Reklama

Niedziela Świdnicka

Pascha to przemiana

Czas rekolekcji to prawdziwe święto, uczta dla zmysłów i duszy. W tym okresie doświadczamy w sposób szczególny wiary, pracujemy nad niedoskonałościami, integrujemy w całość przeciwieństwa i oswajamy lęki, czyli ufamy.

Niedziela świdnicka 13/2021, str. IV

[ TEMATY ]

rekolekcje

Pascha

Par. św. Aniołów Stróżów, Wałbrzych

Ks. kan. Jan Tracz

Ks. kan. Jan Tracz

W dniach 7-9 marca br. odbyły się w wałbrzyskiej kolegiacie rekolekcje wielkopostne, które poprowadził ks. kan. Jan Tracz. Apostołował zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, a jego kazania trafiały wprost do serca człowieka.

Wiara to podstawa

Przytaczając przykłady różnych postaci biblijnych, kapłan ukazywał prawdziwe oblicze człowieka – niedoskonałej istoty stworzonej na wzór i podobieństwo Boga. – Zadajmy sobie pytanie, czy w nas samych odnajdujemy ich cechy: żyjącej w ciągłym pośpiechu Marty, wybiegającej myślami daleko od tego, co tu i teraz, wybiórczo patrzącego na dogmaty wiary Greka z Aten, braku pragnienia wiary u Szymona czującego przymus praktyk religijnych, wstydliwego Nikodema, który boi się pokazać swoje prawdziwe oblicze, czy też faryzeusza działającego bez zrozumienia i na pokaz – zachęcał wiernych do refleksji nad sobą rekolekcjonista.

Podstawa to relacja

W kolejnych naukach ks. Jan zwracał szczególną uwagę na relacje z bliźnim w Bogu, czyli w miłości. – Panie, całe życie za Tobą podążałem, byłem Ci wierny, tak blisko Ciebie, w codziennej modlitwie, pokornie, pobożnie. A mimo to jestem nieszczęśliwy. Czuję się pusty. Moje życie jest smutne – mówił ks. Tracz, tłumacząc, że bez budowania dwustronnej relacji z Bogiem i drugim człowiekiem, życie traci sens. Nie pachnie, nie sprawia radości. Wypełniając codzienne obowiązki, w pogoni współczesnego świata, dostosowując się do oczekiwań innych, nosząc w sobie lęki, obawy i urazy, robiąc rzeczy na pokaz, działając wbrew wytyczonym zasadom i podważając dogmaty wiary, bez prawdziwego pragnienia nawiązania relacji, zapominamy o najważniejszym – o budowaniu trójstronnej relacji i nawiązaniu więzi z drugim człowiekiem, z bliźnim w Bogu.

Spowiedź to największa, zaraz po Eucharystii, łaska jaką otrzymujemy jako wierzący. Łaska spotkania Boga, Jezusa poprzez pośrednictwo kapłana.

Podziel się cytatem

Czas refleksji

Reklama

Rekolekcjonista opowiadał także o roli liturgii – o znaczeniu i wadze symboli, zachęcając do poszerzania wiedzy i świadomości czynionych gestów, wypowiadanych słów, prezentowanych postaw i zachowań. Zachęcał do refleksji nad sobą, swoim życiem doczesnym i rozwojem duchowym. Przed Mszą św. odbyła się spowiedź – największa, zaraz po Eucharystii, łaska jaką otrzymujemy jako wierzący. Łaska spotkania Boga, Jezusa poprzez pośrednictwo kapłana. Ks. Tracz zachęcał wiernych do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Tłumaczył też, czym jest dla nas Pascha: – Pascha Chrystusowa, to najważniejsze święto dla katolików. Wiara w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jednoczy zwaśnionych i daje początek nowemu. To odejście złego, a nadejście dobrego czasu.

To zmiana. Zmiana w nas samych, która dokonuje się dzięki zmartwychwstałemu Jezusowi Chrystusowi. Sakrament pokuty i pojednania pozwala nam na dokonanie się pełnej przemiany w nas samych poprzez Jezusa – tłumaczył ks. kan. Jan Tracz.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Michał Olszewski SCJ: dziś doświadczamy tego, czego św. Paweł u kresu życia

[ TEMATY ]

rekolekcje

adwent

youtube.com/profeto

Ze względu na epidemię pozostajemy w izolacji, jesteśmy pozbawieni bezpośrednich relacji z drugim człowiekiem. Kościół traci dziś autorytet, ludzie od niego odchodzą. Doświadczamy dokładnie tego, co przeżywał św. Paweł – mówi ks. Michał Olszewski SCJ w pierwszym odcinku adwentowych rekolekcji „Droga” opartych o Drugi List św. Pawła do Tymoteusza.

Profeto.pl przygotowało rekolekcje adwentowe zatytułowane „Droga”. 8-odcinkowy cykl oparty został o Drugi List św. Pawła do Tymoteusza. Wideo-rozważania prowadzi ks. Michał Olszewski SCJ, twórca grupy medialnej i prezes Fundacji Profeto.pl.

CZYTAJ DALEJ

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

2023-02-02 07:36

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy. „Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: w ramach przygotowań do ŚDM biskup i młodzież z Porto zasadzili 150 drzew

2023-02-02 18:28

[ TEMATY ]

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

W związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży ordynariusz diecezji Porto biskup Manuel Linda oraz portugalska młodzież zasadzili w aglomeracji tego miasta 150 drzew. Większość uczestników wydarzenia stanowili harcerze oraz członkowie komitetu przygotowań do ŚDM w tej diecezji. Podczas prowadzonych na terenie lokalnych parków zasadzeń drzew obecni byli też przedstawiciele ratusza miasta Porto, w tym m.in. zastępca burmistrza Filipe Araújo.

Organizatorzy akcji wyjaśnili, że służy ona upamiętnieniu zaplanowanych na 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie Światowych Dni Młodzieży. Sprecyzowali, że w akcji sadzenia drzew wzięli udział nastolatkowie z ośmiu gmin północno-zachodniej Portugalii. - Inicjatywa prowadzona jest w czasie przygotowań do bardzo ważnego wydarzenia w życiu wspólnoty chrześcijańskiej, w której również widoczne jest coraz większe zainteresowanie bioróżnorodnością oraz ochroną środowiska – sprecyzowali w komunikacie organizatorzy wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję