Reklama

Niedziela Częstochowska

Droga krzyża kontra droga grzechu

Niektórzy po całym dniu nauki zdalnej przed komputerem, inni po całym dniu pracy. Młodzież, dorośli i emeryci. Księża, siostry zakonne i świeccy. Idą w milczeniu za krzyżem, by wynagradzać za główne grzechy Polaków.

Niedziela częstochowska 11/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Karol Porwich/Niedziela

Trasa jednej z Dróg Krzyżowych prowadziła z Górki Przeprośnej na Jasną Górę

Trasa jednej z Dróg Krzyżowych prowadziła z Górki Przeprośnej na Jasną Górę

Siostry honoratki i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej połączyli siły. W każdą środę Wielkiego Postu spotykają się w różnych miejscach Częstochowy i wyruszają na Jasną Górę, rozważając stacje Drogi Krzyżowej.

Niezbędnik

Mają latarki, odblaski i rozważania w telefonie lub wydrukowane na kartce. Idą oczywiście w maseczkach, podzieleni na grupy, zachowując dystans. Jedna z tras rozpoczynała się na Górce Przeprośnej. Chociaż organizatorzy Drogi Krzyżowej unikają określenia „ekstremalna”, to początek tej konkretnej można by określić w ten sposób. Nawet znak informujący o czarnym szlaku rowerowym ostrzegał w tym miejscu: „Uwaga – przejazd ekstremalny”. Co więcej, nachylenie drogi i jej oblodzenie skutkowały tym, że wystarczyło stać w miejscu, żeby dosłownie jechać na butach. W tych środowych Drogach Krzyżowych nie chodzi jednak o satysfakcję z pokonywania trudów związanych z ukształtowaniem terenu, ale o spotkanie. Z Jezusem i ze sobą samym.

Oddali problemy

Reklama

– Poszedłem, żeby sprawdzić siebie, oddać Bogu wszelkie trudności i zmierzyć się z chciwością – powiedział tuż po zakończeniu wędrówki Jakub, lektor z parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie. – Warto przeżyć taką Drogę Krzyżową, szczególnie w Wielkim Poście. Mam nadzieję, że dam radę uczestniczyć w kolejnych i zmierzyć się z pozostałymi grzechami głównymi – przyznał.

Nabożeństwo było też ważnym przeżyciem dla Adriana z parafii Świętych Andrzeja Świerada i Benedykta, Pustelników w Częstochowie. – Przechodziłem kryzys rodzinny i kryzys wiary. Taka droga pomaga. To jest walka, ale też chęć zawierzenia Jezusowi problemów, z którymi się borykam, i prośba o pomoc w ich rozwiązaniu – podkreślił.

W środowych Drogach Krzyżowych chodzi o spotkanie. Z Jezusem i ze sobą samym.

Podziel się cytatem

Lubi wyzwania

W Drodze Krzyżowej uczestniczyła również nieco starsza młodzież, m.in. Anna z parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie, która lubi takie wyzwania. Ma też szczególne nabożeństwo do św. Ojca Pio, a trasa jednej z dróg rozpoczęła się w sanktuarium pod jego wezwaniem na Górce Przeprośnej. – W jego wspomnienie, 23 września 2000 r., zostałam uzdrowiona podczas Mszy św. Od tej pory jest on dla mnie wielkim świętym. Odmawiam też Nowennę do Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą modlił się św. Ojciec Pio i wypraszał łaski dla ludzi – opowiadała. Anna ofiarowała udział w Drodze Krzyżowej w intencji nawrócenia bliskiej osoby, która dawno nie była u spowiedzi.

Skromnie, ale z powodzeniem

– Pomysł na wieczorne Drogi Krzyżowe na początku był bardzo skromny. Pojawił się w moim sercu i dość długo dojrzewał. Zapytałam jedną ze współsióstr, czy chciałaby wychodzić ze mną na takie Drogi Krzyżowe. To dodało mi odwagi, żeby podzielić się moim pragnieniem z ks. Andrzejem Witkiem, asystentem diecezjalnym KSM. Okazało się, że młodzi też chcą w to wejść – powiedziała Niedzieli s. Estera, honoratka. To właśnie młodzież wymyśliła nazwę 7 sin road (droga 7 grzechów głównych – przyp. red.). – Wychodzimy dlatego, że chcemy wynagradzać za grzechy Polaków i jednocześnie sami wychodzić z grzechów. Każda środa jest poświęcona na wyjście z innego grzechu i wejście w miłość Bożą – dodała s. Estera.

Informacje o kolejnej trasie i miejscu zbiórki można znaleźć na Facebooku KSM i stronie: www.powolanie.honoratki.pl .

2021-03-09 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania tegorocznej Drogi Krzyżowej w Koloseum

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Simon/pixabay.com

Autorką tegorocznych rozważań Drogi Krzyżowej, której papież Franciszek będzie przewodniczył w Wielki Piątek, 14 kwietnia w rzymskim Koloseum jest francuska biblistka, Anne-Marie Pelletier. W roku 2014 Watykańska Fundacja Józefa Ratzingera-papieża Benedykta XVI przyznała prof. Pelletier, wraz z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim Nagrodę Ratzingera.

70-letnia Anne-Marie Pelletier jest wykładowcą lingwistyki, literatury porównawczej, a także Pisma Świętego i hermeneutyki biblijnej. Na Uniwersytecie Paris X-Nanterre i na Uniwersytecie Paris-Est Marne-la-Vallée zainicjowała wykłady „Biblia - wielki kod sztuki” dla studentów literatury. W roku 2001 była audytorką na Synodzie Biskupów odbywającego si pod hasłem: „Biskup sługą Ewangelii Jezusa Chrystusa dla nadziei świata”.

CZYTAJ DALEJ

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję