Reklama

Niedziela Częstochowska

Mała, kochana wspólnota

Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski króluje nad okolicą i parafią pod tym wezwaniem w Janikach. W tym roku ta wspólnota dziękuje Bogu za erygowanie parafii 40 lat temu i konsekrację kościoła sprzed 20 lat.

Niedziela częstochowska 18/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Poświęcenie figury Bolesnej Królowej Polski Pani Licheńskiej, 1 października 2018 r.

Poświęcenie figury Bolesnej Królowej Polski Pani Licheńskiej, 1 października 2018 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierni jednej z mniejszych parafii w naszej archidiecezji kochają swoją świątynię i są wdzięczni za jej powstanie Bogu oraz duszpasterzom, w tym m.in. bp. Franciszkowi Musielowi, który pochodził z tej miejscowości. Duchowny był fundatorem i dobroczyńcą parafii i kościoła.

Przeszłość i teraźniejszość

Parafię erygował 1 lipca 1981 r. bp Stefan Bareła. Należą do niej miejscowości: Aleksandrów, Janiki, Ślusarze, Kuków i Zwierzyniec III. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła był ks. kan. Franciszek Sas. Kolejni proboszczowie wraz z wiernymi troszczyli się o rozwój duchowy i materialny. Konsekracji dokonał 16 czerwca 2001 r. abp Stanisław Nowak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziś wnętrze kościoła zdobią obrazy polskich świętych ostatnich 100 lat: św. Jana Pawła II, św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbego, św. Alberta Chmielowskiego, św. Rafała Kalinowskiego, bł. Karoliny Kózkówny i bł. Jerzego Popiełuszki, ufundowane przez parafian. Są one wyrazem ich wiary w świętych obcowanie oraz w realne orędownictwo świętych. Na wieży kościelnej znajduje się figura Bolesnej Królowej Polski Pani Licheńskiej w czerwonej szacie z orłem na piersi, jedyna w Polsce tego typu. Maryja więc błogosławi okolicy.

Prężna działalność

Reklama

Obecny proboszcz ks. Zbigniew Krutin kontynuuje dzieło poprzedników. – To mała i kochana wspólnota. Jestem szczęśliwy i zadowolony, że mogę służyć Bogu, Kościołowi i tej społeczności – podkreśla. Parafianie szanują kapłanów, są życzliwi, chętnie włączają się w inwestycje, czego wyrazem było i jest ich zaangażowanie w życie parafii. Widomym znakiem tego jest ukończenie budowy świątyni i plebanii, utworzenie cmentarza parafialnego oraz powstanie kaplicy pogrzebowej z chłodnią. Ważniejsze od spraw materialnych są prężnie działające: Liturgiczna Służba Ołtarza, grupa Żywego Różańca Miłosierdzia Bożego, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna Janiki-Ślusarze i Aleksandrów. Dumą wspólnoty są nazaretanki – s. Danuta Ślusarczyk i s. Małgorzata Wieczorek, pochodzące z tej parafii.

– Zakochałam się w Różańcu i wyprosiłam m.in. dobrego męża – podkreśla Janina Janic, zelatorka, która na początku istnienia parafii założyła 2 grupy Żywego Różańca. Z radością opowiada o początkach parafii i pierwszej Mszy św. – Pasterce odprawionej w kościele. Ubiegłoroczna była celebrowana w 30. rocznicę tego wydarzenia. Pani Janina jest czytelniczką Niedzieli.

Jubileusz w odpust

Ciebie, Boga, wysławiamy – ten hymn wdzięczności popłynie do Boga 3 maja, w uroczystość odpustową, w Janikach. Tego dnia odbędzie się jubileusz 40-lecia istnienia parafii. Dziękczynne Msze św. o godz. 8, 9.30 i 11 będzie sprawował ks. Krutin. W tym duchu proboszcz mówi: – Dziękuję Bogu za wszelkie łaski, a wiernym za wysiłki zmierzające do tego, abyśmy byli prawdziwą wspólnotą w Panu, zwłaszcza w ostatnich trudnych miesiącach naznaczonych piętnem pandemii. Sercem i duszą obejmuję tych, którzy przez 40 lat tworzyli naszą wspólnotę parafialną i w niej posługiwali na większą chwałę Bogu i ku pożytkowi ludzi. Dziękuję za świadectwa żywej wiary i umiłowania własnego kościoła. Niech nasza Patronka wyprasza potrzebne łaski, a tym, którzy odeszli do Pana, wyjedna łaskę życia wiecznego. Proszę o modlitwę w intencji naszej wspólnoty na dalsze lata wędrówki przez życie.

2021-04-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinna parafia

Niedziela warszawska 16/2023, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Uroczystość I Komunii św.

Uroczystość I Komunii św.

W wielkich osiedlach, liczących czasem kilkanaście tysięcy mieszkańców, trudno jest zbudować trwałe więzy międzyludzkie. Ale już niewielka parafia pozwala stworzyć prawdziwie rodzinną atmosferę. Tak działa wspólnota wiernych przy kościele św. Grzegorza Wielkiego.

Parafia przy ul. Włodarzewskiej 54 to młoda wspólnota. Organizatorem i pierwszym proboszczem parafii jest ks. Grzegorz Cwajda. Krzyż na działce przeznaczonej pod nową świątynię poświęcił 7 listopada 1998 r. bp Marian Duś, który w prowizorycznym namiocie odprawił Mszę św. W kwietniu 1999 r. rozpoczęto budowę kościoła. Jedenaście lat później, 24 kwietnia 2000 r., prymas kard. Józef Glemp poświęcił kościół i erygował parafię.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP zachęcił do podjęcia Nowenny w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli

2025-05-03 18:21

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

Episkopat Flickr

Potrzebujemy mocnej i autentycznej wiary, płynącej z zażyłości z Twoim Synem, opartej na Jego nauczaniu, a nie wiary ckliwej, emocjonalnej, czy też selektywnej według własnych potrzeb i przekonań. Potrzebujemy tej wiary, aby stać się pielgrzymami nadziei również dla innych – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego 2 maja br.

Episkopat News
CZYTAJ DALEJ

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

2025-05-04 14:57

[ TEMATY ]

Tanzania

pobicie kapłana

Vatican Media

Ks. Charles Kitima, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Tanzanii

Ks. Charles Kitima, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Tanzanii

W Dar es Salaam brutalnie zaatakowano ks. Charlesa Kitimę, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Tanzanii. Sprawa wywołała oburzenie w całym kraju i uwypukliła narastający konflikt między Kościołem, a władzami przed zbliżającymi się wyborami.

Do napaści doszło wieczorem 30 kwietnia na terenie siedziby Konferencji Episkopatu Tanzanii w Dar es Salaam. Ks. Chrles Kitima, po spotkaniu z innymi liderami religijnymi, udał się do kantyny znajdującej się na terenie sekretariatu. Około godziny 22:00 został zaatakowany w łazience przez dwóch nieznanych sprawców przy użyciu tępego narzędzia. Duchowny z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala Aga Khan. Policja zatrzymała jedną osobę podejrzaną o atak, ale pojawiają się wątpliwości związane z brakiem transparentności w działaniach władz.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję