapisy w Biurze Radia Maryja przy konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze.

Jednym zdaniem

16 kwietnia w Ośrodku Informacji o Sektach i Ruchach Destrukcyjnych w Zielonej Górze odbył się wieczór filmowo-dyskusyjny na temat: "Święte miejsca i mistyczne duchy".

17 kwietnia w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze Ryszard Peryt, pochodzący z Zielonej Góry aktor i reżyser, zaprezentował "Tryptyk rzymski" Jana Pawła II.

18 kwietnia bp Edward Dajczak poprowadził Drogę Krzyżową ulicami Gorzowa Wlkp. Rozważania przygotowali uczniowie z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza z Akwinu.

19 kwietnia w Wielką Sobotę młodzież z Ochotniczej Straży Pożarnej czuwała przy Grobie Chrystusa w kościele pw. Najświętszej Trójcy w Ochli.

23 kwietnia w konkatedrze pw. św. Jadwigi odbyło się spotkanie modlitewne wszystkich grup Odnowy w Duchu Świętym z Zielonej Góry.

23 kwietnia bp Adam Dyczkowski spotkał się w Seminarium Duchownym w Paradyżu ze swoimi kolegami kursowymi.

W dniach 17-20 kwietnia wspólnota "Pustynia w mieście" poprowadziła Triduum Paschalne w domu wspólnoty w Lesznie Dolnym, w którym mogli uczestniczyć wierni spoza wspólnoty.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oleśnickie uwielbienie [Zaproszenie]

2024-05-15 11:37

mat. pras

Dla wielu osób długi weekend pozwala aktywnie spędzić czas. A skoro tym razem mamy wolne od pracy, bo przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, to dlaczego nie spędzić tego czasu przy dobrej chrześcijańskiej muzyce?

Boże Ciało to czas, kiedy możemy poświęcić więcej czasu rodzinie, a bardzo często odwiedzają nas w tym czasie krewni. Tym bardziej jest to zaproszenie, aby pokazać piękno wiary katolickiej.  -Z ogromnym entuzjazmem już po raz jedenasty zabrzmi uwielbienie Jezusa w Oleśnickim parku nam stawami. W uroczystość Bożego Ciała 30.05.2024r. chcemy oddać Bogu Chwałę i podziękować, że zawsze jest z nami. Chór "Iunctus" wraz ze wspólnotą Miłość Pańska i przyjaciółmi zaprasza na koncert ewangelizacyjny "Wiara czyni cuda". Pragniemy w jedności wyśpiewać Bogu, że jest dobry i pełen pokoju. - zaprasza ks. Wojciech Bujak, duchowy opiekun wydarzenia oraz wspólnoty "Miłość Pańska" i dodaje: - Podczas koncertu odbędzie się premiera płyty chóru "Iunctus", z czego ogromnie się radujemy, bo pracowaliśmy cierpliwie czekając na ten dzień. Cieszymy się, że możemy zgromadzić mieszkańców Oleśnicy na wspólnej modlitwie i śpiewie dzieląc się muzyką, która jest naszą pasją. Rozpoczynamy w czwartek 30 maja o 19:30 w amfiteatrze nad oleśnicki stawami.

CZYTAJ DALEJ

Odpust u św. Andrzeja Boboli

2024-05-15 21:18

[ TEMATY ]

parafia św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jutro – 16 maja – kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli na stołecznym Mokotowie.

Liturgia ku czci patrona Polski i metropolii warszawskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Eucharystię będą koncelebrowali biskupi z metropolii warszawskiej, a homilię wygłosi bp Zbigniew Zieliński, biskup diecezjalny koszalińsko-kołobrzeski.

CZYTAJ DALEJ

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45

[ TEMATY ]

II wojna światowa

archidiecezja krakowska

straty

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Łupem okupanta niemieckiego padły przede wszystkim cenne przedmioty złotnicze. Doszczętnie zostały ograbione z najcenniejszych pamiątek historycznych i z najstarszych zabytków złotniczych w Polsce skarbce kościelne w: Gdańsku, Trzemesznie, Poznaniu, Gnieźnie, Krakowie, Kaliszu, Warszawie, Sandomierzu, Lublinie, Płocku. Po wojnie powrócił tylko skarbiec krakowski, trzemeszeński, wielicki i sandomierski oraz część skarbca poznańskiego. Nie ocalało nic z darów Zygmunta III dla katedry warszawskiej .

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję