Reklama

Niedziela w Warszawie

Miłość jest najważniejsza

O tym, co to znaczy dzisiaj być pro-life, nowym programie Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawskiej oraz prawdziwym wymiarze walentynek z ks. dr. Marcinem Szczerbińskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela warszawska 7/2021, str. I

[ TEMATY ]

duszpasterstwo rodzin

Łukasz Krzysztofka

Ks. dr Marcin Szczerbiński

Ks. dr Marcin Szczerbiński

Łukasz Krzysztofka: W stolicy w zeszłym roku o połowę spadła liczba ślubów w porównaniu z 2019 r. To wynik pandemii, czy raczej sekularyzacji?

Ks. dr Marcin Szczerbiński: Myślę, że obu tych czynników. Tendencje sekularyzacyjne i zmniejszanie się liczby zawieranych małżeństw obserwujemy już od wielu lat, więc na pewno pandemia tego zjawiska nie ukróciła, a raczej je wzmocniła. Jednak wielu narzeczonych przekłada śluby nie tyle ze względu na brak możliwości przygotowania się, bo kursy przedmałżeńskie się odbywają, a poradnie – działają, ale z innego powodu.

Jakiego?

Ślub jest pięknym wydarzeniem w życiu narzeczonych, ale i dla rodziny. Dlatego młodzi chcą go świętować z najbliższymi. Dzisiaj w sytuacji pandemii nie ma takiej możliwości. W związku z tym odkładają go na później z nadzieją, że gdy obostrzenia zostaną zmniejszone, będą mogli wspólnie i uroczyście przeżywać radość z wejścia na nową ścieżkę sakramentalnego życia.

Od wielu już lat w Polsce celebrowane są walentynki, co często nie przekłada się potem w praktyce na relacje wewnątrzmałżeńskie i rodzinne. Czy uczyniliśmy z walentynek swoistego bożka?

W dniu walentynek akcentuje się tylko jedną sferę miłości – tę wiążącą się z pięknymi przeżyciami, romantyzmem. Jest ona wspaniała i bardzo potrzebna w życiu małżeńskim. Niezwykle ważne dla wzmacniania więzi małżeńskiej jest wyrażanie miłości na wspólnych randkach, spacerach, poprzez ofiarowanie sobie drobnych upominków czy wysyłanie czułych SMS-sów.

Reklama

Ale czy powinno się to ograniczać tylko do jednego dnia?

Nierzadko małżonkowie przypominają sobie o romantycznym wymiarze miłości małżeńskiej tylko tego dnia. Tymczasem takie wyrazy miłości, trzeba sobie okazywać regularnie. Nie jest tak, że piękne, romantyczne przeżycia i gesty przypisane są tylko do czasu chodzenia ze sobą czy narzeczeństwa. W małżeństwie są one wciąż możliwe i bardzo potrzebne. Dzień walentynek może więc być takim czasem przypomnienia sobie, że wciąż potrafimy być kreatywni w okazywaniu sobie miłości.

W czasie pandemii wprowadzono kursy dla narzeczonych on-line. Jak sprawdza się ta forma przygotowania do małżeństwa?

Wiele działań duszpasterskich realizowanych on-line w jakiś sposób jest przez to zubożona, bo przecież wartością samą w sobie jest kontakt z drugą osobą twarzą w twarz. I tej formy spotkania, odbierania siebie nawzajem, swoich emocji, słów i gestów nie zastąpimy w pełni jakimkolwiek komunikatorem.

Czyli to jednak nie to samo...

Tak, ale w obecnej sytuacji fakt, że nie możemy dać stu procent, nie powinien dyspensować nas od działania. Narzędzia elektroniczne dają wciąż wiele możliwości. Co więcej, ta forma w pewnych aspektach nawet podnosi poziom naszych działań, bo wymaga czasem więcej zaangażowania, bo trzeba zrobić prezentację czy przygotować różne materiały.

Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warszawskiej przygotowało program dla narzeczonych i małżeństw Największa jest miłość. Na czym on polega?

Nowy program łączy stronę sakramentalną życia małżeńskiego z różnymi aspektami codziennego życia. Próbowaliśmy zbalansować światło, które rzuca na życie małżeńskie Ewangelia z konkretem, także tym trudnym, budowania małżeństwa i rodziny. Program składa się z dwóch podręczników – jednego dla narzeczonej, a drugiego dla narzeczonego. Chcieliśmy, aby małżonkowie mogli do tych treści później wrócić, coś przemyśleć na nowo. Może też, żeby stojąca gdzieś na półce książka z pięknego czasu przygotowań, deklaracji i ideałów przypominała o nich, inspirowała, a czasem nawet budziła sumienie.

Co znalazło się w tym programie?

Są w nich zawarte te treści dotyczące konkretnych zagadnień, ale także ćwiczenia do przepracowania indywidualnie, w parze lub grupie. Zachęcamy też do tego, żeby część „podająca” miała charakter raczej konwersatoryjny niż wykładowy. Poza tym do programu jest przygotowana strona internetowa, na której dzięki multimediom można pogłębić poszczególne tematy (www.najwiekszajestmilosc.pl).

Czy możemy w jakiś sposób zdefiniować typową warszawską rodzinę?

Myślę, że spotykamy tu największy w Polsce tygiel rodzinny – paletę różnorodnych postaw małżeńsko-rodzinnych. W stolicy, na pojedynczych osiedlach, stykają się ze sobą rodziny wielodzietne i bezdzietne, małżeństwa wierzące i niewierzące, a także wolne związki.

W związku z tym, w którą stronę powinno zmierzać duszpasterstwo rodzin?

Musi być blisko rodziny. Znać ją i jej codzienne radości i smutki. Zwracać uwagę na codzienne życie w realiach metropolii i dynamicznie zmieniający się sposób przeżywania wiary. Wtedy możemy adekwatnie wychodzić naprzeciw jej potrzebom. Ewangelia jest niezmienna, a codzienność nierzadko bardziej niż byśmy tego chcieli. Dlatego tylko na podstawie realnej wiedzy, codziennych spotkań z człowiekiem możemy dobrać właściwą formę przekazu tego, jak piękne jest życie z Bogiem. Każdy w głębi potrzebuje usłyszeć, że jego życie się nie kończy, że jest ktoś Kto go niezawodnie kocha. To jest właśnie orędzie miłości Boga i tego, że życie z Nim prowadzi do podwójnego szczęścia – już tu, na ziemi, i w niebie.

Jesteśmy świadkami na ulicach agresywnych zachowań zwolenników aborcji. A co znaczy dzisiaj być pro-life?

To przede wszystkim kochać życie od poczęcia do naturalnej śmierci i widzieć, że wartość życia jest większa niż jego jakość. Być pro-life to także chcieć dzielić się życiem i szanować fakt, że Bóg jest Dawcą oraz Panem życia i śmierci, a my nie możemy stać się tej władzy uzurpatorami.

2021-02-10 08:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Nie wolno nam zgadzać się z tym, co godzi w dobro rodziny". Modlitwa duszpasterstwa rodzin

[ TEMATY ]

rodzina

duszpasterstwo rodzin

Ilona Kwaśny

Wspólna modlitwa z biskupem.

Wspólna modlitwa z biskupem.

Słuchacze i absolwenci Studium Teologii Rodziny (STR) modlili się razem z biskupem.

Mszy św. sprawowanej w kaplicy bielskiej kurii przewodniczył bp Piotr Greger.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Dzień Życia konsekrowanego w Przemyślu

2023-02-02 17:20

ks. Maciej Flader

Podczas uroczystości osoby konsekrowane odnawiały swoje przyrzeczenia.

Podczas uroczystości osoby konsekrowane odnawiały swoje przyrzeczenia.

Modlimy się dziś w intencji wszystkich tych wszystkich, którzy są osobami konsekrowanymi. Tworzymy dziś piękną mozaikę sióstr zakonnych, braci zakonnych, pustelnika, a także wdów i dziewic konsekrowanych oraz członków instytutów życia konsekrowanego – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski, który przewodniczył Eucharystii w kościele oo. Karmelitów w Przemyślu.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił o. Krzysztof Górski przeor przemyskiego klasztory ojców Karmelitów. Zwrócił w niej uwagę, że życie osób konsekrowanych wpisuje się w Ewangelię o ofiarowaniu Jezusa w świątyni. – Jesteśmy tutaj, aby odnowić swoją wierność Panu, odnowić swoją konsekrację, odnowić swoje śluby i zobowiązania. Mówiąc językiem dzisiejszego święta, odnowić swoje ofiarowanie się – to znaczy swoje wydanie się Kościołowi. Nie ma miłości do idei czy abstrakcji jest do miłości do konkretnych osób, Kościołem są konkretne osoby. Naszą drogą jest wydanie się tym ludziom, którzy stoją na naszej drodze do Niego, albo tym ludziom, którym my staniemy na drodze, aby ich poprowadzić – mówił o. Krzysztof Górski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję