Reklama

Niedziela Lubelska

Dzielą się miłością

Lubelska Caritas od 30 lat niesie duchową i materialną pomoc każdemu człowiekowi, który jest w potrzebie.

Działania Caritas Archidiecezji Lubelskiej, zarówno na poziomie centrali, jak i parafialnych zespołów oraz szkolnych kół, wypływają z praktycznej realizacji ewangelicznego przykazania miłości. Drużyna Caritas, niosąc pomoc chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom i seniorom, bezdomnym i bezrobotnym, zawsze ma na uwadze słowa Jezusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40).

Reklama

– W nich szukamy motywacji i nowych bodźców do jeszcze lepszego dawania siebie, do okazywania miłosierdzia, do dzielenia się miłością. Chcemy być wszędzie tam, gdzie jest człowiek w potrzebie – podkreśla dyrektor ks. Wiesław Kosicki.

Od 1991 r. CAL w swojej dobroczynnej pracy koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź też zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Wśród rozległej działalności można wymienić m.in. organizację wakacyjnego wypoczynku dla dzieci oraz prowadzenie domowego hospicjum, ośrodka dla bezdomnych i jadłodajni dla ubogich. Szacuje się, że każdego roku z różnorodnej pomocy korzysta ponad 35 tys. osób. Otrzymują one żywność, odzież, leki, dofinansowanie operacji lub rehabilitacji, dach nad głową, duchowe wsparcie... W codziennej pracy na rzecz człowieka znajdującego się w potrzebie ludzie Caritas przyzywają wstawiennictwa swoich patronów: św. Jana Pawła II i św. Matki Teresy z Kalkuty. Ich życie, z miłością ofiarowane bliźnim, jest inspiracją do podejmowania codziennych zadań, które polegają na szerzeniu oraz praktycznym realizowaniu nauki o miłosierdziu chrześcijańskim. Jak podkreśla ks. Kosicki, wszystkie zadania Caritas wypływają z Chrystusowego przykazania miłości odczytywanego w aktualnej sytuacji Kościoła i w obliczu konkretnych potrzeb ludzi, bez względu na ich wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę czy przekonania polityczne. Od ponad roku nieustannym sprawdzianem z wychodzenia naprzeciw potrzebom wielu osób jest pandemia. Ten egzamin drużyna Caritas, do której należy szerokie grono wolontariuszy i darczyńców, zdaje z wyróżnieniem.

Więcej na www.lublin.caritas.pl

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba wypełniać czyny miłości

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 17/2015, str. 1

[ TEMATY ]

Caritas

Aleksandra Bielecka

Bp Stefan Regmunt wręczył pamiątkowe statuetki

Bp Stefan Regmunt wręczył pamiątkowe statuetki

To było wielkie święto ludzi o dobrych sercach. Obchody 25-lecia reaktywowania Caritas odbyły się 16 kwietnia w Zielonej Górze

Uroczystości rozpoczęto Mszą św. w konkatedrze. Eucharystii przewodniczył bp Stefan Regmunt, a homilię wygłosił o. Hubert Matusiewicz, zastępca dyrektora Caritas Polska. Następnie w filharmonii miała miejsce gala, podczas której dziękowano tym wszystkim, którzy przez wiele lat w różny sposób służą bliźniemu. – Jeśli chcemy być autentycznym chrześcijanami, to nie wystarczy słuchać Słowa Bożego, nie wystarczy przystępować do sakramentów świętych, ale trzeba wypełniać czyny miłości, miłości miłosiernej – powiedział bp Regmunt, wręczając pamiątkowe statuetki.

CZYTAJ DALEJ

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję