Reklama

Niedziela Lubelska

Parafia w sieci

Sytuacja wywołana przez pandemię stawia przed duszpasterstwem nowe wyzwania.

Niedziela lubelska 49/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

parafia

internet

Ks. Mieczysław Puzewicz

w sieci znajdujemy wiele wartościowych treści

w sieci znajdujemy wiele wartościowych treści

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z powodu pandemii mniej osób może bezpośrednio uczestniczyć w Liturgii w kościele. W związku z tym parafie wprowadzają dodatkowe Msze św. w niedzielę, a parafia Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie zachęca do udziału w nabożeństwach w ciągu tygodnia. Część parafii w czasie ograniczeń prowadzi intensywne duszpasterstwo przez internet.

Spotkania zdalne

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo będziemy się zmagać ze skutkami pandemii i obostrzeniami, które dotyczą również życia religijnego. Nie może to oznaczać zawieszenia duszpasterstwa, zarówno w wymiarze Kościoła powszechnego, jak i parafialnego. Podczas ostatniego konsystorza (zebranie kardynałów) w Rzymie część uczestników łączyła się z watykańską bazyliką przez platformę cyfrową. Listopadowa konferencja Episkopatu w Polsce odbyła się w wersji online; w podobny sposób biskupi przeżywali swoje rekolekcje przed Adwentem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z narzędzi internetowych z powodzeniem korzystają lubelskie Dzieło Biblijne Jana Pawła II i Szkoła Formacji Duchowej, za pomocą jednej z platform wirtualnych kontynuują pogłębianie znajomości Pisma Świętego. Chętni logują się przez internet i poznają języki biblijne oraz uczestniczą w regularnych lectio divina. Część wspólnot odnowy zdecydowała się na prowadzenie swoich spotkań albo tylko on-line („Emaus” w Siedliszczu), albo w wersji hybrydowej, czyli i przez internet, i w dużych salach („Jordan”, „Effatha” w Lublinie).

Bobola online

Znakomitym przykładem zastosowania współczesnej techniki w duszpasterstwie są rozwiązania przyjęte w parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie. – Zdecydowaliśmy się zakupić specjalną aplikację mobilną „Bobola Lublin”. W pierwszym dniu funkcjonowania pobrało ją ponad 1000 osób – mówi proboszcz ks. Mirosław Ładniak. Dzięki aplikacji wierni mogą zamawiać zdalnie intencje Mszy św. oraz uczestniczyć w transmisjach nabożeństw.

W formule on-line powstała także grupa, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Po zarejestrowaniu każdy uczestnik otrzymuje codziennie materiały formacyjne, „patrona na drogę” i „słowo od Niego”. Dla młodzieży, która praktycznie nie rozstaje się z internetem, to narzędzie jest bardzo atrakcyjne. Parafia nie zapomniała też o dzieciach, dla nich powstała internetowa krzyżówka, która nawiązuje do czytań mszalnych. W Adwencie wierni otrzymują każdego dnia rozważania przygotowane przez duszpasterzy, a po świętach będą mogli skorzystać z wirtualnej kolędy. Istnieje także możliwość składania ofiar przez komputer lub telefon komórkowy, co w dobie powszechności użycia tych narzędzi zapewnia wsparcie finansowe dla parafii.

Internet daje możliwość kontaktu parafii z wiernymi.

Podziel się cytatem

Budować wspólnotę

W ramach Projektu kapucyńskiego dzieci z parafii na lubelskiej Poczekajce biorą udział co niedzielę w dedykowanej im Mszy św. Mała chełmska parafia Miłosierdzia Bożego także może się pochwalić swoim kanałem na popularnym serwisie audiowizualnym, gdzie transmitowane są Msze św. i podawane informacje z życia wspólnoty parafialnej. Przekaz na żywo z liturgii w kościele organizują również parafie wiejskie, np. w Garbowie-Cukrowni czy Niedrzwicy Kościelnej.

Sytuacja wywołana przez pandemię stawia przed duszpasterstwem nowe wyzwania. Internet daje możliwość podtrzymywania kontaktu pomiędzy parafią a wiernymi. Niektóre narzędzia dobrze służą budowaniu lokalnej wspólnoty. Wiedzą o tym księża i roztropnie po nie sięgają. Wspólnota budowana dzięki środkom wirtualnym nie tylko pomaga przetrwać ograniczenia, ale może tworzyć trwałą sieć powiązań i pobudzać do nowych inicjatyw. Nie wszystko da się zrobić przez internet, ale z całą pewnością Pan Bóg działa także on-line.

2020-12-02 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół w Ciepłowodach ma 700 lat

Niedziela wrocławska 51/2018, str. II

[ TEMATY ]

parafia

Agnieszka Bugała

Msza św. odpustowa – uroczysta koncelebra w Ciepłowodach

Msza św. odpustowa – uroczysta koncelebra w Ciepłowodach
Słowo „jubileusz” mówi o radości. Chcemy dobremu Bogu podziękować za tyle łask, których przez siedem wieków doświadczyli ludzie mieszkający w Ciepłowodach, gdzie od 1317 r. znajduje się kościół parafialny – mówił rozpoczynając uroczystości odpustu jubileuszowego ks. Ryszard Słowiak, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i dziekan dekanatu Ziębice.
CZYTAJ DALEJ

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Bp Chudzio: Cieszę się z zaufania Ojca Świętego

2026-06-24 18:21

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP


Leon XIV mianował 24 czerwca 2026 roku bp. Krzysztofa Chudzio biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej w rozmowie z Vatican News wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu oraz zawierzył się modlitwie Ludu Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję