Reklama

Niedziela w Warszawie

Takiej kolędy nie było

Pandemia koronawirusa spowodowała, że na wizyty duszpasterskie, do jakich przywykliśmy, możemy liczyć w przyszłym roku.

Niedziela warszawska 5/2021, str. VI

[ TEMATY ]

kolęda

pandemia

Magdalena Wojtak

W parafii Niepokalanego Poczęcia NMP na Wrzecionie podczas Mszy św. kolędowej można było otrzymać indywidualne błogosławieństwo

W parafii Niepokalanego Poczęcia NMP na Wrzecionie podczas Mszy św. kolędowej  można było otrzymać indywidualne błogosławieństwo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjna kolęda w domach wiernych odbywa się na ogół po świętach Bożego Narodzenia. Podczas wizyty duszpasterskiej kapłan powinien starać się poznać parafian powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku.

W tym roku to nawiedzenie będzie wyraźnie ograniczone. Biskupi ogłosili w swoich diecezjach różne formy kolędy w czasie pandemii – począwszy od tradycyjnej, poprzez spotkania na Mszach św. w kościele. Tradycyjne wizyty duszpasterskie odbywają się jednak inaczej: na ogół na zaproszenie wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najlepsza okazja

W archidiecezji o formie kolędy decydują proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafii, opiniami wiernych, możliwościami i obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. Dopuszczalne są wizyty duszpasterskie, lecz na zaproszenie i przebiegające ze szczególną ostrożnością.

W archidiecezji warszawskiej o formie wizyty duszpasterskiej decydują sami proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafii, opiniami wiernych, możliwościami i obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi.

Podziel się cytatem

Ks. Zygmunt Berdychowski CM, proboszcz parafii Świętego Krzyża na Trakcie Królewskim, nie ma wątpliwości, że w tym roku trzeba zmienić przyzwyczajenia.

Reklama

– Przyzwyczailiśmy się do takiej, a nie innej formy kolędy. I nic dziwnego, bo jeśli jest możliwość spotkania w domach rodzinnych, w Kościele domowym, to jest to najlepsza okazja porozmawiania z rodzinami – mówi ks. Berdychowski. – Natomiast w sytuacji, gdzie wiele osób choruje, jest w kwarantannie czy obawia się o swoje zdrowie, musimy to uwzględnić. Dlatego to my tym razem zapraszamy wiernych do naszej bazyliki.

W parafii Świętego Krzyża kolęda w nowej formie rozpoczęła się w połowie stycznia i potrwa co najmniej do końca miesiąca. Mieszkańcy poszczególnych ulic zapraszani są na Mszę św. o godz. 18.00, która jest sprawowana w ich intencji.

Wizyty odwołane

W diecezji warszawsko-praskiej dotychczasowa forma wizyty duszpasterskiej została w tym roku odwołana. Podstawową formą kolędy są specjalne Msze św. W parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu nazywają je kolędowymi.

– Zapraszamy do siebie, do kościoła, mieszkańców poszczególnych ulic czy części miasta – mówi proboszcz ks. Dariusz Skwarski. Przewiduje kilkanaście takich Eucharystii.

Msza św. (o godz. 18.00) będzie kończyła się wystawieniem Najświętszego Sakramentu i modlitwą w intencji mieszkańców. – Przygotowaliśmy obrazki z modlitwą do św. Józefa, bo mamy Rok św. Józefa. Będę zachęcał, żeby modlitwę do św. Józefa odmawiano w rodzinach przez cały rok – mówi ks. Skwarski.

W praskiej parafii katedralnej przewidziano taką dodatkową Mszę św. o godz. 19.00. Zapraszani na nią są mieszkańcy kolejnych ulic. Dostępna jest woda święcona, tekst modlitwy do odmówienia w domu, a także kreda i kadzidło.

Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński wskazał też, że kapłani mogą pomodlić się za parafian (np. przy kapliczce lub krzyżu), a następnie, przechodząc obok ich domów, pobłogosławić rodziny tam mieszkające.

Wokół Eucharystii

Reklama

Podstawową formą tegorocznej kolędy w parafii Matki Bożej Królowej Pokoju na Młocinach też jest Msza św. dla mieszkańców poszczególnych ulic. Będzie ich najpewniej 6-7, bo parafia nie jest duża.

– Mówimy dużo o Eucharystii, bo jest rok eucharystyczny, później kolędujemy, potem wręczam modlitewnik, którego jestem współautorem – wylicza proboszcz ks. Jan Ujma. Ale można – raczej w drodze wyjątku – zaprosić proboszcza na spotkanie do domu w takiej formie, jak w poprzednich latach.

Tematami przewijającym się w tym roku przez wizyty – i Msze św. – kolędowe będą wspomniane już: postać św. Józefa, Eucharystia, ale także beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i oczywiście zdrowie…

W parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu na Mszach św. kolędowych wierni otrzymują obrazki z modlitwą do św. Józefa. – Będę zachęcał, żeby modlitwę do św. Józefa odmawiano w rodzinach przez cały rok – mówi proboszcz ks. Dariusz Skwarski.

Podziel się cytatem

– To będzie dobra okazja do powiedzenia o temacie roku duszpasterskiego, jakim jest Eucharystia, wokół której toczy się życie chrześcijan – mówi ks. Zygmunt Berdychowski. – Nie zapomnimy też o postaci kard. Wyszyńskiego, którego beatyfikację trzeba było przełożyć z ubiegłego roku.

Największy skarb

Po Eucharystii prowadzący parafię Świętego Krzyża Księża Misjonarze przekażą wiernym przygotowane pamiątki wraz z wodą święconą. Po powrocie parafianie będą mogli pokropić swoje domy, odmawiając przekazaną na pamiątce modlitwę. Podobny scenariusz będzie obowiązywał w wielu warszawskich parafiach.

W czasie kolędowych Mszy św. będzie okazja do nawiązania w homilii do tego, o czym mówi się w rodzinach, co dzieje się w parafii, jakie są wyzwania, przedsięwzięcia, plany itp. I przypomnienie, jakim skarbem jest dobre zdrowie.

Reklama

Dotychczasowe doświadczenia o. Gerarda Kołatka OFM, proboszcza parafii Matki Bożej Anielskiej na Mokotowie, z kolędą w tegorocznej formie nie są budujące. Prowadzący parafię franciszkanie zaprosili mieszkańców z poszczególnych ulic czy ich fragmentów na Msze św. kolędowe. Jak się okazało – Eucharystie te nie cieszą się jednak dużą frekwencją. Pojawia się niewiele osób.

Po Mszy św. – dodatkowej – o godz. 18.30 – przewidziana jest modlitwa kolędowa w intencji wiernych – tak jak w czasie zwykłych kolęd. – Modlimy się wspólnie, śpiewamy kolędy, jest poświęcenie wody, która potem wierni zabierają do domu, by pobłogosławić swoje mieszkania – mówi o. Kołatka.

Po Wielkanocy

– Przychodzi niewielu wiernych, po kilkanaście osób. Zwykle ci, którzy czują się mocno związani z parafią. I którym na podtrzymaniu tej łączności z parafią szczególnie zależy – mówi o. Gerard.

W parafii tradycyjną kolędę przyjmowało niecałe 25 proc. – To bardzo mało – ocenia o. Kołatka. – Teraz dodatkowo ludzie boją się wirusa.

Wizyty duszpasterskie w parafii św. Jana Pawła II na Jelonkach trafiają i trafią w tym roku przede wszystkim do osób, które już przechorowały, ozdrowieńców, i przez to nabyły odporności.

– Regularną kolędę, czy już raczej wizyty duszpasterskie, przenieśliśmy na czas po Wielkanocy – mówi ks. Sławomir Abramowski, proboszcz parafii. To jednak tylko reguły ogólne. – Jeśli ktoś jednak bardzo chce, to idziemy – dodaje proboszcz.

Na zaproszenia

W parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela zachowano dotychczasowa formę kolędy – wizyty duszpasterzy w domach wiernych, ale na zaproszenia.

– Odwiedzamy co prawda tylko chętnych, a za wszystkich się modlimy – mówi proboszcz ks. Bogdan Bartołd. – Pod koniec cyklu wizyt odbędzie się Msza św. w intencji wszystkich parafian. Za nich też modlimy się co niedziela w naszej bazylice o godz. 11.00.

Wizyty zaczęły się w połowie stycznia, ale jak przewiduje ks. Bartołd będzie ich w tym roku dużo mniej, bo w parafii mieszka wiele starszych osób, które ze względów epidemiologicznych obawiają się odwiedzin, lękają się przyjmować osób z zewnątrz. – Doskonale to rozumiemy. Ja też nie chciałbym, żeby np. z mojej przyczyny ktoś zachorował – podkreśla ks. Bartołd.

2021-01-27 09:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania walczy z pandemią koronawirusa

[ TEMATY ]

Hiszpania

koronawirus

pandemia

„Jestem z tobą” – pod takim hasłem diecezja Toledo w Hiszpanii rozpoczęła kampanię, aby towarzyszyć osobom samotnym, chorym i zaniepokojonym panującą sytuacją. Telefon czynny jest przez całą dobę. Z kolei król Filip VI podziękował Caritas za pracę podczas panującej pandemii.

„W okresie koronawirusa jest wiele osób, które przeżywają chwile trudności i cierpienia z powodu tego, co się dzieje. Kwarantanna, zamknięcie w domu, brak kontaktu z bliskimi, ryzyko zarażenia połączone z samotnością i lękiem prowadzą do sytuacji depresyjnych. Kampania «Jestem z tobą» jest po to, aby do nas zadzwonić, porozmawiać, poradzić się lub zwyczajnie powiedzieć jak się ktoś czuje” – mówią jej koordynatorzy. Dzwoniący mogą liczyć na pomoc kapłana lub psychologa.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2025 r.

2025-05-19 08:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Sacroexpo – wystawa pełna inspiracji i innowacji!

2025-05-29 07:17

[ TEMATY ]

targi

Targi Kielce

Materiał prasowy

Tegoroczna Wystawa Sacroexpo, organizowana w Targach Kielce od 2 do 4 czerwca stanowi zaproszenie do odkrywania sacrum w jego najpiękniejszej formie. Tematami przewodnimi wydarzeń towarzyszących tegorocznym targom staną się liturgia i sztuka pozwalające zanurzyć się w bogactwo symboliki, tradycji oraz piękna liturgicznego Kościoła. W jubileuszowym roku – 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II , 20-lecia rozpoczęcia pontyfikatu papieża Benedykta XVI oraz 20. edycji medalu Per Artem Ad Deum – targi przybierają wymiar wyjątkowy i głęboko symboliczny. Nawiązują również do Roku Świętego z mottem „Pielgrzymi nadziei”.

Konferencja „Duch Liturgii Duchem Kościoła” organizowana 3 czerwca na Wystawie Sacroexpo dot. będzie książki „Duch Liturgii” autorstwa kardynała Józefa Ratzingera. To okazja by w 20. rocznicę objęcia tronu papieskiego przez papieża Benedykta XVI na nowo podjąć refleksję nad kształtem i rolą liturgii we współczesnym Kościele. Uzupełnieniem naukowych rozważań będą dwie ekspozycje. Pierwsza z nich to wystawa pamiątek związanych z papieżem Benedyktem XVI, udostępniona przez Muzeum Diecezjalnego w Bydgoszczy. Druga – zatytułowana „Madonny Papieskie” – została przygotowana przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Twórców Sztuki Sakralnej ECCLESIA z Krakowa. Znajdą się na niej maryjne wizerunki koronowane przez Jana Pawła II i Benedykta XVI, przypominające o głębokim maryjnym wymiarze obu pontyfikatów. Pogłębioną refleksją nad istotą liturgii i wyjątkową przestrzenią wymiany doświadczeń będzie konferencja z elementami Szkoły Zakrystianów, organizowana przez Siostry Św. Jadwigi Królowej Służebnice Chrystusa Obecnego pierwszego i trzeciego dnia targów. Wydarzenie skierowane jest do proboszczów, kapłanów, zakrystianów, florystów oraz wszystkich, dla których liturgia jest przestrzenią szczególnej troski i miłości do Boga. To szansa by poznać kluczowe obszary liturgicznego wtajemniczenia: w przestrzeń liturgii i przykłady aranżacji w roku liturgicznym, a także sztukę celebracji w ogrodzie gestów i symboli liturgicznych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję