Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia patrona Kościoła

Trwa Rok św. Józefa, opiekuna archidiecezji łódzkiej i kościoła w Jeżowie.

Niedziela łódzka 11/2021, str. V

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Ks. Kamil Gregorczyk

Ołtarz św. Józefa

Ołtarz św. Józefa

Nasza archidiecezja czci św. Józefa jako swego głównego patrona. Jest patronem ludzkiej pracy, ale nade wszystko Oblubieńcem Matki Bożej i każdego roku 19 marca jest ku jego czci uroczystość odpustowa. W archidiecezji łódzkiej jest siedem parafii, które w różnych tytułach oddają cześć św. Józefowi.

Jedną z najstarszych parafii na naszych terenach jest Jeżów, dawne miasto kościelne i siedziba ojców benedyktynów, którzy tutaj już w XI wieku prowadzili działalność duszpasterską. Parafia powstała w 1273 r. i miała za patrona św. Andrzeja Apostoła. Tytuł przetrwał wieki aż do wybudowania nowego kościoła neogotyckiego w latach 1907 – 1914.

Reklama

Nowa świątynia otrzymała wezwanie św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. W bocznej nawie znajduje się neogotycki ołtarz ufundowany w 1922 r. przez mężczyzn z Jeżowa z obrazem św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus z tego samego roku. Autorem obrazu jest malarz J. Jędrzejczyk. Ciekawostką jest umieszczony pod obrazem św. Józefa biały orzeł w koronie, który trzyma wstęgę z napisem: „Św. Józefie módl się za nami”.

Obecnie w kościele w Jeżowie w każdy wtorek po Mszy św. wieczornej są prowadzone na wzór nowenny modlitwy do św. Józefa przed jego obrazem. Uroczystość odpustowa 19 marca zazwyczaj kończy rekolekcje wielkopostne. Główna Msza św. z procesją eucharystyczną i Litanią do św. Józefa odprawiana jest w południe.

Papież Franciszek, kończąc list na Rok św. Józefa – Patris corde (Ojcowskim sercem)– mówi, że jest on po to, by wzbudzić większą miłość do św. Józefa, modlić się przez jego wstawiennictwo, naśladować jego cnoty i zaangażowanie. Wcześniej wymienia różne tytuły nadane św. Józefowi, wśród nich znany z powieści Jana Dobraczyńskiego – Cień Ojca (chodzi o tytuły: „Ojciec w cieniu” i „cień Ojca Niebieskiego). Miłe jest to, że w swym liście Ojciec Święty przywołuje naszego polskiego pisarza. Choć trzeba jeszcze powiedzieć, że św. Jan Paweł II darzył św. Józefa wielkim szacunkiem i czcią. Napisał w 1989 r. adhortację apostolską Redemptoris Custos (Opiekun Odkupiciela) po to, by rozważyć, że Bóg powierzył św. Józefowi straż nad swymi najcenniejszymi skarbami. Wypada tu jeszcze wspomnieć wielkich papieży, czcicieli św. Józefa, jak Leon XIII i św. Jan XXIII.

Reklama

Na zakończenie chcę jeszcze odnieść się do czcigodnej służebnicy Bożej Wandy Malczewskiej, której proces beatyfikacyjny jest zakończony poprzez wydanie przez papieża Benedykta XVI dekretu o heroiczności jej cnót. Miała ekstazy i widzenia z bardzo pouczającym przesłaniem. Wiele pięknych myśli zostawiła o Eucharystii. Zagłębiając się w jej życie, można tam odnaleźć w jej wizjach Świętą Rodzinę i postać św. Józefa, bardzo oddanego i zaangażowanego w pracę na rzecz Maryi i Jezusa. W książeczce do nabożeństwa miała obrazek Świętej Rodziny i kiedy podczas modlitwy patrzyła na niego, od razu przedstawiał się jej św. Józef – człowiek wielkiej miłości, oddania i pracy.

W kościele parafialnym w Jeżowie w każdy wtorek odmawiana jest modlitwa z sanktuarium św. Józefa w Kaliszu: „Święty Józefie, moc Twej modlitwy sprawia, że najtrudniejsze sprawy Tobie powierzone stają się łatwe do rozwiązania. Błagamy Cię więc, wejrzyj na nasze obecne potrzeby, przybądź nam z pomocą, pociesz w naszych smutkach, obawach, troskach i bólach. Oddal od nas niebezpieczeństwo nam grożące, weź pod swoją opiekę wszystko, co Twej przemożnej opiece polecamy. Okaż nam Święty Józefie, jak dobry jesteś dla tych, którzy pragną pozostać na zawsze Twoimi wiernymi czcicielami. Amen”.

2021-03-09 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józefie... opiekunie dziewic i zakonników

[ TEMATY ]

św. Józef

Rok św. Józefa

Pixabay.com

Dlaczego Józef jest nazywany opiekunem dziewic i wszystkic którzy wybierają życie w czystości?

Po pierwsze dlatego, że sa Józef żył w czystości. Poświęcił się całkowicie misji, danej m przez Boga. Po drugie strzegł czystości Matki Najświętszej i opi kował się Jezusem.

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Modlitwa za pracowników i funkcjonariuszy KAS

2021-09-24 14:02

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Krajowa Izba Skarbowa

Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej - Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Uroczystość odbyła się z okazji wojewódzkich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

W Mszy św. w gorzowskiej katedrze wzięły udział poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządu województwa i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na czele z Adamem Andrzejewskim - dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze oraz ks. Radosław Kalinowski - kapelan KAS na województwa wielkopolskie i lubuskie. Uczestników obchodów pozdrowił abp Andrzej Dzięga - delegat KEP ds. duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej. Uroczystość w katedrze uświetniła Orkiestra Wojskowa ze Szczecina. Oficjalna uroczystość z wręczeniem awansów i wyróżnień odbyła się po zakończonej Mszy św. na Starym Rynku w Gorzowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję