Reklama

Niedziela Podlaska

Z myślą o dzieciach

Sztuką jest znalezienie nici porozumienia z każdą z osób oraz poświęcenie jej czasu, przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju – mówi Monika Szczepańczyk.

Niedziela podlaska 15/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum prywatne

Monika Szczepańczyk

Monika Szczepańczyk

Monika Kanabrodzka: Proszę przybliżyć etapy powstania oraz specyfikę pierwszego w diecezji drohiczyńskiej Domu Dziecka.

Monika Szczepańczyk: Plany związane z powstaniem domu dziecka zostały zainicjowane w 2016 r. Kompleks trzech budynków oraz ziemie wokół nich w Wyrozębach-Podawcach zostały zakupione przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Łukasz Gołębiewski zauważył nietuzinkowy potencjał drzemiący w zniszczonych murach. Spokojna i malownicza okolica została uznana za idealne miejsce do rozwoju i dorastania młodych ludzi. Spustoszone nieużytki wymagały dużych nakładów pracy oraz pieniędzy. Przez 2 lata trwały prace projektowe, pozyskiwano środki od darczyńców. Kolejne 2 lata to trudny czas zdobywania funduszy, starania się o dotacje. Prace remontowo- -budowlane były przez cały czas kontynuowane. Kolejnym etapem tworzenia domu dziecka było uzyskanie wielu pozwoleń niezbędnych do otwarcia placówki. Dom dziecka 1 marca 2021 r. był gotowy do zamieszkanie przez młodych ludzi. Dzieło przyjazne dzieciom, powstałe z myślą o ich potrzebach, powstało dzięki wsparciu wielu darczyńców.

Reklama

Czy na naszym terenie istniała potrzeba stworzenia takiego domu?

Miejsca przyjazne dzieciom są zawsze potrzebne, nie tylko w naszej diecezji! Wokół nas jest tyle zła, niedoli i nieszczęść. Dom pełen ciepła, spokoju i przyjaznych ludzi jest marzeniem każdego dziecka. Każdy młody człowiek potrzebuje bezpieczeństwa i warunków do prawidłowego rozwoju, odkrywania swoich pasji i rozwijania hobby. Dom Dziecka „Rafael” ma na celu sprzyjać w poznawaniu wartości, dzięki którym dzieci będą mogły poprawnie funkcjonować w przyszłości.

Jak będzie wyglądał tydzień w placówce oraz jakie wartości kadra będzie starała się przekazać dzieciom?

Każdy dzień w placówce będzie okazją do zdobycia nowych, budujących doświadczeń przez młodych ludzi. W planie nie zabraknie podstawowych obowiązków przy prowadzeniu i utrzymaniu Domu Dziecka „Rafael”. W placówce dzieci będą mogły skorzystać z porad pedagoga i psychologa oraz innych specjalistów. Nieodzownym wsparciem jest także kadra wychowawców, którzy kierują procesem wychowawczym. Placówka ma za zadanie m.in. propagować zdrowe nawyki żywieniowe oraz uczyć szacunku i okazywania pomocy innym.

Jakie zadania i wyzwania stoją przed Panią, jako osobą koordynującą Dom Dziecka?

Od momentu, kiedy powierzono mi prowadzenie domu dziecka, każdy dzień przynosi nowe wyzwania, dochodzą nowe obowiązki. Każdy dzień zaskakuje mnie oraz wychowawców. Nasza praca wymaga od nas poświęcenia, przekazania wartości, takich jak: szacunek, uczciwość i szczerość, których nie da się kupić za żadne pieniądze. Mam wrażenie, że im więcej czytam i zgłębiam informacje o funkcjonowaniu domu dziecka, tym bardziej zdaję sobie sprawę, iż zdobyta do tej pory wiedza jest tylko kroplą w morzu potrzeb młodych ludzi, którzy przebywają w naszej placówce. Każde dziecko jest inne, w różny sposób wyraża siebie i reaguje na otaczający świat. Sztuką w tym wszystkim jest znalezienie nici porozumienia z każdym z nich oraz poświęcenie im czasu, przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju.

Monika Szczepańczyk, kierownik Domu Dziecka „Rafael” w Wyrązębach, w gminie Repki, pierwszej tego typu placówce w diecezji drohiczyńskiej; na zdjęciu z ks. Łukaszem Gołębiewskim, dyrektorem Caritas.

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas częstochowska organizuje zbiórkę na pomoc Ukrainie

[ TEMATY ]

Częstochowa

Caritas

pomoc

Caritas

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego Caritas częstochowska organizuje we wszystkich kościołach archidiecezji częstochowskiej zbiórkę do puszek na pomoc Ukrainie.

W specjalnym słowie skierowanym do księży proboszczów abp Wacław Depo metropolita częstochowski wskazuje na „bardzo trudną sytuacją na Ukrainie, której skutkiem jest brak żywności, ubrań, leków oraz trauma psychiczna dzieci i kobiet”.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję