Reklama

Kościół

Lubuska Droga św. Jakuba

Istnieje wiele tras pielgrzymkowych, ale jedną z nich cechuje szczególny fenomen. Mowa o Szlaku św. Jakuba, zwanym też Camino de Santiago. Jedna z jego dróg biegnie przez Polskę.

Niedziela Ogólnopolska 49/2020, str. 19

[ TEMATY ]

droga św. Jakuba

Ks. Zbigniew Kucharski

Kościół św. Wojciecha w miejscowości Święty Wojciech znalazł się na szlaku lubuskiego odcinka Drogi św. Jakuba

Kościół św. Wojciecha w miejscowości Święty Wojciech znalazł się na szlaku lubuskiego odcinka Drogi św. Jakuba

Pielgrzymowanie to praktyka znana wśród chrześcijan już od ponad 1000 lat. Najstarszy zachowany opis pielgrzymki pochodzi z 333 r. Katolicy pielgrzymują do miejsc szczególnych łask i cudów. Nadchodzący rok zostanie poświęcony pokutnej drodze Camino, ogłoszony został bowiem jubileuszowym rokiem św. Jakuba.

– Santiago de Compostella, obok Ziemi Świętej i Rzymu, jest zaliczany do trzech głównych miejsc pielgrzymkowych Kościoła katolickiego na świecie – mówi Niedzieli ks. Zbigniew Kucharski, związany z projektem promującym Lubuską Drogę św. Jakuba. – Ciekawostką jest to, że w okresie średniowiecza często wybuchały różne epidemie i wierni pielgrzymowali do Santiago de Compostela, głównie po to, by prosić o ochronę przed tymi zagrożeniami. Ludzie, którzy tam docierali, na znak przemiany swojego życia, także tej duchowej, kąpali się w oceanie, nakładali nowe szaty i w drogę powrotną zabierali ze sobą muszlę. Stąd właśnie muszla jest symbolem Szlaku św. Jakuba – dodaje ks. Kucharski.

Dużą rolę w promocji jakubowych szlaków odegrał św. Jan Paweł II, który dwukrotnie odwiedził sanktuarium w Santiago de Compostela; zwracał uwagę na to, że świadomość europejska zrodziła się właśnie z pielgrzymowania. W 1982 r., bezpośrednio po pielgrzymce papieża Polaka, Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za drogę o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych.

„Santiago de Compostela to nie tylko sanktuarium, to także droga w sensie gęstej sieci pielgrzymich traktów. Przez stulecia Droga św. Jakuba była drogą nawrócenia i niezwykłego świadectwa wiary. Wzdłuż niej wzniesiono widzialne pomniki wiary pielgrzymów: kościoły i liczne hospicja. Pielgrzymka posiada bardzo głębokie znaczenie duchowe i sama w sobie może być ważną katechezą” – powiedział św. Jan Paweł II w 1989 r.

W ostatnich latach zauważamy rosnące zainteresowanie Drogami św. Jakuba. Sposobów na dotarcie do hiszpańskiego sanktuarium jest wiele, trasy pielgrzymowania prowadzą przez liczne europejskie kraje, w tym Polskę.

Reklama

– Szlaki te pokrywają Europę jak krwiobieg. Wyznaczane są po szczegółowych badaniach, które mają na celu wskazanie rzeczywistych, historycznych dróg św. Jakuba – zaznacza ks. Kucharski.

Jednym z najpopularniejszych szlaków w Polsce jest Lubuska Droga św. Jakuba, która przygotowuje się do przyszłorocznego jubileuszu.

– Odcinek Lubuski bierze swoją nazwę nie od obecnego województwa lubuskiego, ale od diecezji Lubusz, która była na tych ziemiach w średniowieczu. Liczy on 280 km długości. W związku z nadchodzącym jubileuszem jako Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stworzyliśmy internetowy portal promujący Lubuską Drogę św. Jakuba. Internauci mogą znaleźć tam przewodnik po szlaku, filmy, ciekawostki, e-album czy informator – mówi Niedzieli ks. Zbigniew.

Projekt, który został stworzony przy współpracy z Młodzieżową Agencją Informacyjną MAIKA skierowany jest głównie do młodego pokolenia, które ma szansę wzbudzić w sobie zamiłowanie do pielgrzymowania. – Pielgrzymowanie na Camino to rekolekcje, podczas których człowiek zostaje sam na sam z Bogiem. Bo nawet jeżeli spotykasz innych ludzi, to odnajdujesz w nich Chrystusa; jeżeli podziwiasz piękne widoki, to widzisz w nich piękno Stwórcy i jeżeli ktoś przypadkowy częstuje cię posiłkiem, to doświadczasz w tym momencie dobroci Boga. Takie jest właśnie Camino: to modlitwa, wyciszenie i piękno, które jest wokół nas, a którego w codziennej gonitwie nie dostrzegamy – mówi Niedzieli Monika, która wspólnie z mężem i znajomymi wyruszyła Drogą św. Jakuba.

Więcej informacji o Lubuskiej Drodze św. Jakuba na stronie: lubuskadsj.pl

2020-12-02 10:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekordowa liczba pielgrzymów na Drodze św. Jakuba

[ TEMATY ]

droga św. Jakuba

Łukasz Kozłowski

Hiszpańska Droga św. Jakuba odnotowała kolejny rekord liczby pielgrzymów. Z najnowszej statystyki wynika, że do końca listopada 2017 ponad 317 000 pielgrzymów otrzymało certyfikat potwierdzający, iż przybyli do grobu Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela.

Tym samym znacznie zostały przewyższone dotychczas rekordowe liczby pielgrzymów z lat 2017 (301.036), 2016 (278.041) oraz Roku św. Jakuba 2010 (272.417), poinformowała 29 listopada niemiecka agencja katolicka KNA. Do końca grudnia ogólna liczba pielgrzymów w Santiago może osiągnąć 330.000. Rok św. Jakuba obchodzony jest wtedy, gdy święto Apostoła, a więc 25 lipca, wypada w niedzielę.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję