Reklama

Niedziela Lubelska

Kościoły św. Józefa w archidiecezji lubelskiej

Ojcowska opieka

W Roku św. Józefa zapraszamy na wędrówkę szlakiem kościołów pod wezwaniem św. Józefa. Rozpoczynamy od kościoła rektoralnego Karmelitów Bosych w Lublinie.

Niedziela lubelska 11/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Katarzyna Artymiak

Przed kościołem św. Józefa znajduje się jedna ze stacji na trasie procesji różańcowej z kopią obrazu Matki Bożej Płaczącej (3 lipca)

Przed kościołem św. Józefa znajduje się jedna ze stacji na trasie procesji różańcowej z kopią obrazu Matki Bożej Płaczącej (3 lipca)

Rozkwit kultu Opiekuna Świętej Rodziny w Kościele powszechnym zawdzięczamy św. Teresie z Ávila, reformatorce Karmelu, która żywiła osobiste nabożeństwo do św. Józefa. Poprzez wspólnoty karmelitańskie zostało ono rozszerzone na cały świat, w tym Polskę. Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przy ul. Świętoduskiej w Lublinie, konsekrowany w 1644 r., początkowo należał do sióstr Karmelitanek Bosych, by w 1807 r. przejść na stałe w ręce ojców. Burzliwe losy wspólnoty, klasztoru i świątyni zostały opisane w jubileuszowej publikacji Czterysta lat karmelitów bosych w Lublinie (1610 – 2010).

Perła renesansu

Siedemnastowieczna karmelitańska świątynia, zbudowana na planie prostokąta z jedną trzyprzęsłową nawą, z płytkimi arkadowymi wnękami po bokach, jest perłą lubelskiego renesansu. W prezbiterium znajduje się XVII-wieczny, bogato ozdobiony ołtarz, z centralnie umiejscowionym obrazem św. Józefa z Dzieciątkiem. Olej na płótnie ma kształt stojącego prostokąta, zamkniętego półkoliście u góry, o wymiarach 292x135 cm. Święty Józef jest przedstawiony frontalnie w całej postaci z Dzieciątkiem na lewym ramieniu. W 1666 r. powstało tu pierwsze na ziemiach polskich Bractwo św. Józefa, które zakończyło działalność w latach 60. XX wieku.

Karmelitańska wspólnota mocno wierzy w opiekę św. Józefa, który już wiele razy bronił ją przed niebezpieczeństwami.

Podziel się cytatem

Lubelska wspólnota

Reklama

Dziś wspólnota braci karmelitów liczy dziesięciu ojców, jednego diakona oraz sześciu postulantów. Klasztor w Lublinie jest domem formacyjnym postulatu Karmelitów Bosych prowincji krakowskiej. Od sierpnia zeszłego roku przeorem jest o. Piotr Nyk, jego zastępcą jest o. Jakub Przybylski, który jest równocześnie wychowawcą kandydatów do zakonu. Pozostali ojcowie pełnią różne posługi w klasztorze, wśród których wymienić można ekonoma, bibliotekarza, kronikarza oraz zakonnika prowadzącego Biuro Mszalne wraz z korespondencją osób zamawiających Msze św. W dobie pandemii coraz więcej osób zgłasza intencje drogą elektroniczną, podobnie przekazuje ofiary.

Kult św. Józefa

Kościół św. Józefa jest ważnym ośrodkiem duchowości na mapie Lublina. Patron miejsca jest czczony w każdą środę na Mszy wieczornej, zakończonej krótkim nabożeństwem do św. Józefa. Wierni składają intencje, które ze względu na ich mnogość są czytane przed liturgią. – Staramy się pogłębiać kult św. Józefa, który jest tu zawsze. Ludzie bardzo cenią sobie nabożeństwa środowe, składają liczne prośby i podziękowania przed ołtarzem św. Józefa – mówi o. Piotr Nyk. Przed uroczystością odpustową (19 marca) sprawowana jest nowenna w formie 9-dniowego nabożeństwa. Ponadto wspólnota zakonna codziennie odmawia Litanię do św. Józefa, ubogaconą nie tylko o wezwanie „Opiekunie naszego zakonu”, ale i „Opiekunie naszego kościoła i klasztoru”.

Z okazji Roku św. Józefa od lutego br. wierni są zapraszani na dzień skupienia w każdą drugą sobotę miesiąca. Tematy konferencji koncentrują się wokół ojcowskiej miłości św. Józefa do Pana Jezusa, wspomnianej w Liście Apostolskim Patris Conde. Zapisy są przyjmowane telefonicznie i mailowo. Zainteresowanie jest na tyle duże, że ograniczenia lokalowe i sanitarne nie pozwalają przyjąć wszystkich. Istnieje jednak możliwość śledzenia wydarzenia on-line.

Duchowość Karmelu

Reklama

Przy kościele na Świętoduskiej już od 100 lat działa Świecki Zakon Karmelitów Bosych, zwany dawnej III Zakonem. Zrzesza osoby świeckie, które po złożeniu przyrzeczenia żyją duchowością karmelitańską w swoich rodzinach. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Drugą grupą jest Krąg Przyjaciół św. Teresy od Dzieciątka Jezus, będący owocem peregrynacji relikwii świętej po Polsce. Członkowie propagują kult świętej, a także angażują się i wspierają Karmelitów Bosych w ich posłudze na rzecz lubelskiego kościoła. Ważną działalność promującą duchowość karmelitańską pełni księgarenka „Carmelitana”, która znajduje się w dawnej dzwonnicy. Można w niej nabyć liczne publikacje Wydawnictwa Karmelitów Bosych.

Wszyscy wierni zaproszeni są w ciągu tygodnia na Msze św. poranne i wieczorne, a także na Mszę św. sprawowaną o godz. 11.30. Dzięki całodziennym dyżurom w konfesjonale spowiedź możliwa jest nie tylko podczas każdej Mszy św., lecz przez cały dzień. Wystarczy zgłosić się na furtę. Ojcowie pełnią posługę spowiedników i kierowników duchowych dla sióstr Karmelitanek Bosych w Dysie oraz wobec kilku innych zgromadzeń zakonnych. W kaplicy sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Lublinie każdego 25. dnia miesiąca prowadzą nabożeństwo Drogi Betlejemskiej i głoszą rekolekcje, m.in. poświęcone osobie św. Józefa.

Maryjny szkaplerz

Ważnym elementem działalności duszpasterskiej – obok kultu św. Józefa – jest szerzenie kultu Matki Bożej Szkaplerznej. Dla zainteresowanych istnieje możliwość przyjęcia Szkaplerza Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. W każdą trzecią niedzielę miesiąca organizowane jest spotkanie ze wspólnotą karmelitańską dla wszystkich czcicieli Najświętszej Maryi Panny. Spotkanie składa się z Mszy św. z kazaniem, konferencji maryjnej, nabożeństwa maryjnego wraz z odczytaniem próśb. Przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (16 lipca) odbywa się nowenna szkaplerzna.

Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny jest ważnym ośrodkiem duchowości na mapie Lublina.

Podziel się cytatem

Ufne zawierzenie

Pandemia odcisnęła swoje piętno na karmelitańskiej wspólnocie. Przeprowadzany jesienią ubiegłego roku remont klasztoru i kościoła oraz kwarantanna, której poddani byli zakonnicy, wyłączyły na kilka tygodni świątynię z działalności duszpasterskiej. Skutkowało to chwilową utratą wiernych, a także zmniejszeniem ofiar, dzięki którym utrzymuje się klasztor. Rok św. Józefa jest więc dla Karmelitów Bosych nadzieją na odbudowę duszpasterstwa. W trudnych czasach wspólnota wierzy mocno w opiekę św. Józefa, który już niejeden raz uratował ją przed niebezpieczeństwem. Wstawiennictwu św. Józefa karmelici zawdzięczają m.in. ocalenie klasztoru podczas bombardowania Lublina we wrześniu 1939 r. Jedna z bomb została zrzucona tuż przy kościele, w karmelitańskim ogrodzie, lecz nie wybuchła. Jak mówią ojcowie, czyjaś przemożna ręka zneutralizowała ją, podczas gdy w sąsiedniej kamienicy od bombardowania zginęło kilkanaście osób.

Karmelici ze Świętoduskiej zapraszają do siebie przez cały rok. Teraz polecają nowennę przed uroczystością św. Józefa. Od 10 marca sprawowane są Msze św. z nauką o godz. 11.30 i 18.00. W dniu 19 marca odpustowej Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik.

Więcej na www.karmel.lublin.pl

2021-03-09 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef po polsku

Niedziela Ogólnopolska 12/2021, str. 20-21

[ TEMATY ]

św. Józef

Rok św. Józefa

Rok. św. Józefa

arch. par.

Dobrzeszów. Figurka patrona używana podczas procesji

Dobrzeszów. Figurka patrona używana podczas procesji

Polacy mają słabość do tego milczącego Opiekuna Świętej Rodziny. W Rzeczypospolitej Obojga Narodów czczony był od XVII wieku, a nasilenie tej czci następowało wtedy, gdy kraj niszczyły wojny i zarazy. Nie dziwi więc, że pandemia COVID-19 spowodowała kolejną falę zainteresowania tym świętym.

Pionierami kultu św. Józefa w Polsce byli karmelici bosi. Ojciec Włodzimierz Tochmański, karmelita bosy, w książce Św. Józef w Karmelu wczoraj i dzisiaj przypomina, że ci zakonnicy przyczynili się też do uznania św. Józefa przez Stolicę Apostolską za patrona Krakowa (więcej na ten temat na str. 22-23). Prowadzili również sanktuaria dedykowane temu świętemu w Krakowie, Poznaniu i Wiśniczu, gdzie znajdowały się jego słynące cudami obrazy. W Polsce prawdopodobnie jednym z pierwszych kościołów dedykowanych św. Józefowi był poznański kościół Karmelitów Bosych, wybudowany w 1621 r.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Polacy z brązowym medalem

2021-09-19 19:24

PAP

PAP

PAP

Polscy siatkarze pokonali w katowickim Spodku Serbów 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Biało-czerwoni po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu.

To dziesiąty medal Polaków w ME, w tym czwarty brązowy. W przeszłości taki krążek wywalczyli też - poza poprzednią edycją - w 1967 i 2011 roku. Złoty zdobyli tylko raz - w 2009 roku, a pięciokrotnie srebrny - w latach 1975-1983.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję