Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 11/2021, str. 9

10 lat Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej

Mszą św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej rozpoczęły się obchody 10-lecia Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Częstochowie. Szkoła została powołana do istnienia aktem założycielskim z dnia 28 lutego 2011 r.

Eucharystii dziękczynnej 28 lutego przewodniczył o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, a koncelebrował o. Nikodem Kilnar, kapelan szkoły. W modlitwie uczestniczyli: dyrektor szkoły Jolanta Sosińska i prezes Zarządu Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna Rafał Jasiński.

Reklama

Zadaniem Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej jest formacja intelektualna, muzyczna, patriotyczna i duchowa dzieci i młodzieży miasta Częstochowy oraz okolic. Szkoła nawiązuje do bogatych tradycji muzycznych i kulturalnych słynnej Kapeli Jasnogórskiej, założonej przez ojców paulinów w pierwszej połowie XVI wieku, która przez blisko 400 lat była szkołą, a nawet akademią muzyczną i jedynym miejscem, w którym mogli się kształcić mieszkańcy Częstochowy, ośrodkiem edukacji muzycznej dzieci i młodzieży, a także prężnym ośrodkiem promocji kultury.

– Dziękujemy Bogu za każdego, który swoją pracą, swoim zaangażowaniem i talentem tworzy każdego dnia to piękne dzieło, którym jest Jasnogórska Szkoła Muzyczna – powiedział w słowach powitania o. Pastusiak.

Obecnie szkoła ma 160. podopiecznych. W tym roku edukacyjnym swoją działalność rozpoczęła także Jasnogórska Niepubliczna Szkoła Muzyczna II Stopnia.

Miłuj bliźniego swego

Reklama

W intencji najbiedniejszych w trudnym czasie pandemii modlili się 7 marca przedstawiciele Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, którzy odbywali w Częstochowie rekolekcje wielkopostne. Towarzystwo działa od 1981 r. Jest to najstarsza organizacja w Polsce, która pomaga osobom bezdomnym. Pomoc w wyjściu z bezdomności to główny cel prowadzonych przez nią schronisk. Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Słowik, krajowy kapelan towarzystwa. – Zgromadzeni dzisiaj na Jasnej Górze pragniemy dziękować dobremu Bogu za skuteczne zmaganie się z pandemią wśród osób doświadczających bezdomności. Z radością zauważamy, że dotychczas odsetek zmarłych ludzi bezdomnych z powodu pandemii jest mniejszy niż średnia w całym kraju. Prosimy Cię, Matko Boża, opiekuj się Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta i umacniaj nas w walce z przeciwnościami losu – mówił w homilii ks. Słowik.

Modlitwa jest dla nas najważniejsza!

Trwa pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę – choć nie w takiej formie jak w latach ubiegłych. Przybywają jedynie delegacje młodzieży, zawierzając Maryi matury i wybór drogi życiowej swojej i swoich kolegów.

1 marca Mszy św. w intencji maturzystów diecezji kieleckiej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Zaledwie kilka osób przyjechało na pielgrzymkę maturzystów diecezji kaliskiej, która miała miejsce 5 marca. W imieniu kolegów i koleżanek modliła się delegacja uczniów z Technikum im. św. Józefa w Kaliszu. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji o. Łukasz Buzun. – Chciałbym powiedzieć młodzieży, aby ten czas i to życie, które są nam dane, a szczególnie czas młodości – żeby był on dobrze przeżyty i wydał piękne owoce – powiedział bp Buzun. – Myślę, że dobrze go wykorzystujemy, kiedy odnosimy go do Pana Boga, kiedy nawracamy się, czyli podejmujemy wysiłek modlitwy, pokuty i realizacji dobrych postanowień. To są proste sprawy, ale ciągle aktualne, szczególnie gdy ma się naście lat.

2021-03-09 12:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję