Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wielkie dziękczynienie

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu dziękowała za 9. rocznicę poświęcenia kościoła. Wysłuchano też koncertu w ramach Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej.

Niedziela bielsko-żywiecka 43/2020, str. VII

[ TEMATY ]

koncert

dziękczynienie

Piotr Górecki

Wykonawcy koncertu finałowego

Wykonawcy koncertu finałowego

Kościół parafialny został poświęcony przez bp. Tadeusza Rakoczego 1 października 2011 r. – Ta świątynia jest miejscem, gdzie Bóg wysłuchuje naszych modlitw i karmi nas Ciałem swego Syna. Jest też znakiem naszej wiary i wspólnym domem, gdzie spotykamy się, by wyznawać wiarę i odnaleźć siebie jako Kościół, żywą świątynię Boga – powiedział proboszcz ks. Ignacy Czader. Podczas Mszy św., 4 października, kazania wygłosił posługujący w tej parafii ks. Jan Dewera. – Dzisiejsza rocznica przypomina nam, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za kościół, w którym gromadzimy się dla sprawowania niedzielnej Eucharystii i przy innych okazjach, ale w jeszcze większym stopniu jesteśmy odpowiedzialni za budowanie Kościoła przez duże „K” – podkreślił ks. Jan Dewera.

Po południu w świątyni odbył się finałowy IV koncert organowy pt. „Te Deum Laudamus” w ramach XII edycji Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej w Pogórzu, który jest współfinansowany ze środków budżetu Gminy Skoczów i Powiatu Cieszyńskiego w ramach konkursów dotacyjnych na rok 2020. Wystąpiła mezzosopranistka Julia Rafalska wraz z Trio Vox Tribus, które tworzą: Jacek Heczko – skrzypce, Tomasz Pająk – klarnet i Paweł Seligman – organy.

Spotkanie prowadził Tomasz Barcik. Wykonawcy otrzymali od proboszcza różańce z tzw. fasoli eucharystycznej. Następny koncert planowany jest na 3 maja 2021 r.

Reklama

Poprzez ten koncert jeden z wykonawców, organista z Pogórza, a także pianista, kameralista i pedagog, Paweł Seligman, dziękował Panu Bogu i ludziom za 25 lat swojej posługi grą na organach w różnych kościołach. – Jeszcze jako młody, wystraszony trzynastolatek 17 września 1995 r. zagrałem na pierwszej Mszy św. w kościele św. Jana Nepomucena w Brennej-Leśnicy. Od tego czasu minęło 25 lat posługi organistowskiej, najpierw w Brennej-Leśnicy w latach 1995-2008, podczas studiów także w Katowicach-Józefowcu w latach 2001-2005, a od listopada 2008 r. do dziś w Pogórzu – podkreśla Paweł Seligman.

Jest on pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym różnych wydarzeń muzycznych, założycielem Trio Vox Tribus. Wydał 9 płyt CD. Występował w Polsce i za granicą. Za swoją działalność był wyróżniany odznaczeniami, w tym Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

2020-10-20 21:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zespół „Równica” koncertował w Lubinie

[ TEMATY ]

koncert

kolęda

Monika Łukaszów

W niedzielę 17 stycznia w kościele św. Wojciecha w Lubinie wystąpił góralski Zespół „Równica” z Ustronia. Podczas koncertu młodzi artyści zaśpiewali polskie kolędy i pastorałki, a także kilka utworów patriotycznych.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Nasi KSM-owicze zwiedzają Trójmiasto

2023-02-02 13:14

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ks. Marcin Bobowicz

KSM-owicze naszej diecezji początek ferii zimowych spędzili w Trójmieście. Towarzyszyli im duszpasterze – ks. Marcin Bobowicz i ks. Mariusz Słaboń.

- Ten wyjazd to taka nasza przerwa od nauki i okazja do zregenerowanie sił, a także podziękowanie za posługę – mówi Marta Dudek. – Chcemy się razem pomodlić i zintegrować, i oczywiście pozwiedzać. Byliśmy m.in. w katedrze w Oliwie, w Europejskim Centrum Solidarności, zwiedziliśmy Sopot, byliśmy również w aquaparku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję