Reklama

Niedziela Sandomierska

Wyklęci, ale niezapomniani

Podobnie jak w całym kraju, 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, również w Tarnobrzegu mieszkańcy oddali cześć rodakom, o których pamięć chciano przez wiele lat wymazać.

Niedziela sandomierska 11/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ks. Wojciech Kania

Bohaterów upamiętniono przed pomnikiem mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora

Bohaterów upamiętniono przed pomnikiem mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora

Uroczystość miała miejsce przy pomniku mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, mieszczącego się na placu dr. Antoniego Surowieckiego. Wzięły w niej udział władze miasta na czele z prezydentem Dariuszem Bożkiem, przedstawiciele rady miejskiej i instytucji tarnobrzeskich, jak również rodzina mjr. Dekutowskiego. W okolicznościowym przemówieniu prezydent miasta podkreślał, iż bardzo ważna jest pamięć o narodowych bohaterach i historii państwa, przekazywanie jej młodszym pokoleniom oraz dbanie o wolność i niepodległość.

– Ten dzień, dla nas tarnobrzeżan, jest z pewnością bardzo ważny, nie tylko z uwagi na mjr. Hieronima Dekutowskiego, ale ze względu na pamięć o pokoleniach, oddających życie, która jest niezwykle istotna. Ważne jest pamiętanie o swojej historii, uczenie się jej, by nie popełniać tych samych błędów, bo jak dobrze wiemy, niejednokrotnie niepodległość odbieraliśmy sobie sami. Miejmy nadzieję, że już nigdy Polak Polakowi wrogiem nie będzie i nigdy Polak przeciwko Polakowi nie wystąpi. Polska to jest nasze wspólne dzieło i nasza wspólna odpowiedzialność. Chociaż wiele nas różni, to jesteśmy jednym wspaniałym narodem. Pamiętajmy zatem o tych, których już nie ma, a dzięki którym stoimy tu jako wolni ludzie i miejmy na uwadze kolejne pokolenia. Zróbmy wszystko, żeby wiedziały, co to jest wolność, wolność i jeszcze raz wolność – mówił Dariusz Bożek.

Reklama

Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wyjątkowy wymiar tegorocznych obchodów. Wspomniał również o niosących nadzieję wolności wyborach z 1947 r., które, niestety, sfałszowano, a władzę objął rząd komunistyczny, robiący wszystko, aby pamięć o Żołnierzach Niezłomnych została wraz z nimi „zakopana w dołach zapomnienia”.

– Pierwszy marca to dzień pamięci o Żołnierzach Niezłomnych – wolę to zdecydowanie trafniejsze określenie – który w tym roku jest wyjątkowy. Przypadają nań bowiem dwie okrągłe rocznice: 10. ustanowienia święta i 70. stracenia w więzieniu mokotowskim siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. To wydarzenie posłużyło do przyjęcia 1 marca świętem żołnierzy podziemia niepodległościowego. Ludzie ci zapisali najbardziej dramatyczne i chwalebne karty w Polskiej historii. Podjęli działania tzw. drugiej konspiracji albo konspiracji antykomunistycznej. Byli to żołnierze, którzy po lecie roku 1944, na terenach zajętych przez Armię Czerwoną, przystąpili do walki z nowym okupantem. Oblicza się, że w konspiracji pozostało ok. 100 tys. osób, które podjęły nierówną walkę trwającą do roku 1963, kiedy zabity został ostatni Żołnierz Niezłomny Józef Franczak ps. Lelek. Apogeum działań podziemia antykomunistycznego to naturalnie lata 1944-1947 – mówił dyrektor muzeum.

Chociaż wiele nas różni, to jesteśmy jednym wspaniałym narodem. Pamiętajmy zatem o tych, których już nie ma, a dzięki którym jesteśmy wolnymi ludźmi, mając na uwadze kolejne pokolenia.

Podziel się cytatem

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem mjr. Hieronima Dekutowskiego. Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta wraz z Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega.

2021-03-09 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

Niedziela przemyska 9/2020, str. I

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

uroczystości

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

SP Wróblik Królewski

Uczniowie z Wróblika Królewskiego pamiętają o ks. Władysławie Gurgaczu

Uczniowie z Wróblika Królewskiego pamiętają o ks. Władysławie Gurgaczu

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu świętujemy po raz kolejny dzień pamięci o Żołnierzach Wyklętych, tych „którzy nigdy nie ulegli”.

Sądzę, że warto dla przypomnienia przybliżyć historię ustanowienia święta – i ważnych słów niezłomnego kapelana ks. Władysława Gurgacza SJ, które wypowiedział do swoich oprawców tuż przed śmiercią:  „Jako kapłan, jako Polak jestem niewinny. Nie żałuję tego, co uczyniłem. Moje czyny są zgodne z tym, o czym myślą miliony Polaków (…) Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest śmierć? Wierzę, że każda kropla krwi przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę”. Można zachwycić się jego głęboką wiarą połączoną z umiłowaniem Ojczyzny i troską o każdego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęły się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie na 20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję