Reklama

Niedziela Świdnicka

Dadzą od siebie więcej

Przy katedrze świdnickiej działalność rozpoczęła wspólnota św. Wawrzyńca, która skupia mężczyzn gotowych do poświęcenia czasu dla Kościoła.

Niedziela świdnicka 11/2021, str. IV

[ TEMATY ]

dakonia św. Wawrzyńca

Hubert Gościmski

Uczestnicy diakonii św. Wawrzyńca wraz z dk. Tadeuszem Dubickim

Uczestnicy diakonii św. Wawrzyńca wraz z dk. Tadeuszem Dubickim

Spotkanie organizacyjne diakonii św. Wawrzyńca odbyło się 28 lutego. Na apel Tadeusza Dubickiego, diakona stałego czuwającego nad projektem, odpowiedziało 5 mężczyzn. Pierwszym elementem była wspólna modlitwa w intencji zebranych i całego dzieła. Następnie głos zabrał ks. prał. Piotr Śliwka, który wyraził nadzieję związaną z formacją i dodał, że jeśli Bóg widzi w niej okazję do głoszenia wiary, to na pewno będzie się rozwijała. Proboszcz katedralny rozdał także zebranym „podstawowe narzędzie pracy” – różaniec – i zachęcił zebranych do modlitwy.

Dalszą część spotkania poprowadził już dk. Tadeusz. Przybliżył plany i cele wspólnoty, zarysował jej kształt i odpowiedział na pytania członków.

Plan wcielony w życie

Reklama

Diakon w rozmowie z Niedzielą Świdnicką wspomina, że pomysł na tego typu formację kiełkował w jego głowie już od dawna – Będąc jeszcze osobą świecką dostrzegałem, że istnieje dużo dobrych duszpasterstw, jednak w większości skupiających się na elemencie teologicznym. Duchowość jest wspaniała i nie wolno jej pomijać, ale także inne sfery codziennego życia powinny być doskonalone i rozwijane z Bożą pomocą – tłumaczy.

Ważnym momentem w kształtowaniu się przyszłej formacji było wyświęcenie Tadeusza Dubickiego na diakona stałego. Po tym wydarzeniu bp Marek Mendyk poprosił diakona, aby wykorzystał historię swojego życia i doświadczenie, prowadząc duszpasterstwo dorosłych mężczyzn. Trzeba było przygotować program i wizję rozwoju tej formy duszpasterstwa.

Członków diakonii będzie można zobaczyć w akcji chociażby podczas Eucharystii odprawianych w katedrze.

Podziel się cytatem

Gdy odpowiednie dokumenty powstały i zyskały aprobatę ordynariusza świdnickiego oraz ks. Piotra Śliwki, rozpoczął się proces rekrutacji.

Wszechstronny rozwój

Reklama

Członków diakonii będzie można zobaczyć w akcji chociażby podczas Eucharystii odprawianych w katedrze. Będą oni dbać o niezakłócony przebieg liturgii oraz godność zachowania i ubioru. To jednak niewielki fragment tego, o czym będzie mowa podczas formacji. Podczas comiesięcznych spotkań mężczyźni będą pracować nad skupieniem podczas modlitwy, poznają dorobek wielkich ludzi Kościoła, zdobędą też wiedzę na temat Maryi i Jej roli w Kościele. Będzie miejsce na rozwój intelektualny podczas analizy polskiej Konstytucji i prawa kościelnego. Eksperci zapraszani na spotkania rzucą więcej światła na tematykę emocjonalności, a propozycja planu treningowego pozwoli zadbać o sferę fizyczną. Odpowiedzialny za formację zwraca uwagę na to, że Bóg stworzył człowieka jako istotę nie tylko duchową, ale także intelektualną, emocjonalną i cielesną. Dlatego diakonia św. Wawrzyńca będzie się skupiać na formacji dorosłych mężczyzn we wszystkich aspektach życia.

A dlaczego św. Wawrzyniec? – Diakon ten to wielki święty Kościoła. Doskonale rozumiał świeckich, biednych i zagubionych, nazywał ich „skarbami Kościoła”. Oddał za nich życie, ginąc śmiercią męczeńską. W pewnym sensie każdy z nas jest biedny i zagubiony, stąd wybór patrona był oczywisty – wyjaśnia dk. Tadeusz Dubicki.

Osoby chcące się zaangażować w dzieło diakoni św. Wawrzyńca, zapraszamy do zgłaszania się pod nr. telefonu: 530-853-425 lub na adres mailowy: tadeusz.diakon@gmail.com.

2021-03-09 12:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szukają prawdziwych mężczyzn

[ TEMATY ]

Świdnica

dk Tadeusz Dubicki

dakonia św. Wawrzyńca

ks. Mirosław Benedyk

Odpowiedzialnym za Diakonię św. Wawrzyńca będzie dk. Tadeusz Dubicki – pierwszy diakon stały w naszej diecezji

Odpowiedzialnym za Diakonię św. Wawrzyńca będzie dk. Tadeusz Dubicki – pierwszy diakon stały w naszej diecezji

W świdnickiej parafii katedralnej rozpoczyna działalność diakonia św. Wawrzyńca, skupiająca się na formacji dojrzałych mężczyzn.

Z błogosławieństwem bp. Marka Mendyka i przy wsparciu ks. prał. Piotra Śliwki – proboszcza katedry, rozpoczyna swoją działalność Diakonia św. Wawrzyńca, skupiająca przy par. Św. Stanisława i św. Wacława mężczyzn pragnących zaangażować się w formację duchową i ogólnoludzką oraz pełnić posługę w świdnickiej katedrze. Celem Diakoni jest formacja dojrzałych mężczyzn w sferze duchowej, intelektualnej, fizycznej i emocjonalnej zgodnie z ewangelizacyjną misją osób świeckich w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję